ایده‌های کشاورزی(کمترین هزینه و بیشترین سود):15 ایده ناب کسب درآمد

ایده‌های کشاورزی : پرورش گل و گیاه

اگر تصور می‌کنید ایده های کشاورزی و کسب‌ و کارهای روستایی و به‌ویژه فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی در اثر خشک‌سالی، وام‌های سنگین، تغییرات آب و هوایی، نبود بازار داخلی و غیره با مشکلات بی‌شماری مواجه‌اند و امروزه دیگر سرمایه‌گذاری در ایده های کارآفرینی روستایی و ایده‌ های کشاورزی با اقبال مواجه نمی‌شود، باید گفت سخت در اشتباهید؛ زیرا در شرایط کنونی ایده‌ های خلاقانه کشاورزی و ایده‌ های پول‌ساز در روستا به دلیل غفلت بسیاری از مهندسان و مدیران کشور، بیش از گذشته پتانسیل رشد و ظرفیت درآمدزایی دارند.

این در حالی است که برای راه‌اندازی طرح‌های کار آفرینی در روستا و یا اجرا کردن ایده‌ های ناب برای کشاورزی عمدتاً نیاز به سرمایه‌ی هنگفتی نخواهد بود و ازآنجایی‌که قیمت زمین در روستاها و هزینه نیروی انسانی و تأمین مواد اولیه در مناطق کشاورزی پایین است، می‌توان با هزینه‌ی اندک و سرمایه‌ی نه‌چندان زیاد کسب‌ و کار موفقی را راه‌اندازی کرد.

از سوی دیگر وجود بازارهای خارجی به‌ویژه در میان کشورهای حاشیه خلیج‌فارس باعث شده تا ایده‌های ناب روستایی توانایی بازدهی مالی بالایی را برای افراد به ارمغان بیاورد و به ایده‌ های پول‌ساز کشاورزی تبدیل شوند. درنتیجه در شرایط کنونی یک ایده جدید برای کار، تلاش و پشتکار جوانان می‌تواند درآمد بسیاری را در جامعه روستایی به همراه داشته باشد.

در این مقاله قصد داریم در مورد بهترین ایده‌ های کشاورزی برای شروع کسب‌و  کار و پیاده‌سازی طرح‌ های کارآفرینی در روستا صحبت کنیم. لذا برای شروع، چند مورد از ایده‌ های کم‌هزینه و سودآور را به‌طور مختصر به شما معرفی خواهیم کرد. شما نیز می‌توانید با کمی جست‌وجو و یافتن راهکارهای روز دنیا، ایده‌های کشاورزی در منزل و ایده‌ های ناب روستایی را در مقیاسی کوچک یا متوسط برای خود پیاده کنید.

15 ایده ناب کسب درآمد در روستا :

 • پرورش قارچ
 • تولید روغن‌زیتون
 • پرورش سبزیجات
 • پرورش خرگوش
 • تولید عسل
 • گردشگری روستایی
 • پرورش زالو
 • تولید سویا
 • تولید کود کرمی
 • تولید هیزم و زغال
 • پرورش حلزون
 • مرغداری
 • پرورش گل و گیاه
 • پرورش ماهی
 • تولید کود کمپوست

ایده اول :

پرورش قارچ

ایده‌های کشاورزی:پرورش قارچ

ایده‌های کشاورزی:پرورش قارچ

پرورش قارچ از آن دسته ایده‌ های پول‌ساز کشاورزی است که با دانش کم و سرمایه اندک قابل‌اجرا است و نیازی به زمین کشاورزی وسیع یا منابع آبی بسیاری ندارد. پرورش قارچ‌های خوراکی همچون قارچ صدفی یا قارچ قهوه‌ای برای تأمین نیاز بازار و یا قارچ‌های کمیاب با مصرف دارویی همچون قارچ گانودرما می‌تواند تنها در عرض چند هفته شما را به سود برساند. برای آغاز به کار نیز تنها به یک اتاقک کوچک و تاریک، کود نیتروژنی، آب، بذر خاک مخصوص پرورش قارچ، کیسه‌های پلی‌اتیلن، آهک، مقیاس توزین و یخچال نیاز خواهید داشت.

ایده دوم :

تولید روغن‌زیتون

ایده‌های کشاورزی:روغن زیتون

ایده‌های کشاورزی:روغن زیتون

زیتون به‌عنوان یک میوه روغنی و پرخاصیت به‌راحتی فراوری شده و در بسیاری از نقاط کشور گرفتن روغن از آن به‌عنوان یکی از ایده‌ های کشاورزی در منزل، اجرا می‌شود. می‌توانید با خرید دستگاه‌های صنعتی و یا به شکل سنتی این ایده را اجرا کنید.

ایده سوم :

پرورش سبزیجات

ایده‌های کشاورزی: پرورش سبزیجات

ایده‌های کشاورزی: پرورش سبزیجات

یکی دیگر از مشاغل روستایی پردرآمد پرورش سبزیجات است. برای آغاز پرورش سبزیجات تنها نیاز به باغچه‌ای کوچک و بذر خواهید داشت. می‌توانید حاصل دسترنج خود را به شکل تازه به بازار عرضه کنید و یا در قالب سبزی خشک‌شده آن را به فروش برسانید.

یکی از قدیمی‌ترین ایده‌های کشاورزی در منزل پرورش سبزیجات است که حتی با یک تکه باغچه‌ی کوچک و مقداری بذر می‌توانید آن را عملی سازید.

ایده چهارم :

پرورش خرگوش

ایده‌های کشاورزی: پرورش خرگوش

ایده‌های کشاورزی: پرورش خرگوش

شما به‌راحتی می‌توانید در یک حیاط کوچک خرگوش نگهداری کنید و آن‌ها را پرورش دهید. بااین‌حال می‌توان آن را به چشم یکی از مشاغل روستایی پردرآمد دید. این کار جزء ایده‌ های پول‌ ساز در روستا است زیرا تأمین خوراک برای خرگوش‌ها کار سختی نیست و می‌توان گفت جزء ایده‌ های کم‌ هزینه و سودآور محسوب می‌شود، ولی بازار مناسب فروش آن‌ها می‌تواند سرمایه‌ی بسیاری نصیبتان کند.

ایده پنجم :

تولید عسل

ایده‌های کشاورزی: تولید عسل

ایده‌های کشاورزی: تولید عسل

پرورش زنبورعسل و تولید عسل از طریق آن‌ها یکی دیگر از ایده‌ های پول‌ ساز کشاورزی به شمار می‌رود که در زمینی کوچک و خوش آب‌وهوا به‌راحتی میسر است و بی‌شک تجربه‌ی بسیار دل‌چسبی به‌عنوان شغل و حرفه خواهد بود.

ایده ششم :

گردشگری روستایی

با توجه به جاذبه‌های زندگی طبیعی و ساده‌ی روستایی برای گردشگران و به‌ویژه توریست‌های خارجی، پیشنهاد ارائه‌ی تجربه‌ی زندگی روستایی به این افراد در ازای دریافت هزینه می‌تواند بسیار جذاب و یک ایده جدید برای کار باشد. تنها کافی است همچون اعضای خانواده‌ی خود، بگذارید این افراد برای چند روز در کنار شما زندگی کنند.

ایده هفتم :

پرورش زالو

ایده‌های کشاورزی: پرورش زالو

ایده‌های کشاورزی: پرورش زالو

اگرچه پرورش زالو دردسرهای خاص خود را دارد اما به دلیل تقاضای بسیار بالا برای زالو در مصارف پزشکی و بهداشتی جزء بهترین ایده‌ ها برای پیاده‌سازی است و می‌تواند یکی از پول‌ ساز ترین ایده‌ های ناب روستایی باشد.

ایده هشتم :

تولید سویا

ایده‌های کشاورزی: تولید سویا

ایده‌های کشاورزی: تولید سویا

سویا به شکل‌های مختلفی قابل‌مصرف و عرضه به بازار است و امروزه تولید و پرورش این دانه‌ی ارزشمند به یکی از بهترین مشاغل روستایی پردرآمد تبدیل شده است. شما به‌راحتی می‌توانید دانه سویا را به شرکت‌ها و کارخانه‌های غذایی بفروشید و از این راه کسب درآمد کنید.

ایده نهم :

تولید کود کرمی

یکی از ایده‌ های خلاقانه کشاورزی تأمین مایحتاج کشاورزان است و درحالی‌که یکی از محبوب‌ترین کودها در نزد کشاورزان کود کرمی است که تولید آن می‌تواند برای شما سود سرشاری حاصل کند. برای راه‌اندازی آن تنها احتیاج به یک زمین یا کارگاه بلااستفاده و تعداد زیادی کرم خواهید داشت.

ایده دهم :

تولید هیزم و زغال

ایده‌های کشاورزی: هیزم و زغال

ایده‌های کشاورزی: هیزم و زغال

تولید هیزم و زغال نیز ازجمله راهکارهای مناسب برای درآمدزایی و از ایده‌ های ناب روستایی به شمار می‌روند. اگر در زمین خود می‌توانید چند درخت بکارید از همین امروز مشغول به کار شوید تا از تهیه و فروش این منابع ارزشمند بدون صرف هزینه‌های سنگین به درآمد قابل قبولی برسید.

ایده یازدهم :

پرورش حلزون

ایده‌های کشاورزی: حلزون

ایده‌های کشاورزی: حلزون

حلزون جنبه‌ی دارویی و درمانی بسیاری دارد و به‌راحتی می‌توانید آن را به شرکت‌های آرایشی و بهداشتی بفروشید. تنها نیاز به محلی مناسب به‌اندازه یک کارگاه یا اتاقک کوچک خواهید داشت و از سادگی فرایند پرورش آن‌ها متعجب خواهید شد.

ایده دوزادهم :

مرغداری

ایده‌های کشاورزی: مرغداری

ایده‌های کشاورزی: مرغداری

شاید تصور کنید مرغداری احتیاج به سرمایه و ساختمان بزرگی دارد، ولی بسیاری از کار آفرینان روستایی در مناطق زندگی خود با هزینه‌ی پایین این کسب‌وکار را راه‌اندازی کرده‌اند. نگران نباشید با کشش بالای بازار همیشه برای تولیدات خود مشتری خواهید داشت.

ایده سیزدهم :

پرورش گل و گیاه

ایده‌های کشاورزی : پرورش گل و گیاه

ایده‌های کشاورزی : پرورش گل و گیاه

گل و گیاه‌های آپارتمانی و زینتی و کاکتوس امروزه در میان هر خانه و خانواده‌ای تقاضا دارد و می‌توانید با عرضه‌ی مستقیم تولیدات خود به بازار مصرفی یا عمده‌فروشان، ایده‌ های کار آفرینی روستایی خود را پیاده‌سازی و از این راه کسب درآمد کنید.

ایده چهاردهم :

پرورش ماهی

ایده‌های کشاورزی: ماهی

ایده‌های کشاورزی: ماهی

امروزه مصرف غذاهای دریایی خصوصاً ماهی بیش‌ازپیش در سفرهای ایرانی جا بازکرده و طرفداران زیادی دارد. به دلیل وجود چربی‌های مفید امگا 3 و کلسترول پایین، ماهی یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی در سبد خانوار است. اگر یک مکان مناسب برای پرورش ماهی در اختیار دارید دست‌به‌کار شوید زیرا پرورش ماهی جزء مشاغل روستایی پردرآمد محسوب می‌شود.

ایده پانزدهم :

تولید کود کمپوست

ایده های کشاورزی :تولید کود کمپوست

ایده های کشاورزی :تولید کود کمپوست

کود کمپوست با بازیافت ضایعات گیاهی و انواع کودهای دامی در طی فرایندی نه‌چندان دشوار به‌راحتی به دست می‌آید و کشاورزان نیز از آن به‌شدت استقبال می‌کنند؛ بنابراین یکی از بهترین ایده‌ های ناب برای کشاورزی می‌تواند باشد.

همان‌طور که دیدید کسب‌ و کارهای روستایی و کشاورزی نیاز به دانش حرفه‌ای و یا مدرک آموزشی خاصی ندارند، هزینه و سرمایه اولیه زیادی احتیاج ندارند و به‌راحتی در زمانی کوتاه می‌تواند به سودآوری و ایجاد اشتغال منجر شود. شما نیز با به چنگ آوردن فرصت‌های بکر و بهترین ایده‌ های کشاورزی از طریق دنبال کردن صفحات و کانال ایده‌ های کشاورزی می‌توانید کسب‌ و کار لذت‌ بخش خود را راه‌اندازی کنید. پس تا دیر نشده دست‌به‌کار شوید.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …