تست استعدادیابی هالند (Holland Test) + تفسیر کامل

تست استعدادیابی هالند (Holland Test)

کدهای هالند مجموعه‌ای از خصوصیات شخصیتی است که توسط روانشناسی به نام جان آل هالند در دهه‌ی ۷۰ میلادی ساخته شدند. دکتر هالند عقیده داشت که مردم در محیط‌های کاری مطابق با علایقشان، عملکرد بهتری دارند و از تمام توان خود استفاده می‌کنند زیرا افراد از انجام کاری که دوست دارند لذت می‌برند. افراد و محیط کارشان می‌توانند با بهترین شرایط با هم تطابق پیدا کنند.

اغلب مردم ترکیبی از دو یا سه نوع شخصیت هستند که آن دو یا سه نوع شخصیت کد هالند آن‌ها را تشکیل می‌دهد. تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند روشی برای تشخیص و پیدا کردن این شخصیت‌ها در افراد است. تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان کمک می‌کند تا بهترین شغل را متناسب با شخصیتتان انتخاب کنید و به آینده شغلی مطلوب، با نهایت لذت از کار و زندگی، دست یابید. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ای از تئوری هالند ارائه داده و سپس تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند را مورد بررسی قرار دهیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • خلاصه‌ی تئوری هالند
  • تست‌های شخصیتی بر اساس کد هالند
  • کد هالند خود را بسازید

خلاصه‌ی تئوری هالند

اغلب افراد جامعه حداقل یکی از شش نوع شخصیت واقع‌گرا، جستجوگر، هنری، اجتماعی، جسور و قاعده مند را دارا هستند که مجموعه‌ی این ۶ شخصیت به کدهای هالند یا RIASEC اشاره دارد. تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌هایی است که امروزه برای آزمون‌های شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هالند استدلال می‌کند که انتخاب حرفه یک بیانی از شخصیت فرد است. انتخاب برنامه شغلی هالند که متناسب با شخصیت شما باشد یک گام حیاتی برای رفاه و رضایت شغلی است و به شما کمک می‌کند تا آنچه را که دوست دارید در روز انجام دهید.

معمولاً افراد به دنبال محیط‌هایی می‌گردند که بتوانند از مهارت‌ها و توانایی‌های خود در آنجا استفاده کنند و ارزش و اعتبار خود را به نمایش بگذارند. طبق تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان افرادی که با شخصیت‌های یکسان در کنار هم کار می‌کنند، محیط کاری را خلق می‌کنند که مناسب نوع شخصیت آن‌ها باشد. به‌عنوان‌مثال، زمانی که افراد هنری باهم بر سر یک کار هستند، محیط کاری را ایجاد می‌کنند که تفکر و رفتار خلاقانه را تشویق می‌کند.

تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند بیان می‌کند افرادی که تصمیم می‌گیرند در محیطی شبیه به نوع شخصیت خود کار کنند، احتمال موفقیت و رضایت بیش‌تری دارند. به‌عنوان‌مثال، یک فرد اجتماعی اگر مجبور باشد تمام طول روز در محیط کاری خود تنها بنشیند و کار کند دیوانه خواهد شد یا یک فرد هنری از وجود یکسری قوانین سخت‌گیرانه در کار متنفر خواهد بود به این دلیل است که آزمون‌های کاری و شغلی بسیار مفید هستند. این‌که در محل کار چگونه رفتار می‌کنید و چه حسی خواهید داشت، تا حدود زیادی به محیط کاری(یا مدرسه) شما بستگی خواهد داشت. اگر با افرادی کار کنید که شخصیتی مانند شما دارند، قادر خواهید بود تا بسیاری از کارهایی که آن‌ها می‌توانند انجام دهند را انجام دهید و به‌این‌ترتیب در کنار آن‌ها حس راحتی بیش‌تری داشته باشید.

تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌هایی است که امروزه برای آزمون‌های شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طبق این تست افرادی که تصمیم می‌گیرند در محیطی متناسب با شخصیت خود کار کنند، احتمال موفقیت و رضایت بیش‌تری دارند.

تست‌های شخصیتی بر اساس کد هالند

کد تست‌های شخصیتی بر اساس کد هالندخود را بسازید

تست‌های شخصیتی بر اساس کد هالند

کد هالند یکی از محبوب‌ترین مدل‌های مورد استفاده برای آزمون های شغلی است که از آن‌ به‌عنوان تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند یاد می‌شود. هالند عقیده داشت که انتخاب حرفه، نمودی از شخصیت است. در مدل هالند شش شخصیت وجود دارد و افراد به چند دسته زیر تقسیم می‌شوند:

  1. واقع‌گرا: این افراد اهل عمل بوده و کارهای فیزیکی و دشوار را به‌خوبی انجام داده و تمایل دارند با دست، ابزارآلات و ماشین کار کنند. طبق تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند مشاغل واقع‌گرایانه اغلب فعالیت‌های شغلی با کارهای عملی، مسائل و راه‌حل‌های دستی را شامل می‌شوند. افرادی با این شخصیت شغلی اغلب تمایل دارند که با گیاهان، حیوانات و موادی مانند چوب، ابزارآلات و ماشین‌آلات کار کنند. بسیاری از افرادی که در این گروه شغلی فعالیت می‌کنند به کار کردن در محیط باز نیازمندند و خیلی با کاغذبازی یا کار با دیگران، ارتباط نمی گیرند.
  2. جستجوگر: این افراد تحلیل‌گر بوده و در انجام کارهای فکری، علمی، اکتشافی و اندیشمندانه موفق خواهند بود. مشاغل جستجوگر معمولاً شامل کار با ایده‌ها بوده و به تفکر گسترده‌ای نیازمندند. طبق تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان این‌گونه مشاغل به دنبال جستجوی حقایق و حل کردن ذهنی مسائل هستند.
  3. هنری: افراد با این خصوصیت شخصیتی خلاق، بدیع، مستقل، پر هرج‌ومرج و مبتکر بوده و تمایل دارند کارهای رسانه ای، گرافیکی و متنی انجام دهند. مشاغل هنری معمولاً شامل کار با اشکال، طرح‌ها و الگوهای مختلف است. بر اساس تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند افرادی که درگیر این‌گونه کارها هستند اغلب احوالات خود را در کار بیان کرده و می‌توانند بدون پیروی از قوانین خاصی کارهای این‌چنینی را انجام دهند.
  4. اجتماعی: بر اساس تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند افراد اجتماعی از انجام کارهای پشتیبانی، امدادرسانی، درمانی یا مراقبتی و آموزشی احساس رضایت می‌کنند. مشاغل اجتماعی معمولاً شامل کار کردن و برقراری ارتباط با مردم و آموزش به آن‌ها است. این‌گونه مشاغل اغلب کمک کردن به دیگران یا ارائه خدمات به آن‌ها را شامل می‌شود.
  5. جسور و سازنده: این افراد قدرت رهبری، متقاعد کردن و قرار گرفتن در محیط‌های رقابتی را دارند. شروع کردن و به سرانجام رساندن پروژه‌ها ازجمله مواردی است که در اینگونه مشاغل باید انجام شود. افرادی که در این زمینه شغلی فعالیت می‌کنند باید قدرت رهبری کردن افراد و تصمیم‌گیری‌های مهم را داشته باشند. تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان بیان می کند که این دسته از مشاغل نیازمند ریسک‌پذیری هستند و معمولاً با تجارت سرو‌کار دارند.
  6. قاعده‌مند: این افراد جزئی گرا بوده و قادر هستند تا کارهای سازمانی و دفتری را به‌خوبی انجام دهند. مشاغل قاعده‌مند و قراردادی معمولاً شامل پیروی از دستورالعمل‌ها و روتین‌های مشخص است. در این مشاغل بیش‌تر از اینکه با ایده‌ها سروکار داشته باشید، با داده‌ها، جزئیات و اطلاعات کار می‌کنید. در این‌گونه مشاغل معمولاً خط‌مشی واضحی وجود دارد که باید از آن پیروی کنید.

کد هالند خود را بسازید

کد هالند خود را بسازید

کد هالند خود را بسازید

یکی از روش‌های ساده‌ی به‌ خاطر سپردن کدهای هالند بکار بردن مخفف آن‌ها به‌صورت RIASEC است که از حروف اول هر نوع تیپ شخصیتی تشکیل شده است. دکتر هالند در مورد این‌که هر فرد می‌تواند فقط یکی از این کدها را داشته باشد، چیزی نگفته است چراکه در این صورت تنها شش نوع آدم در دنیا داشتیم، در حقیقت هر کسی می‌تواند با تمام این شش نوع شخصیت ارتباط داشته باشد. زمانی که انواع مختلف این شخصیت‌ها را به‌ ترتیب، از آن‌هایی که بیش‌ترین تمایل را نسبت به آن‌ دارید تا آن‌هایی که کم‌ترین تمایل را نسبت به آن‌ دارید، رتبه‌بندی کنید می‌توانید کد هالند مختص خود را به‌دست آورید.

در کل ۷۲۰ ترکیب مختلف در تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند وجود دارد، مانند ISERAC، AIRSEC یا CSERIA. بااین‌حال دو یا سه حرف مانند SC، IRC یا AIC هم می‌توانند توصیف مفیدی از شخصیت شما ارائه دهند. چنین توصیفی ممکن است هم برای شخص و هم برای محیط کار اعمال شود. با مشخص کردن نوع شخص و محیط کار با کدهای هالند، می‌توانیم میزان مطابقت بین آن‌ها را محاسبه کنیم. تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان به شما کمک می‌کند یک حرفه یا شغل متناسب خود را ارزیابی کنید.

فرضیه‌ی هالند بیان می‌کند که در شش‌ضلعی تشکیل‌شده توسط حروف RIASEC، حروف خاصی با قرار گرفتن در کنار هم ارتباط قوی‌تری ایجاد می‌کنند. بنابراین افراد و محیط‌های کاری واقع‌گرا با افراد و محیط‌های کاری جستجوگر و جسور، ارتباط نزدیک‌تری دارند و از افراد و محیط‌های کاری اجتماعی و هنری دور هستند. به‌عنوان‌مثال یکی از تفاوت‌های مهم فرد واقع‌گرا و اجتماعی این است که یکی با ماشین‌آلات سروکار دارد و دیگری با افراد. فردی با تیپ شخصیتی قاعده‌مند به فرد واقع‌گرا و سازنده شباهت و مطابقت بیشتری داشته و کمتر می‌تواند با فرد هنری ارتباط برقرار کند.

شاید در گذشته تشخیص محیط کاری و شغلی، متناسب با شخصیت فرد دشوار بود اما امروزه می‌توانید با کمک تست آنلاین رغبت سنج شغلی جان خیلی سریع این مشکل را حل کنید. با استفاده از تست شخصیت ‌شناسی شغلی هالند می‌توانید دریابید که چه محیط و چه شغلی بیش‌تر مناسب شما است و در آن می‌توانید موفق شوید. این کار نه‌تنها به نفع خود فرد است، بلکه باعث پیشرفت و رشد کار موردنظر نیز خواهد شد.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …