چگونه خلاق باشیم؟ 5 روش بدون 1 دلار هزینه

چگونه خلاق باشیم؟ 5 روش بدون 1 دلار هزینه

همه ما خلاقیت را با نقاشی کشیدن، نوشتن داستانی جذاب، طراحی لباس‌های زیبا، درست کردن غذاهای متنوع و خوشمزه و یا نوشتن یک برنامه کامپیوتری مخرب درک کرده‌ایم. اگرچه خلاقیت می‌تواند یک امر درونی باشد اما برای ابراز آن باید تلاش کنید. به‌طورکلی خلاقیت مهارت و توانایی‌ای است که همه از آن برخوردار نیستند. شما می‌توانید چگونه خلاق بودن را بیاموزید. خلاقیت موهبتی الهی نیست بلکه بیشتر مهارتی است که می‌توان آن را توسعه داد. آیا تابه‌حال فکر کرده‌اید که چرا همه ما نمی‌توانیم در زمینه هنر، معماری، طراحی و غیره بهترین باشیم. چه چیزی مانع از بروز خلاقیت ما می‌شود؟ و یا اینکه چگونه می‌توانیم تفکر خلاق داشته باشیم؟.

خلاق‌ترین افراد در این کره‌ی خاکی معتقدند که لازمه بروز خلاقیت در یک کار، ۱۰ درصد به مهارت و ۹۰ درصد به سخت‌کوشی وابسته است. به‌این‌ترتیب استعداد جزء اصلی خلاقیت نیست و برای بروز خلاقیت به آن نیازی ندارید. درواقع خلاقیت مهارتی است که در هر سنی امکان دارد آن را بروز دهیم. اما چرا باید خلاق باشیم؟ در این مقاله قصد داریم به این سؤال پاسخ داده و سپس تکنیک‌های افزایش خلاقیت را موردبررسی قرار دهیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • چرا باید خلاق باشیم؟
  • تکنیک‌های افزایش خلاقیت

چرا باید خلاق باشیم؟

چرا باید خلاق باشیم؟

چرا باید خلاق باشیم؟

اینکه خلاقیت می‌تواند یکی از مهم‌ترین ویژگی‌هایی باشد که یک فرد می‌تواند داشته باشد گزافه‌گویی نیست. اما چرا باید خلاق باشیم؟ همه‌ی ما درباره ماهیت فیزیکی خلاقیت در زمینه‌هایی مانند هنر، کسب‌وکار، نوآوری و غیره می‌دانیم اما تأثیر آن بر ما و زندگی‌مان بسیار بیشتر است. در حقیقت خلاقیت می‌تواند به ما کمک کند تا طولانی‌تر زندگی کنیم. بااین‌وجود با در نظر گرفتن رویکرد خلاقانه در تمام جنبه‌های زندگی خود، از حرفه‌ای تا شخصی، پی خواهید برد که خلاقیت بیش‌تر از اینکه در افزایش طول عمر شما مؤثر باشد می‌تواند در یافتن بسیاری از مسیرهای درست در زندگی تأثیرگذار باشد. در پاسخ به سؤال چرا باید خلاق باشیم سه مورد از بااهمیت‌ترین دلایل آن را بررسی می‌کنیم:

1- خلاقیت شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد:

خلاقیت

خلاقیت

متأسفانه بسیاری از ما در زندگی‌های پرمشغله امروزی دچار بیماری‌هایی نظیر افسردگی و آلزایمر شده‌ایم. جستجو در مورد راه‌های خلاقیت ما را به یادگیری و تعامل وا‌می‌دارد.

همانند تمرینات بدنی که سلامت جسمی ما را به دنبال دارند، خلاقیت و فرایندهای مرتبط با تکنیک‌های افزایش خلاقیت با سلامت ذهنی ما همراه خواهند بود.

2- استرس را کاهش می‌دهد:

شرکت کردن در یک تست خلاقیت اثری مشابه مدیتیشن بر مغز می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است عمل ساده‌ای که در حضور خلاقیت صورت می‌گیرد برای مغز شگفت‌انگیز است.

3- مهارت‌های لازم را بهبود می‌بخشد:

مهارت‌های لازم را بهبود می‌بخشد

مهارت‌های لازم را بهبود می‌بخشد

خلاقیت صرفاً در مورد ایجاد چیزی نیست بلکه به توسعه مهارت‌های حیاتی نیاز دارد تا بتواند موفق شود. به‌طور مثال انجام تست خلاقیت و مشارکت در تمرینات آن به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های حل مسئله را بیاموزید و به‌جای استفاده از راه‌حل‌های قدیمی برای حل مسئله، از روش‌های جدیدی که خودتان کشف کرده‌اید استفاده کنید.

تکنیک‌ های افزایش خلاقیت

تکنیک‌ های افزایش خلاقیت

تکنیک‌ های افزایش خلاقیت

کتاب چگونه خلاق باشیم یکی از منابع مهم در زمینه خلاقیت است که توسط Hugh MacLeod نوشته‌شده است. در کتاب چگونه خلاق باشیم نویسنده به تفصیل هریک از تکنیک‌ های افزایش خلاقیت را شرح داده و به شما می‌آموزد که چگونه از آن‌ها در زندگی شخصی و حرفه‌ای خود استفاده کنید و دست به آفرینش بزنید.

روش‌ها و تکنیک‌ های زیادی وجود دارند که به ما می‌آموزند چگونه می‌توانیم تفکر خلاق داشته باشیم و خلاقیت خود را افزایش دهیم. بعضی از این روش‌ها آسان هستند و شما می‌توانید هر روز آن‌ها را انجام دهید. اما روش‌های دشواری نیز وجود دارند که برای انجام دادن آن‌ها به زمان زیاد، تلاش، اراده قوی، تمایل به یادگیری و بهبود نیاز دارید. با توجه به سختی‌ها و تلاشی که باید در بروز خلاقیت داشته باشید نمی‌توانید همه راه‌ها را با هم امتحان کنید. سعی کنید از روش‌های الهام بخشی که شما را یک قدم به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند، استفاده کنید. توجه کنید که در این مسیر چیزی برای از دست دادن ندارید و در عوض چیزهای زیادی به دست می‌آورید. در ادامه چند مورد از تکنیک‌ های افزایش خلاقیت را با هم مرور می کنیم:

تکنیک اول :

خیال‌بافی کنید:

خلاق:خیال‌بافی

خلاق:خیال‌بافی

خیال‌بافی که از تخیل ما نشئت می‌گیرد، یک توانایی خاص و درونی است که به ما اجازه می‌دهد در مورد هر چیزی حتی چیزهای غیرممکن نیز تخیل کنیم. ساختار ذهنی ما به‌گونه‌ای است که محدودیتی برای خیال‌بافی ندارد و این‌گونه تخیل ما قادر به خلق ایده‌هایی جذاب خواهد بود. خیال‌بافی جذابیت‌های بسیاری دارد مثلاً شما در شرایطی به سر می‌برید که امکان تغییر آن را ندارید. با خیال‌بافی شما می‌توانید هر ناممکنی را ممکن کنید و به هرجایی که تمایل دارید در ذهنتان سفر کنید. تا زمانی که به‌صورت مداوم به خیال‌بافی ادامه دهید به همان میزان در حل مشکلاتتان خلاقانه عمل کرده و ایده‌های اصیل و یونیک تولید می‌کنید.

تکنیک دوم :

هنر دودلینگ:

خلاق : هنر دودلینگ

خلاق : هنر دودلینگ

افکار درهم و ذهن شلوغ یک فرد می‌تواند طرح‌هایی را ایجاد کند. به‌طورکلی زمانی که ازنظر ذهنی سردرگم هستید و در یک لحظه درباره همه یا هیچ‌چیز فکر می‌کنید از آن به دودلینگ یاد می‌شود. زمانی که در حال کشیدن طرح( دودلینگ) هستید مغز شما شروع به فعالیت می‌کند. درنتیجه منجر به حل مشکلات و خلق ایده‌های نو خواهد شد. دودلینگ فعالیت ساده و مناسبی است برای ریلکس کردن یا سرگرم شدن که درنهایت خلاقیت شما را افزایش می‌دهد. برای افزایش خلاقیت یک صفحه کاغذ بردارید و زمانی که در حال گوش دادن به موسیقی، تماشای فیلم یا آشپزی هستید، هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را ترسیم کنید.

تکنیک سوم :

تحسین سورئالیسم:

خلاق : تحسین سورئالیسم

خلاق : تحسین سورئالیسم

سورئالیسم که سبکی در ادبیات و هنر است در جستجوی اعماق پنهان و نا هوشیار ذهن است. سورئالیسم شرایطی فرای واقعیت را ترسیم می‌کند. زمانی که در جستجوی ایده و راهی هستید با تفکر خلاق و عمیق می‌توانید ذهن ناخودآگاه را به تحرک وادارید.

نگرش و دیدگاه انسان در سورئالیسم فراواقعی و غیرقابل‌باور است و این مسئله منجر به جسارت و آزادی در فکر کردن و درنهایت بروز خلاقیت می‌شود. زمانی که در موزه یا سایت‌ها در مواجهه با آثار سورئالیستی قرار می‌گیرید، تصویری از این موقعیت‌ها در ذهن شما نقش می‌بندد و فضای ذهنی شما را احاطه می‌کند. به این شکل بدون این‌که متوجه شده باشید ایده‌های خلاقانه زیادی را دریافت خواهید کرد.

تکنیک چهارم :

نقاشی و رنگ‌آمیزی:

خلاق : نقاشی و رنگ‌آمیزی

خلاق : نقاشی و رنگ‌آمیزی

نقاشی تأثیر زیادی روی ذهن و خلاقیت دارد. در کتاب چگونه خلاق باشیم به فواید نقاشی و رنگ‌آمیزی در افزایش خلاقیت اشاره شده است. از منظر روانشناسی و هنری نیز بررسی‌هایی صورت گرفته است. نقاشی کشیدن تأثیر بسیاری در کاهش استرس، ریلکس کردن، بهبود مهارت‌های تفکر خلاق و افزایش خلاقیت دارد.

هنگامی که در حال رنگ‌آمیزی هستید نیاز دارید فکر کنید و رنگ‌های مناسب را انتخاب کنید تا ترکیب زیبایی ایجاد شود. رنگ‌آمیزی نوعی روش درمانی نیز محسوب می‌شود و باعث خودباوری و افزایش اعتمادبه‌نفس فرد خواهد شد.

تکنیک پنجم :

یادگیری زبان جدید:

خلاق : یادگیری زبان جدید

خلاق : یادگیری زبان جدید

یادگیری یک زبان جدید کار طولانی، دشوار و زمان بری است. در درجه اول باید علاقه کافی داشته باشید تا خوب در این زمینه تمرین کنید. یادگیری زبان جدید علاوه بر این‌که نگرشی جدید از جهان به ما می‌دهد، به ما کمک می‌کند تجربیاتمان را بیان کنیم و حقایق ناگفتنی را شرح دهیم. زبان دریچه‌ای به دنیاهای جدید است. حتی روش تفکر ما را تغییر می‌دهد و ذهن را برای پذیرش ایده‌های جدید و خلاقانه آماده می‌کند.

توجه داشته باشید که برای بروز و افزایش خلاقیت، روش‌های زیادی وجود دارد. نقاشی و رنگ‌آمیزی، یادگیری زبان جدید، خیال‌بافی و غیره تنها بخشی از تکنیک‌های افزایش خلاقیت هستند. خلاقیت زندگی ما را تحت تأثیر قرار داده و توانایی‌های ما را بهبود می‌بخشد. تحقیقات نشان داده است که شرکت کردن در یک تست خلاقیت عملکرد فوق‌العاده¬ای بروی مغز می‌گذارد و سبب بروز ایده‌های خلاقانه در فرد می‌شود.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …