بهترین مرکز استعدادیابی کودکان در تهران

بهترین مرکز استعدادیابی کودکان در تهران

منظور از استعدادیابی، یافتن توانایی‌های بالقوه‌ی کودک و کمک به او در راه بالفعل کردن این توانایی‌ها است. توجه به قابلیت‌های فردی و کشف استعدادهای مختلف در کودکی باعث می‌شود فرد بهتر بتواند این استعدادها را پرورش داده و در آینده از آن‌ها استفاده کند. آگاهی از تمام استعدادهای کودک و استعدادیابی او چالشی است که اکثر والدین با آن مواجه هستند.

خوشبختانه با روی کار آمدن آژانس جهانی استعدادیابی و فعال شدن مراکز و موسسه استعدادیابی کودکان در سراسر جهان، تا حدود زیادی این نگرانی‌ها از والدین دور شده است. آژانس جهانی استعدادیابی یک سازمان غیرانتفاعی است که مربیان، پژوهشگران، والدین و دیگر علاقه‌مندان آموزش‌وپرورش کودکان، اعضای آن را تشکیل می‌دهند. یک موسسه استعدادیابی برای آگاهی از توان واقعی کودک با کمک علم روانشناسی و آزمون‌های عینی به مطالعه در مورد رفتار کودک می‌پردازد و تلاش می‌کند تا نقاط ضعف و قوت وی را در زمینه‌های گوناگون موردبررسی قرار دهد.

ازاین‌رو والدین با مراجعه به یک موسسه استعدادیابی و شرکت دادن کودک در کلاس‌های هوش و خلاقیت برای کودکان تلاش می‌کنند تا توانایی کودک خود را در زمینه‌های گوناگون موردبررسی قرار داده و با استعداد و علاقه کودک از همان سنین کودکی آشنا شوند. شرکت دادن کودک در کلاس‌های هوش و خلاقیت کودکان و آموزش آن ها می‌تواند تأثیر بسیار زیادی بر آینده‌ی کودک داشته باشد.

در این مقاله ابتدا تاریخچه‌ای کوتاه از تأسیس آژانس جهانی استعدادیابی ارائه داده و سپس به معرفی چند موسسه استعدادیابی در تهران می‌پردازیم. عناوین این مقاله عبارت اند از:

  • آژانس جهانی استعدادیابی
  • مؤسسات استعدادیابی در ایران

آژانس جهانی استعدادیابی

آژانس جهانی استعدادیابی (World council for gifted and talented children) یک سازمان غیرانتفاعی است که 40 سال پیش با تشویق یک مربی برجسته بریتانیایی به نام هنری کولیس شکل گرفته است. این سازمان با هدف شناسایی استعداد و توانایی‌های کودکان بااستعداد، در بیش از 120 کشور جهان فعالیت خود را آغاز کرده است. درواقع آژانس جهانی استعدادیابی به شکل یک شبکه سازمانی متنوع جهانی است که اعضای فعال آن را مربیان، پژوهشگران، محققان، والدین و دیگر علاقه‌مندان آموزش‌وپرورش کودکان باهوش و بااستعداد تشکیل می‌دهند. هدف این سازمان توجه جهانی به کودکان باهوش و بااستعداد و اطمینان از تحقق پتانسیل های ارزشمند آن‌ها به نفع بشریت است.
آژانس جهانی استعدادیابی متشکل از اعضاء، کمیته اجرایی، نمایندگان کشورهای عضو و ستاد مرکزی در سال 2011 به دانشگاه کنتوکی در بوولینگ گرین نقل‌مکان کرد. این آژانس با فعالیت در بیشتر کشورهای دنیا، در زمینه‌های مختلف گواهینامه‌های بین‌المللی صادر می‌کند تا به‌وسیله‌ی آن کودکان بااستعداد در سراسر دنیا بتوانند آموزش ببینند.

آژانس جهانی استعدادیابی به شکل یک شبکه سازمانی متنوع جهانی است که اعضای فعال آن را مربیان، پژوهشگران، محققان، والدین و دیگر علاقه مندان آموزش‌وپرورش کودکان باهوش و بااستعداد تشکیل می‌دهند.

آژانس جهانی استعدادیابی با شناسایی توانایی‌های افراد در مقاطع مختلف و اعطای بورسیه و معرفی افراد بااستعداد در سطوح بین‌المللی، خدمات فراوانی را به آن‌ها ارائه می‌کند. با دریافت گواهینامه بین‌المللی آژانس جهانی استعدادیابی افراد می‌توانند در بیش از 120 کشور جهان و در مقاطع مختلف از دبستان تا دانشگاه پذیرفته شوند. کودکانی که موفق به دریافت گواهینامه آژانس جهانی استعدادیابی شوند در المپیادها و جشنواره‌های بین‌المللی کودکان نابغه شرکت داده شده و می‌توانند از امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی جهت انجام تحقیقات پژوهشی خود استفاده کنند. با شرکت در دوره‌های عمومی و تخصصی مؤسسات و مراکز فعال زیر نظر این آژانس می‌توان گواهینامه بین‌المللی آژانس جهانی استعدادیابی را دریافت کرد.

مؤسسات استعدادیابی در ایران

مؤسسات استعدادیابی در ایران

مؤسسات استعدادیابی در ایران

استعدادهای کودکان کلید موفقیت آن‌ها در آینده است بنابراین بهتر است والدین راهی درست برای سنجش و یافتن این استعدادها بیابند تا آینده‌ی کودک تضمین شود. ازاین‌رو در سال‌های اخیر چندین موسسه استعدادیابی جهت شناسایی استعدادهای کودک در کشور فعالیت خود را آغاز کرده تا به‌طور تخصصی توانایی‌های کودک را موردسنجش قرار دهد. این مؤسسات برای هرگونه استعدادی که در کودک مشاهده می‌شود کلاس‌های خاصی را در نظر گرفته‌ و پکیجی کامل برای کمک به پرورش استعدادهای کودک ارائه می‌دهند. یک موسسه استعدادیابی مسیر تحصیل و شغل کودک را در جهت استعدادهای خاص او مورد بررسی قرار داده و به کودک کمک می‌کند تا به بهترین نحو از توانایی‌های خود در زندگی استفاده کند. در ادامه چند موسسه استعدادیابی در تهران را معرفی کرده و توضیحات مختصری در مورد فعالیت آن‌ها ارائه می دهیم:

  1. مرکز تحقیق و توسعه هوش نیک: این موسسه استعدادیابی در شهر تهران قرار دارد و بر اساس جدیدترین متدهای آموزشی در استرالیا اداره می‌شود و زیر نظر موسسه هوش KFIRI استرالیا است. در این موسسه استعدادیابی تلاش می‌شود توانایی‌های بالقوه‌ی کودک شناسایی‌شده و به‌طور تخصصی بر روی پرورش آن توانایی‌ها سرمایه‌گذاری شود. این موسسه از سن سه سال به بالا به افراد خدمات ارائه می‌دهد و حتی بزرگ‌سالان نیز می‌توانند به این مرکز مراجعه نمایند و از کلاس‌های خلاقیت بزرگ‌سالان استفاده کنند. این موسسه استعدادیابی در خیابان پاسداران واقع شده است.
  2.  موسسه استعدادیابی کیوتلنت: این موسسه که برگزارکننده‌ی کلاس‌های هوش و خلاقیت برای کودکان و کلاس‌های خلاقیت بزرگ‌سالان است یکی دیگر از مؤسسات استعدادیابی در شهر تهران است. همچنین این موسسه به افراد کمک می‌کند شغل و تحصیل خود را بر اساس استعدادهایشان انتخاب کنند. این موسسه استعدادیابی از آزمون‌های جهانی کیوتلنت برای سنجش اولیه‌ی استعدادها کرده می‌نماید و سعی می‌کند هر فرد را بر اساس ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فردش دسته‌بندی کند. موسسه استعدادیابی کیوتلنت از طرف آژانس جهانی استعدادیابی نیز تأیید شده است. این موسسه زیر پل نصر(گیشا) و ابتدای خیابان بلوچستان واقع شده است.
  3. موسسه خلاقیت و مهارت‌های راه آینده نخبگان: این موسسه استعدادیابی یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین مؤسسات در زمینه‌ی کمک به کودکان است. در این مرکز با کمک آزمون‌های مختلف تلاش می‌شود تا توانایی‌های کودک کشف شده و بر اساس توان کودک برای وی کلاس‌های تربیتی خاص برگزار می‌شود تا استعدادهای کودک پرورش یابد. همچنین این موسسه همایش‌ها و کارگاه‌های متعددی برای کودک و والدین برگزار می‌کند تا دانش افراد در زمینه‌ استعدادیابی و انتخاب‌های پیشرو افزایش یابد. محل این موسسه در پردیس علم و فناوری تهران است.

کودکان امیدهای فردای زندگی ما و کلید پیشرفت بشر و کشورمان هستند. بنابراین اهمیت زیادی دارد که بتوانیم استعدادهای آن‌ها را پیدا کرده و به‌خوبی پرورش دهیم تا کشوری پیشرفته‌تر و جامعه‌ای شادتر داشته باشیم که هر کسی در کاری که برایش مناسب است بهترین فعالیت ممکن را ارائه دهد. تمامی مراکز و موسسه استعدادیابی در کشور نیز با همین هدف در جامعه فعالیت می‌کنند.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …