تست لنگرگاه های شغلی چیست؟

با شناسایی ارزش‌های خود در مسیر شغلی می‌توانید به موفقیت‌های زیادی در زندگی برسید. 

هر فردی در زندگی حرفه‌ای و در مسیر شغلی خود اهدافی دارد که برای رسیدن به آن‌ها تلاش می‌کند. برای اینکه هدف شغلی خود را پیدا کنید، باید به صورت دقیق و شفاف بدانید که برای چه کارهایی مناسب هستید و ارزش‌ها و محرک‌های شما چه چیزهایی هستند. اگر خودتان هدف شغلی خود را انتخاب نکنید، سازمانی که در آن کار می‌کنید و دیگران، مسیر شغلی شما را هدایت می‌کنند. 

تست لنگرگاه های شغلی به شما کمک می‌کند تا اولویت‌هایتان در مسیر شغلی را مشخص کنید.

تست لنگرگاه های شغلی به شما کمک می‌کند تا انتظاراتی را که از شغل خود دارید و اولویت‌هایتان در مسیر شغلی را مشخص کنید. اینکه یک فرد از بین شغل‌های مختلف، روی یک شغل یا زمینه کاری تمرکز می‌کند، به دلیل ارزش‌های متفاوت هر فرد است. این ارزش‌ها مانند یک لنگرگاه هستند که کشتی را در طوفان نگه می‌دارند. هر فرد نیز با پیدا کردن این ارزش‌ها، می‌تواند در دریای فرصت‌ها و شغل‌های مختلف، شغل مورد علاقه خود را پیدا کند. تست لنگرگاه های شغلی یا Career Anchors به شما کمک می‌کند تا این ارزش‌ها را پیدا کنید. 

اگر شما هم برای انتخاب شغل، تغییر شغل و حتی ارتقا شغلی سردرگم هستید و نمی‌دانید که در چه زمینه کاری موفق می‌شوید، بهتر است تست لنگرگاه های شغلی را انجام دهید تا بتوانید شغل مورد‌علاقه خود را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که در نتیجه این تست، شغل دقیقی برای شما مشخص نمی‌شود؛ فقط گرایش‌های درونی شما مشخص می‌شود و شما می‌توانید گزینه‌های مختلف شغلی خود را با توجه به این گرایش‌ها بررسی و اولویت‌بندی کنید. 

همچنین بخوانید: «تست کلیفتون (تست استعدادیابی گالوپ)»

تست لنگرگاه های شغلی

نتایج تست لنگرگاه های شغلی

در تست لنگرگاه های شغلی، گرایش‌های شغلی به ۸ دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

۱- لنگرگاه فنی-تکنیکی (Technical/Functional): اولویت اصلی افرادی که به لنگرگاه گرایش دارند، محتوای کار است و پیشرفت فرد و رشد مهارت‌های تخصصی او اهمیت زیادی دارد.

۲- لنگرگاه مدیریتی (Managerial): در این لنگرگاه، فرد دوست دارد که دیگران را در یک سازمان بزرگ، هدایت و کنترل کند و به سطوح بالای سازمانی برسد. افراد متمایل به این گرایش دوست دارند که در شرایط پیچیده و بدون دسترسی به اطلاعات کامل، مسائل کلان مفهومی را حل کنند. 

این افراد با تلاش و رقابت برای رسیدن به شغل‌های مدیریتی در سازمان برانگیخته می‌شوند. تفکر این افراد به این صورت است که مهارت‌های فنی و تکنیکی، بعد از ترکیب شدن با مهارت‌های دیگر باعث پیشرفت و رسیدن به جایگاه‌های بالاتر می‌شوند. افراد با گرایش به این لنگرگاه برای موفقیت باید انگیزش بالا، مهارت تجزیه‌وتحلیل اطلاعات، مهارت‌های بین فردی و مهارت‌های احساسی داشته باشند. 

۳- لنگرگاه خودمختاری و استقلال (Autonomy/Independence): افراد با گرایش به این لنگرگاه، تمایل دارند که در شرکت‌های کوچک کار کنند و از قید و بندهای شغل شخصی یا سازمان‌های بزرگ رها شوند. 

مهم‌ترین دغدغه افرادی که به لنگرگاه امنیت گرایش دارند، داشتن امنیت شغلی و ثبات اقتصادی است.

۴- لنگرگاه امنیت و ثبات (Security/Stability): مهم‌ترین دغدغه این افراد، داشتن امنیت شغلی و ثبات اقتصادی است. این افراد حتی اگر در جایی کار کنند که با ارزش‌ها و استعدادهای آن‌ها متفاوت باشد و جای پیشرفت کمی داشته باشند، اما ثبات و امنیت شغلی داشته باشند، حال خوبی دارند. 

همچنین مواردی مانند داشتن حقوق و مزایای بازنشستگی و سنوات خدمت برای این افراد اهمیت زیادی دارد. بیشتر این افراد شغل‌های دولتی را انتخاب می‌کنند تا از این مزایا بهره‌مند شوند. 

۵- لنگرگاه امنیت کارآفرینانه (Entrepreneurial/Creativity): افراد با گرایش به این لنگرگاه، علاقه به ساخت چیزهای جدید دارند و دوست دارند که به صورت مستقیم بر محصول نهایی کار خود تاثیر بگذارند. 

۶- لنگرگاه خدمت و تعهد (Service/Dedication): این افراد دوست دارند که به جامعه خود خدمت کنند و از طریق حل کردن مشکل دیگران، به هدف والای خود برسند. 

۷- لنگرگاه چالش محض (Pure Challenge): این افراد دوست دارند که در شغل خود از موانع بزرگ عبور کنند؛ مسائل دشوار را حل کنند و رقیبان بزرگ خود را شکست دهند. این افراد در انتخاب شغل خود به این نکته توجه می‌کنند که بتوانند بر موانع و رقبا غلبه کنند و محتوای کار اهمیت کمتری برای آن‌ها دارد. 

۸- لنگرگاه سبک زندگی (Lifestyle): افرادی که به این لنگرگاه گرایش دارند، به برقراری تعادل بین کار، خانواده و علایق شخصی خود اهمیت زیادی می‌دهند. 

تست لنگرگاه های شغلی

تاریخچه تست لنگرگاه های شغلی

روانشناس برجسته آمریکایی به نام ادگار شاین، دو مدل «لنگرهای شغلی» و «رفتار سازمانی» را در دهه‌های ۷۰ و ۸۰ میلادی مطرح کرده است که بزرگ‌ترین دستاوردهای او در طول زندگی‌اش محسوب می‌شوند. 

تست لنگرگاه های شغلی در پژوهش‌های مربوط به نیروی انسانی در سازمان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدل لنگرگاه های شغلی، یک مدل معتبر و آکادمیک است که در پژوهش‌های مربوط به نیروی انسانی در سازمان‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. ادگار شاین در یکی از مصاحبه‌های خود می‌گوید: «من مدل لنگرگاه های شغلی را با یک تکنیک ساده کشف کردم. من بزرگسالان را در مسیر یادآوری گذشته خود قرار می‌دادم و از آن‌ها می‌پرسیدم که تصمیمات زندگی خود مانند انتخاب رشته، دانشگاه، شغل و… را به چه علتی گرفته‌اند؟ با هر پاسخی که به سوال‌های «چرایی» من می‌دادند، یک مدل شکل می‌گرفت؛ بنابراین من لنگرگاه های شغل را کشف نکردم، بلکه این مدل مستقیما از دل داده‌ها بیرون آمده است. 

من فکر می‌کنم مردم کاملا درباره خودشان ناآگاه هستند و تست لنگرگاه های شغلی به آن‌ها یک تاریخچه از گذشته را نشان می‌دهد. این تست می‌گوید برو دنبال کارهایی که تا الان کردی و متوجه شو چرا این انتخاب‌ها را داشتی؟ و به دنبال الگویی در این چراها باش. اینطوری این شانس را داری که شغل آینده خود را پیدا کنی. فکر می‌کنم یکی از دلایل مفید بودن تست لنگرگاه های شغلی برای افراد، این است که مفاهیم مطرح‌شده در آن مطرح خیلی ساده‌اند و مفاهیم پیچیده و اصطلاحات ابداعی روانشناسی نیستند.»

همچنین بخوانید: «تست دیسک؛ راهی برای یافتن شغل ایده آل»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …