چگونه شغل ایده آل خود را پیدا کنیم؟

حتما شما هم در اطراف خود افرادی را دیده‌اید که از شغل خود ناراضی هستند و انگیزه‌ای برای کار کردن ندارند. متاسفانه بسیاری از افراد، تا آخر عمر شغل ایده آل خود را پیدا نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که در زندگی بی‌هدف باشند و احساس بیهودگی کنند.

شاید فکر کنید که پیدا کردن شغل ایده آل اهمیت زیادی ندارد و اینکه بتوان کاری پیدا کرد خیلی هم خوب است. درست است که همه افراد زمانی که مسئولیت کاری را برعهده می‌گیرند، باید آن را به نحو احسن انجام دهند؛ اما اگر هر فردی در شغل ایده آل خود فعالیت کند، دنیا جای قشنگ‌تری برای همه انسان‌ها می‌شود. 

بهره‌وری افراد در شغل ایده آل آن‌ها به میزان چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند.

برای مثال زمانی که برای انجام کار اداری به یک سازمان دولتی می‌روید، اگر کارمند آن‌جا شغل خود را دوست داشته باشد با روی گشاده با شما صحبت می‌کند و تمام تلاش خود را می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن کار شما را انجام دهد. به طور کلی می‌توان گفت که بهره‌وری افراد در شغل ایده آل آن‌ها به میزان چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند و کیفیت خروجی کار آن‌ها برای مشتری نیز بسیار بهتر می‌شود. 

افرادی که در شغل ایده آل خود فعالیت می‌کنند، به کار خود اهمیت می‌دهند، آن‌ را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهند، برای پیشرفت کار خود تلاش می‌کنند و حتی ذهن آن‌ها برای ایجاد نوآوری در کار بازتر می‌شود. در این مطلب نکات ساده‌ای را بررسی می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید شغل ایده آل خود را پیدا کنید. 

۱- کاری را که بلد هستید انتخاب کنید

شغل ایده آل برای یک فرد باید ترکیبی از کارهای زیر باشد: کاری که انجام دادن آن را خوب بلد است و کاری که ارزشی برای دیگران تولید می‌کند و زندگی آن‌ها را بهتر می‌کند. پس برای پیدا کردن شغل ایده آل خود، ابتدا کاری را که بلد هستید و به آن علاقه دارید پیدا کنید؛ سپس سعی کنید آن را به یک شغل تبدیل کنید به‌گونه‌ای که بتوانید نیازی از مردم را برطرف کنید و ارزشی را برای آن‌ها ایجاد کنید تا حاضر باشند به شما پول پرداخت کنند. 

بهتر است که افراد از ابتدای دوران جوانی خود کارهای مختلف را تجربه کنند تا بتوانند مسیر شغلی ایده آل خود را پیدا کنند. 

شغل ایده آل

۲- به تجربه‌های خود توجه کنید

تجربه در انتخاب شغل ایده آل می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد. زمانی که شما کارهای مختلفی را تجربه کنید می‌توانید متوجه شوید که چه کاری را بهتر انجام می‌دهید و به آن علاقه دارید. به این صورت می‌توانید شغل ایده آل خود را انتخاب کنید. به دلیل اهمیت زیاد تجربه در پیدا کردن شغل ایده آل، بهتر است که افراد از ابتدای دوران جوانی خود کارهای مختلف را تجربه کنند تا بتوانند مسیر شغلی ایده آل خود را پیدا کنند. 

۳- برای پیدا کردن شغل ایده آل خود شجاع باشید

گاهی‌اوقات برای اینکه بتوانید شغل ایده آل خود را پیدا کنید باید شجاع باشید. ممکن است زمانی که کاری را شروع می‌کنید با مخالفت‌ها و انرژی‌های منفی اطرافیان مواجه شوید. ابتدا به حرف‌های آن‌ها گوش دهید و اگر صحبت‌هایشان به نظر شما منطقی نبود، بهتر است که با قدرت و بدون توجه به حرف آن‌ها کار خود را ادامه دهید.

اگر به کاری که انجام می‌دهید ایمان داشته باشید می‌توانید به موفقیت برسید. برای مثال زمانی که تاکسی‌های اینترنتی به وجود آمدند، هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که بتوانند تا این اندازه به زندگی همه آدم‌ها نفوذ کنند و به درآمد بسیار بالایی برسند؛ اما فردی که این کار را شروع کرده بود برخلاف دیگران فکر می‌کرد و به کار خود ایمان داشت و در نهایت به موفقیت رسید. 

همچنین بخوانید: «چگونه با انتقاد غیرمنصفانه مقابله کنیم؟»

۴- آینده شغل خود را تصور کنید

یک شغل ایده آل باید جایی برای پیشرفت داشته باشد و موجب رشد و توسعه شما شود. کاری را که انتخاب می‌کنید در چند سال آینده تصور کنید. آیا در چند سال آینده هنوز هم کسی به کار و مهارت شما احتیاج دارد؟ همچنین فکر کنید که آیا می‌توانید در آینده، کار خود را گسترش دهید و در آن پیشرفت کنید یا خیر.

این موضوع یکی از مهم‌ترین موارد در پیدا کردن شغل ایده آل است. شغلی که نتوانید در آن پیشرفت کنید، بعد از مدتی به یک کار تکراری تبدیل می‌شود که انگیزه و اشتیاق شما را می‌گیرد. اگر نتوانید در شغل خود پیشرفت کنید، یعنی نمی‌توانید درآمد خود را افزایش دهید و این به معنی آن است که نمی‌توانید در زندگی خود پیشرفت کنید. 

شغل ایده آل

۵- سن خود را بهانه نکنید

برای پیدا کردن شغل ایده آل هیچ زمانی دیر نیست. در هر زمان و در هر سنی حس کردید که از شغل خود ناراضی هستید و انگیزه‌ای برای ادامه دادن ندارید باید به دنبال شغل ایده آل خود بروید. افراد موفق زیادی وجود دارند که در سن‌های بالا به‌طور ناگهانی شغل خود را رها کرده‌اند، به دنبال شغل ایده آل خود رفته‌اند و این موضوع باعث شده است که به موفقیت‌های بسیار زیادی برسند. زمانی که شغل ایده آل خود را پیدا می‌کنید، میزان رضایت شما از زندگی افزایش می‌یابد و احساس خوشبختی می‌کنید؛ پس تمام این حس‌های خوب ارزش این را دارند که در هر سنی به دنبال شغل مناسب برای خود بروید. 

۶- از تست‌های شخصیت‌شناسی کمک بگیرید

تست‌های شخصیت‌شناسی زیادی مانند تست MBTI، تست هالند و… وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا شخصیت خود را بشناسید و شغل ایده آل خود را پیدا کنید. می‌توانید این تست‌ها را انجام دهید تا ذهن شما کمی منظم‌تر شود و بتوانید بهتر تصمیم‌گیری کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که پاسخ این تست‌ها، تنها در تصمیم‌گیری به شما کمک می‌کنند و نباید به‌طور کامل به آن‌ها اکتفا کنید. 

اگر هر فردی در شغل ایده آل خود فعالیت کند، دنیا جای قشنگ‌تری برای همه انسان‌ها می‌شود.

نتیجه‌گیری

بسیاری از افراد، تا آخر عمر شغل ایده آل خود را پیدا نمی‌کنند و این موضوع باعث می‌شود که در زندگی بی‌هدف باشند و احساس بیهودگی کنند. اگر هر فردی در شغل ایده آل خود فعالیت کند، دنیا جای قشنگ‌تری برای همه انسان‌ها می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت که بهره‌وری افراد در شغل ایده آل آن‌ها به میزان چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند و کیفیت خروجی کار آن‌ها برای مشتری نیز بسیار بهتر می‌شود. به همین دلیل در این مطلب نکاتی را بررسی کردیم تا با استفاده از آن‌ها بتوانید شغل ایده آل خود را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: «راهکاری ساده برای اولویت بندی استعدادها»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …