چه شغل‌هایی برای زنان مناسب هستند؟

در گذشته وظیفه مردان، کار کردن در جامعه و کسب درآمد برای اداره زندگی بود. وظیفه زنان هم خانه‌داری و تربیت فرزندان بود. با گذشت زمان و تحصیل زنان در دانشگاه‌ها، این تصور اشتباه کم‌رنگ شد و زنان هم وارد جامعه شدند و به شغل‌های مختلف پرداختند. 

در جامعه امروز، زنان که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند؛ تحصیلات بالا و استعدادهای زیادی دارند. توجه به استعداد زنان و حضور آن‌ها در کسب‌وکارهای مختلف تاثیر بسزایی بر بهبود وضعیت اقتصادی و توسعه کشور دارد. 

تفاوت‌های روحی و فیزیکی زنان و مردان باعث شده است که خیلی از افراد تصور کنند برخی از شغل‌ها مناسب زنان است و فقط باید در همان حوزه‌ها فعالیت کنند. اما موفقیت زنان در تمام شغل‌ها مانند پزشکی، کارآفرینی، خلبانی و… ثابت کرده است که زنان می‌توانند در تمام زمینه‌ها به موفقیت‌های بزرگی برسند. 

در این مقاله شغل‌هایی را بررسی می‌کنیم که برای زنان مناسب‌تر هستند و تناسب بیشتری با روحیه و استعدادهای آنان دارند. البته این موضوع به این معنا نیست که زنان نمی‌توانند در مشاغل دیگر فعالیت کنند. 

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مطلب عبارت‌اند از:

  • شغل‌های مناسب برای زنان
  • چالش‌های اشتغال زنان

شغل‌های مناسب برای زنان

همان‌طور که گفتیم زنان می‌توانند در زمینه‌های مختلف فعالیت کنند و به موفقیت‌های بزرگی در شغل‌های مختلف برسند. برخی شغل‌ها وجود دارند که با روحیه و استعدادهای زنان سازگاری بیشتری دارند؛ شغل‌هایی که به وظایف مادری زنان لطمه‌ای وارد نمی‌کند و رضایت آن‌ها از زندگی را هم افزایش می‌دهند. این شغل‌ها عبارت‌اند از:

شغل مناسب زنان

زنان در برخی از کارها عملکرد بهتری نسبت به آقایان دارند؛ که به دلیل وجود تفاوت‌هایی در ویژگی‌ها و روحیات زنان و مردان است.

۱- آموزش

آموزش از گذشته یکی از شغل‌های بسیار مناسب برای زنان بوده است. تدریس در مدارس، دانشگاه‌ها یا آموزشگاه‌های مختلف می‌تواند یک منبع درآمد خوب برای زنان باشد و لطمه‌ای به وظایف مادری و همسری آن‌ها وارد نکند. معلمان مدارس ساعت کاری مناسبی دارند و می‌توانند تقریبا نیمی از روز خود را به کارهای فرزندان اختصاص دهند یا به فعالیت‌های مورد‌علاقه خود بپردازند. 

علاوه بر آموزش در مدارس، تدریس خصوصی یا تدریس به صورت مجازی و در سایت‌های اینترنتی نیز نوع دیگری از آموزش در جامعه امروز است. این کارها هم درآمد خوبی دارند و برای زنان بسیار مناسب هستند. مزیت مهم این شغل‌ها این است که زنان می‌توانند از منزل خود این کار را انجام دهند و به همه کارهای خود برسند.

زنان در برخی از کارها عملکرد بهتری نسبت به آقایان دارند؛ که به دلیل وجود تفاوت‌هایی در ویژگی‌ها و روحیات زنان و مردان است. یکی از شغل‌هایی که زنان در آن‌ها عملکرد بهتری دارند آموزش است؛ زیرا صبر و حوصله بیشتری دارند. 

۲- وکالت

وکالت هم می‌تواند شغل مناسبی برای خانم‌هایی باشد که به این رشته علاقه دارند و کمک کردن به دیگران حس خوبی به آن‌ها می‌دهد. فعالیت در زمینه حقوق زنان نیز می‌تواند بسیار جذاب باشد و حوزه‌ای است که جای بسیاری برای فعالیت دارد و می‌تواند زمینه مناسبی برای کسب موفقیت‌های بزرگ باشد. این کار در کنار تمام سختی‌هایی که دارد می‌تواند ساعت کاری منعطفی داشته باشد و برای مثال لازم نیست که یک مادر همه روزها در یک ساعت مشخص از صبح تا بعدازظهر از فرزندان خود دور باشد. این رشته به دقت زیادی نیاز دارند و شاید به همین دلیل احتمال موفقیت زنان در این رشته بیشتر از مردان است. 

۳- روانشناسی

روانشناسی یکی دیگر از شغل‌هایی است که برای زنان مناسب است؛ زیرا می‌توانند با دقت و حوصله به حرف مراجعه‌کنندگان گوش کنند و راه‌حل مناسبی برای مشکل آن‌ها ارائه دهند. افرادی که در زمان مشکلات یا ناراحتی‌ها به یک روانشناس مراجعه می‌کنند نیاز دارند که فردی با دقت به صحبت‌های آنان گوش دهد؛ با حس همدلی خود آن‌ها را آرام کند و مسیر درست برای حل مشکل و تصمیم‌گیری را به آن‌ها نشان دهد. زنان می‌توانند در این عرصه به موفقیت‌های فراوانی برسند. جایگاه اجتماعی این شغل نیز بالا است و اعتماد‌به‌نفس زیادی به آن‌ها می‌دهد. همچنین زنان بهتر از مردان می‌توانند مشکلات و احساسات دیگران را درک کنند و حس همدلی بیشتری دارند. 

۴- فعالیت‌های هنری

انواع فعالیت‌های هنری تناسب زیادی با روحیات زنان دارد و می‌تواند شغل مناسبی برای آن‌ها باشد؛ زیرا استعداد انجام کارهای هنری در وجود اکثر زنان وجود دارد. فعالیت در زمینه‌های مختلف مانند نمد‌دوزی، گلدوزی، نقاشی، قالی‌بافی و… می‌تواند درآمد خوبی برای زنان به خصوص خانم‌های خانه‌دار ایجاد کند. 

درست کردن عروسک‌های جدید به نام عروسک روسی و عروسک تیلدا امروزه مخاطبان زیادی دارد. به راحتی می‌توانید نحوه دوخت این عروسک‌ها را یاد بگیرید و محصولات خود را در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام بفروشید؛ فقط کافی است کمی سلیقه و دقت داشته باشید تا محصول با‌کیفیتی تولید کنید. 

طراحی هم یکی از شاخه‌های هنری خوب برای کسب درآمد است. برای اینکه در این زمینه موفق باشید می‌توانید طراحی با نرم‌افزارهای مختلف را یاد بگیرید تا مزیت رقابتی نسبت به رقیبان خود داشته باشید. طراحی با نرم‌افزاهای مختلف کیفیت کار شما را افزایش می‌دهد. برای مثال نرم‌افزار Marvelous یکی از نرم‌افزارهای خوب در زمینه طراحی لباس است یا نرم‌افزار 3D Max برای طراحی دکوراسیون داخلی بسیار مناسب است.  

شغل مناسب زنان

۵- آشپزی و شیرینی‌پزی 

امروزه امکانات فراوانی برای افرادی که در زمینه آشپزی و شیرینی‌پزی استعداد دارند فراهم شده است تا بتوانند از این استعداد خود درآمد کسب کنند. می‌توانید در اپلیکیشن‌هایی مانند مامان‌پز عضو شوید و در منزل خود آشپزی کنید و از این طریق درآمد کسب کنید. 

همچنین اگر در شیرینی‌پزی و کیک‌پزی استعداد دارید می‌توانید یک صفحه در اینستاگرام باز کنید یا یک وب‌سایت راه‌اندازی کنید و کیک‌ها و شیرینی‌های خود را به تمام نقاط شهر ارسال کنید. برای موفقیت در این کار باید تکنیک‌های جدید پخت و تزیین کیک و شیرینی را یاد بگیرید و به سلیقه مخاطبان خود توجه کنید. از کارهای خود عکس‌های باکیفیت بگیرید و در صفحه خود به اشتراک بگذارید تا با یک روش کم‌هزینه مخاطبان خود را جذب کنید. 

اگر کار در فضای مجازی را دوست ندارید می‌توانید یک مکان کوچک اجاره کنید؛ یک تهیه غذای خانگی راه‌اندازی کنید و از مناطق اطراف خود مشتری جمع کنید. اگر خانه بزرگی دارید می‌توانید بخشی از آن را به این کار اختصاص دهید. 

برنامه‌نویسی هم یکی از شغل‌های پردرآمد با ساعت کاری انعطاف‌پذیر برای زنان است.

۶- برنامه‌نویسی

برنامه‌نویسی هم یکی از شغل‌های پردرآمد با ساعت کاری انعطاف‌پذیر برای زنان است. با یادگیری این مهارت می توانید در منزل خود یا در یک شرکت کار بسیار خوبی داشته باشید. برنامه‌نویسی وب یکی از شاخه‌های پرطرفدار جامعه امروز است؛ زیرا تقریبا همه افراد و کسب‌وکارها به دنبال طراحی و توسعه سایت برای خود هستند. پایتون هم یکی از بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی است و برای فردی که به این زبان مسلط باشد همیشه کار وجود دارد.

سایت‌های مختلفی مانند پونیشا وجود دارند که با عضویت در آن‌ها می‌توانید پروژه‌های مختلف برنامه‌نویسی را از شرکت‌ها و افراد مختلف دریافت کنید و آن‌ها را به صورت دورکار انجام دهید. 

۷- ترجمه

ترجمه نیز یکی از کارهایی است که برای زنان مناسب است و زمان زیادی را از آن‌ها نمی‌گیرد. به همین دلیل در کنار این کار می‌توانند به وظایف دیگر خود برسند یا این کار را در منزل انجام دهند. 

۸- تولید محتوا

اگر به نویسندگی علاقه دارید، تولید محتوا می‌تواند یک شغل خوب برای شما باشد. زنان خانه‌دار می‌توانند به صورت دورکار تولید محتوا انجام دهند و درآمدی برای خود ایجاد کنند. همه کسب‌وکارها امروزه به اهمیت محتوا پی برده‌اند و به دنبال افرادی برای این کار هستند؛ پس این شغل بازار خوبی تا چند سال آینده خواهد داشت.  

همچنین بخوانید: «8 قانون عملی جذب پول | چرا نمی توانم پول و ثروت را جذب کنم؟»

شغل مناسب زنان

۹- خیاطی

خیاطی از گذشته وجود داشته است و بیشتر زنان ایرانی هنر خیاطی دارند. این کار هم به ظرافت و سلیقه زیادی نیاز دارد که در وجود زنان بیشتر است و احتمال موفقیت آن‌ها در این کار بیشتر از آقایان است. در ابتدای کار خود می‌توانید صفحه‌ای در اینستاگرام ایجاد کنید و کارهای خود را بفروشید. با پیشرفت کار خود می‌توانید یک مزون راه‌اندازی کنید؛ تعدادی طراح و خیاط استدام کنید و کار خود را گسترش دهید. امروزه مزون‌ها با استقبال خوبی مواجه شده‌اند و مخاطبان زیادی دارند. برای پیشی گرفتن از رقبای خود باید یک مزیت رقابتی برای خود ایجاد کنید. این مزیت می‌تواند قیمت کمتر نسبت به سایر مزون‌ها یا طراحی و دوخت بهتر نسبت به آن‌ها باشد.  

۱۰- آرایشگری

زیبایی یکی از اولویت‌های همه خانم‌ها است و آن‌ها همواره هزینه زیادی برای آراستگی و زیبایی خود خرج می‌کنند. این شغل یکی از شغل‌های پردرآمد برای زنان از گذشته بوده است. امروزه علاوه بر اینکه می‌توانید در یک مکان فیزیکی این کار را انجام دهید، می‌توانید با استفاده از اینترنت و فضای مجازی نیز از این هنر خود درآمد کسب کنید. یک صفحه در اینستاگرام ایجاد کنید و ویدیوهای آموزشی مختلفی را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. از این طریق هم کار خود را تبلیغ می‌کنید و مشتریان خود را جذب می‌کنید؛ هم فرصت همکاری با برندهای بزرگ آرایشی و بهداشتی را به دست می‌آورید. 

زنان در تمام کشورها با مشکلاتی برای اشتغال خود مواجه هستند و در بیشتر موارد از حقوق و مزایای کمتری نسبت به مردان برخوردار هستند.

چالش‌های اشتغال زنان

زنان در تمام کشورها با مشکلاتی برای اشتغال خود مواجه هستند و در بیشتر موارد از حقوق و مزایای کمتری نسبت به مردان برخوردار هستند. شدت این مشکلات در کشورهای مختلف متفاوت است و می‌توان گفت که این مشکلات در ایران بیشتر است؛ زیرا نوع تربیت دختران و محدودیت‌های بیشتری در ایران وجود دارد. برخی از بزرگ‌ترین مشکلات عبارت‌اند از:

فضای کاری مردانه

اکثر افراد شاغل در سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف مردان هستند و حضور یک خانم در میان تعدادی مرد ممکن است مشکلاتی را برای او ایجاد کند. اگر این خانم رتبه و مقام بالاتری از مردان داشته باشد، مشکلات او بیشتر می‌شوند؛ زیرا برخی از مردان به دلیل تربیت اشتباهی که دارند سطح استعداد و توانایی زنان را پایین‌تر از خود می‌دانند و آن‌ها را قبول ندارند. 

شغل مناسب زنان

ایجاد تعادل بین کار و زندگی شخصی

در خانواده‌های ایرانی اکثر مسئولیت فرزندان و تربیت آن‌ها بر عهده مادر خانواده است. این موضوع باعث می‌شود که کار کردن برای زنان سخت شود. بسیاری از آن‌ها برای ایجاد تعادل بین کار و زندگی خود، از زمان‌های شخصی خود مانند استراحت، رسیدگی به خود و… می‌زنند که این موضوع در بلند‌مدت به سلامتی روحی و جسمی آن‌ها آسیب می‌زند. 

تربیت نادرست والدین

برخی از زنان به دلیل تربیت نادرستی که در گذشته داشته‌اند، اعتماد‌به‌نفس کافی برای فعالیت در حوزه‌های مختلف ندارند. در گذشته پسرها به دنبال کسب مهارت‌های مختلف و ورود به جامعه بودند؛ اما این باور در ذهن دخترها شکل می‌گرفت که باید در خانه بمانند و کارهای ظریفی مانند خیاطی و آشپزی را یاد بگیرند؛ زیرا جامعه خطرناک است و زنان نمی‌توانند با مردان مقابله کنند. خوشبختانه این دیدگاه اشتباه امروزه از بین رفته است و دختران با اعتماد به‌نفس بیشتری در حال پرورش هستند. 

نتیجه‌گیری

در جامعه امروز فعالیت زنان در جامعه بیشتر از گذشته شده است و توجه بیشتری به استعدادهای آن‌ها می‌شود. موفقیت زنان در عرصه‌های مختلف ثابت کرده‌ است که آن‌ها می‌توانند در تمام کارها به موفقیت‌های بزرگی برسند؛ اما برخی از کارها هستند که تناسب بیشتری با روحیات و استعدادهای آنان دارند. در این مقاله برخی از شغل‌های مناسب برای زنان را بررسی کردیم. همچنین برخی از چالش‌های اشتغال زنان را که باعث می‌شود میزان اشتغال آن‌ها در جامعه کاهش یابد بررسی کردیم. خوشبختانه نوع تربیت فرزندان تغییر کرده است و باورهای اشتباه در جامعه کمرنگ شده است؛ به همین دلیل در آینده شاهد زنان قوی‌تر و با اعتماد به نفس بیشتری خواهیم بود.

همچنین بخوانید: «شغل مناسب من چیست؟(تست آنلاین شغل مناسب من)»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …