تست استعدادیابی اوکانر + تفسیر تست

بسیاری از افراد در مشاغلی فعالیت می‌کنند که مناسب استعداد و علایق آن‌ها نیست. آن‌ها فقط به دلیل عادت در محل کار حاضر می‌شوند و بعدازظهر نیز با خستگی به خانه بازمی‌گردند. این روند هر روز برای افراد تکرار می‌شود، بدون اینکه پیشرفتی در شغل و درآمد خود داشته باشند.

شاید برای شما نیز سوال شود که چگونه می‌توان شغلی متناسب با استعداد، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود انتخاب کرد؟ در ادامه مقاله موضوع تناسب شغل با استعداد افراد را با استفاده از تست استعدادیابی اوکانر بررسی می‌کنیم. علم روانشناسی آزمون‌ها و مدل‌هایی دارد که می‌تواند ما را در انتخاب شغل یاری کند. یکی از پرکاربردترین تست‌ها در این حوزه، تست استعداد یابی اوکانر است.

همچنین بخوانید: «خودشناسی؛ گامی مهم در رشد و توسعه فردی»

تست استعدادیابی جانسون اوکانر

در تست استعدادیابی اوکانر مواردی مانند استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها، توانمندی استقرا، ایده‌پردازی، قدرت تشخیص سریع نوشته‌ها، توانایی استدلال تحلیلی، سیلوگرام و یادگیری زبان خارجی، حافظه مشاهده و طراحی، تشخیص و تمایز رنگ‌ها، تسلط بر انگشتان، استعداد مشاهده فرصت‌ها، تسلط عددی، طراحی بصری، تداعی کلمات و دامنه لغات مورد توجه قرار می‌گیرند. برخی از ابعاد مدل آزمون استعدادیابی اوکانر عبارت‌اند از:

۱- لبریز از ایده بودن

برای تشخیص این بعد از آزمون، تصویری از یک رویداد، منظره یا شیء را مقابل آزمون‌دهنده قرار می‌دهند و از او می‌خواهند تا هر چیز مرتبطی را که با دیدن تصور به ذهن او می‌رسد یادداشت کند. حجم نوشته‌های فرد نشان می‌دهد که او تا چه اندازه ایده‌ دارد.

اوکانر می‌گوید این گروه از افراد با توجه به اینکه در موقعیت‌های مختلفی قرار بگیرند، ممکن است شاد، راضی، موفق، خسته، عصبی و فرسوده باشند. این افراد در مشاغلی مانند نوشتن، آموزش دادن، فروش، تبلیغات و حقوق استعداد دارند. 

کسانی که حافظه مشاهده و طراحی را دارند در مشاغلی مانند طراح گرافیک و طراح لباس موفق خواهند شد.

۲- حافظه مشاهده و طراحی

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر، تصاویری که از چند پاره‌خط تشکیل شده‌اند به فرد آزمون‌دهنده نشان داده می‌شوند و پس از مدت زمان کوتاهی کاغذ را برمی‌دارند سپس یک کاغذ مقابل فرد قرار داده می‌شود که تعداد زیادی نقطه وجود دارد و از او می‌خواهند نقطه‌ها را طوری به هم وصل کند که همان تصویر دوباره ایجاد شود. در ادامه آزمون نیز این روند اجرا می‌شود، با این تفاوت که تصاویر پیچیده‌تری مقابل فرد قرار می‌گیرد.

طبق گفته اوکانر کسانی که این استعداد را دارند در مشاغلی مانند طراح گرافیک و طراح لباس موفق خواهند شد.

تست استعدادیابی اوکانر رایگان

۳- توانایی استدلال تحلیلی

در این بعد از تست استعدادیابی جانسون اوکانر توانایی تحلیل، طبقه‌بندی، ایجاد روند منطقی در بحث، استدلال و تقسیم‌بندی کارها و پروژه‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد و روش اجرای این تست نیز بسیار ساده است؛‌ به این صورت که تعدادی لغت به فرد داده می‌شود تا آن‌ها را نسبت به توانایی خود انتخاب کند و در یک دسته قرار دهد. برای مثال ۲ مورد از قدیمی‌ترین گزینه‌ها که امروزه نیز به کار می‌رود عبارت‌اند از:

۱- ۶ لغت: چراغ، نور، کف اتاق، مبل، کوسن، خواندن

۲- ۱۳ لغت: سیگار، کشور، کوسن، لباس، جارو، حمله، کارخانه خودروسازی، هوا، کیک، ماهی، گاو، سرخ کردن، انسان

سپس به فرد آزمون‌دهنده جدولی داده می‌شود که این کلمات را بر‌اساس رابطه‌هایی که می‌تواند برای آن‌ها تصور کند، در آن یادداشت کند. فرد با استدلال تحلیلی و مدت زمانی که برای قرار دادن این کلمات در جدول نیاز دارد، توانایی خود را  در ایجاد ارتباط منطقی و تقدم بین آن‌ها نشان می‌دهد.

طبق نظر اوکانر افرادی که در این حوزه استعداد دارند، در شغل‌هایی مانند تدریس، پزشکی، تکنسین برق و الکترونیک، حسابداری و برنامه‌نویسی موفقیت بیشتری خواهند داشت. 

۴- توانایی کار با اعداد

توانایی کار با اعداد در این بعد از آزمون اوکانر به سه قسمت مستقل تقسیم می‌شود که افراد ممکن است در یکی از آن‌ها بسیاری قوی و در دیگری ضعیف باشند. این سه قسمت عبارت‌اند از:

۱- تحلیل سری‌های عددی: در این نوع سوالات معمولا استعداد و توانایی تحلیلی افراد بر‌اساس یافتن رابطه میان اعداد مورد سنجش قرار می‌گیرد. این توانایی در برخی از شغل‌ها بسیار مهم است. برای مثال یک مدیر فروش موفق علاوه بر ویژگی‌هایی مانند زبان بدن، فن بیان و… باید توانایی تحلیل وضعیت فروش و استراتژی‌های آن را داشته باشد. او باید با نگاه به آمار فروش روزانه، هفتگی و ماهانه روند فروش را تحلیل کند؛ بداند افت و خیزها ناشی از چه دلایلی بوده است و بتواند سیکل‌های مشخصی را برای کاهش یا افزایش فروش پیدا کنند.

۲- توانایی بازی با اعداد: در این بخش ۶ عدد مختلف به آزمون‌دهنده داده می‌شود تا با آن‌ها معادله ساده‌ای را تکمیل کنند. افرادی که در شغل‌های مانند حسابداری، کار در بانک، فعالیت در بازار بورس و سهام و بسیاری از مشاغل مهندسی فعالیت می‌کنند به این توانایی نیاز دارند.

۳- حافظه عددی: برای بررسی حافظه عددی فرد، از او می‌خواهند شماره‌هایی را به یاد آورد. برای مثال کسانی که شماره پلاک ماشین یا شماره همراه دوستان خود را حفظ هستند، حافظه عددی قوی‌تری دارند. 

افرادی که استعداد کار با انگشتان را دارند در مشاغلی مانند جراحی، تایپ، آرایشگری و… موفق‌تر خواهند بود.

۵- استعداد کار با انگشتان 

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر توانایی افراد برای سریع و دقیق کار کردن روی اشیای کوچک با استفاده از انگشتان امتحان می‌شود. افرادی که استعداد کار با انگشتان را دارند در مشاغلی مانند جراحی، تایپ، آرایشگری و… موفق‌تر خواهند بود.

تست استعدادیابی اوکانر رایگان

۶- استعداد موسیقی و تشخیص صدا

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر توانایی افراد در تشخیص صدا، گام‌ها و ریتم‌ها مورد سنجش قرار می‌گیرد. افرادی که حافظه خوبی در تشخیص صدا دارند؛ می‌توانند پیام خود را به خوبی از دیگران دریافت کنند و پیام خود را به صورت اثربخش به آن‌ها اعلام کنند. این افراد می‌توانند از طریق تن صدا، احساسات دیگران را درک کنند و با آن‌ها به صورت موثرتری گفت‌وگو کنند.

۷- استعداد تشخیص و تفکیک رنگ‌ها

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر میزان کوررنگی افراد مورد سنجش قرار می‌گیرد. آزمون‌گیرنده ۳۰ رنگ مختلف را مقابل آزمون‌دهنده قرار می‌دهد و او باید از روشن‌ترین تا تیره‌ترین آن‌ها را به ترتیب مشخص کند. 

۸- استعداد سیلوگرام

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر توانایی یادگیری زبان‌های مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد. روش اجرای این تست به این صورت است که تعدادی کلمه بی‌معنی ساخته می‌شود که نشان‌دهنده یک زبان فرضی است؛ سپس آن‌ها را به زبان مادری فرد آزمون‌دهنده ارتباط می‌دهند تا توانایی یادگیری آن را بسنجند.

۹- استعداد استقرایی

در این بعد از تست استعدادیابی اوکانر توانایی فرد در یافتن ویژگی‌های مشترک میان چند ایده، تصویر یا موضوع ناهمگون مورد بررسی قرار می‌گیرد. فرد باید توانایی یافتن شباهت‌ها را داشته باشد. پزشکان باید این استعداد را داشته باشند تا علائم بیماری‌ها را به درستی تشخیص دهند.

۱۰- استعداد آینده‌نگری

این بعد از آزمون استعدادیابی اوکانر میزان تمرکز فرد بر زمان حال نسبت به آینده را تعیین می‌کند. این استعداد فراموش کردن لذت‌های کوتاه‌مدت و فکر کردن به لذت‌های بلندمدت است.

۱۱- استعداد خواندن سریع

این بعد از تست استعدادیابی اوکانر میزان توانایی در پردازش سریع داده‌های تصویری و بصری افراد را می‌سنجد. استعداد خواندن سریع با تندخوانی متفاوت است؛ زیرا تندخوانی مهارتی است که با مرور زمان به دست می‌آید و محدود به متن‌ها است. اما استعداد خواندن سریع علاوه بر خواندن متن، سرعت درک اعداد و ارقام و نمودار‌ها را نیز پوشش می‌دهد.

استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها توانایی تفکر سه‌بعدی افراد را مورد آزمایش قرار می‌دهد.

۱۲- استعداد تجسم فضایی و درک ساختارها

این بعد از تست استعدادیابی اوکانر توانایی تفکر سه‌بعدی افراد را مورد آزمایش قرار می‌دهد. افرادی که این استعداد را دارند، از جدا کردن قطعه‌ها و متصل کردن آن‌ها به یکدیگر لذت می‌برند. یکی از روش‌های پیچیده در این تست استفاده از پازل‌های چوبی است. 

 

نتیجه‌گیری

جانسون اوکانر و هوارد گاردنر فعالیت زیادی در حوزه استعدادیابی داشته‌اند. جانسون اوکانر در زمینه استعدادیابی بزرگسالان و گاردنر در زمینه استعدادیابی کودکان فعالیت کرده است. برای دانلود تست استعدادیابی کودکان می‌توانید به سایت rcsdk12.org مراجعه کنید.

تست استعدادیابی اوکانر رایگان به این منظور طراحی شده است تا افراد شغل خود را متناسب با علایق و استعدادهای خود انتخاب کنند. برای انجام تست آنلاین استعدادیابی اوکانر می‌توانید به سایت jocrf.org مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: «۴ تست برای استعدادیابی بزرگسالان»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …