تست توانایی های شناختی: ابزاری برای کشف استعداد

تست توانایی های شناختی به مدیران سازمان‌ها کمک می‌کند تا بهترین فرد را برای سازمان خود استخدام کنند. 

در دنیا شغل‌های مختلف و زیادی وجود دارد و انجام دادن هر یک از آن‌ها، به توانایی‌ها و مهارت‌های شخصیتی خاصی نیاز دارد. زمانی که یک سازمان قصد دارد کارمندانی را استخدام کند، ابتدا باید استعداد هر یک از متقاضیان شغل را ارزیابی کند. تست توانایی های شناختی به مدیران سازمان‌ها کمک می‌کند تا استعداد و توانایی افراد را ارزیابی کنند تا بهترین فرد را برای سازمان خود استخدام کنند. 

توانایی های شناختی به وظایفی مربوط می‌شوند که مستلزم پردازش یا یادگیری اطلاعات هستند.

توانایی های شناختی به وظایفی مربوط می‌شوند که مستلزم پردازش یا یادگیری اطلاعات هستند؛ برای مثال برنامه‌ریزی، حل مسئله، انجام همزمان کارها و… برخی از توانایی های شناختی هستند. تست توانایی های شناختی از هفت مقیاس تشکیل شده که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم. در نتیجه این تست، درصدی را به هر یک از این مقیاس‌ها اختصاص می‌دهند که نشان‌دهنده میزان توانایی فرد در آن بخش است. این مقیاس‌ها عبارت‌اند از:

۱- حافظه

حافظه به معنای ذخیره اطلاعات در ذهن و به یاد‌آوری آن‌ها است. تمام اطلاعات و تجربه‌های هر فرد در طول زندگی توسط حافظه او جمع‌آوری می‌شود. مهارت‌ها و دانشی که ما در طول زندگی فرا می‌گیریم نیز در حافظه ذخیره می‌شوند. فردی که در این مقیاس درصد خوبی را به دست می آورد، یعنی اطلاعات را به‌خوبی در ذهن خود ذخیره می‌کند و به‌راحتی آن‌ها را به یاد می‌آورد. این فرد توانایی یادگیری بالایی دارد؛ به‌طوری که در مدت کوتاهی مطالب زیادی را یاد می‌گیرد. 

تست توانایی های شناختی

۲- شناخت اجتماعی

این مقیاس نشان می‌دهد که افراد چگونه دیدگاه‌ها، احساسات، افکار و انگیزش‌های خود و دیگران را درک می‌کنند و درباره روابط اجتماعی چطور فکر می‌کنند. هر فرد در تعاملات اجتماعی روزمره زندگی به این توانایی نیاز دارد. با داشتن این توانایی می‌توانید مردم و اعمال آن‌ها را بشناسید، به اطلاعات اجتماعی توجه کنید، آن‌ها را به خاطر بسپارید و بعد از مدتی به یاد بیاورید. 

افرادی که در این مقیاس درصد بالایی کسب می‌کنند، می‌توانند انگیزه‌ها، احساسات و اهداف دیگران را درک کنند. به همین دلیل این افراد می‌توانند ارتباط خوبی با دیگران برقرار کنند، در جمع‌ها احساس راحتی داشته باشند و با افراد زیادی دوست شوند. آن‌ها می‌توانند رفتار افراد را پیش‌بینی کنند و در صورت لزوم آن را مهار کنند. 

افرادی که این مهارت را در وجود خود ندارند می‌توانند برای افزایش آن از راهکارهای زیر استفاده کنند:

۱- احساسات خود را با دقت شناسایی کنید و سعی کنید آن‌ها را به شیوه درستی برای دیگران بیان کنید.

۲- تلاش کنید که احساسات منفی خود را مدیریت کنید. 

۳- به حرف‌های دیگران با دقت گوش کنید تا بتوانید احساسات‌ آن‌ها را درک کنید.

۴- نباید احساسات خود را قضاوت کنید و آن‌ها را از بین ببرید؛ بلکه باید به آن‌ها فکر کنید. 

۵- انعطاف‌پذیری خود را بیشتر کنید و سعی کنید با افراد زیادی معاشرت کنید و ارتباط  برقرار کنید. 

همچنین بخوانید: «تست هارتمن: شخصیت شما چه رنگی است؟»

۳- برنامه‌ریزی

برنامه‌ریزی فرآیندی پیوسته است که برای رسیدن به یک مقصد و خواسته مشخص صورت می‌گیرد و قبل از هر تصمیمی آغاز می‌شود و تا پایان آن ادامه دارد. برنامه‌ریزی به مدیران کمک می‌کند تا درک روشنی از کسب‌وکار خود داشته باشند و دید هدفمندی از مسائل را ارائه می‌دهد. 

همچنین برنامه‌ریزی به کارکنان یک سازمان نیز کمک می‌کند تا خودشان با توجه به برنامه سازمان، وظایف خود را مشخص کنند. این موضوع باعث می‌شود انگیزه کارکنان افزایش پیدا کند و احساس کارآمدی بیشتری در وجود آن‌ها شکل بگیرد. 

افرادی که درصد بالایی را در این بخش دریافت می‌کنند، به‌خوبی می‌توانند آینده خود را پیش‌بینی کنند و برای رسیدن به آن برنامه‌ریزی هدفمند و دقیقی داشته باشند. این افراد، برنامه‌ها و اهداف خود را اولویت‌بندی می‌کنند و مهارت بالایی در مدیریت زمان و استفاده بهینه از زمان دارند. 

کنترل مهاری به کنترل رفتارها یا پاسخ‌های نامناسب گفته می‌شود و یکی از مولفه‌های اصلی کارکرد اجرایی است.

۴- کنترل مهاری و توجه انتخابی

کنترل مهاری به معنای توانایی مهار اعمال غالب و نیرومند و بازداری از آن‌ها است. کنترل مهاری به کنترل رفتارها یا پاسخ‌های نامناسب نیز گفته می‌شود و یکی از مولفه‌های اصلی کارکرد اجرایی است. توجه انتخابی نیز به معنای آن است که یک فرد، با انتخاب خودش به محرک‌های مختلف توجه می‌کند و آن‌ها را دقیق‌تر پردازش می‌کند. با این مهارت، می‌توانید به برخی از اطلاعات توجه کنید و برخی دیگر از اطلاعات نامربوط را کنار بگذارید. 

افرادی که در این بخش از تست توانایی های شناختی درصد بالایی کسب می‌کنند، می‌توانند دو کار را به صورت همزمان انجام دهند و عوامل مزاحم نمی‌توانند توجه آن‌ها را بر هم بزنند. یادگیری مهارت‌های جدید برای این افراد کار ساده‌ای است و به‌خوبی می‌توانند روی کارها تمرکز کنند. آن‌ها می‌توانند رفتارها و پاسخ‌های خود را کنترل کنند و محرک‌های مربوط و نامربوط را در محیط تشخیص دهند. 

تست توانایی های شناختی

۵- تصمیم‌گیری

تصمیم‌گیری به معنای این است که افراد از بین چند گزینه موجود، همه موارد را بررسی می‌کنند؛ سپس شروع به حذف موارد مختلف می‌کنند تا در نهایت یک مورد باقی بماند و انتخاب شود. تصمیم‌گیری شاید کار ساده‌ای به نظر برسد، اما کار سخت و پیچیده‌ای است؛ زیرا گاهی‌اوقات باید بین ارزش‌های متعارض یا مولفه‌های مبهمی تصمیم‌گیری کنید که نتایج آن‌ها مشخص نیست.

احساسات و هیجانات ما نسبت به نتایج تصمیم‌ها نیز باعث افزایش پیچیدگی فرآیند تصمیم‌گیری می‌شوند. افرادی که در این بخش درصد بالایی کسب می‌کنند، همیشه از بین گزینه‌های موجود بهترین گزینه را انتخاب می‌کنند. این افراد در انجام دادن کارهای مختلف، به دقت و کیفیت کار بیشتر از سرعت و کمیت آن اهمیت می‌دهند. آن‌ها کارهای خود را اولویت‌بندی می‌کنند و طبق آن کارهای خود را انجام می‌دهند. 

توجه پایدار به معنای توانمندی در متمرکز نگه‌داشتن تمرکز برای مدت طولانی و با وجود منابع مختلف اطلاعات است.

۶- توجه پایدار

توجه پایدار به معنای توانمندی در متمرکز نگه‌داشتن تمرکز برای مدت طولانی و با وجود منابع مختلف اطلاعات است. در این فرآیند فرد در یک بازه زمانی طولانی، منابع شناختی را روی اطلاعات حفظ می‌کند. 

افرادی که در این بخش از تست توانایی های شناختی درصد بالایی را کسب می‌کنند به راحتی می‌توانند روی کارهایی که به آن‌ها سپرده شده است تمرکز کنند و به موانع و مشکلات احتمالی توجه‌ای نداشته باشند. به‌طور کلی می‌توانند به مدت طولانی روی یک موضوع تمرکز کنند و به سادگی حواس آن‌ها پرت نمی‌شود. 

۷- انعطاف‌پذیری شناختی

انعطاف‌پذیری شناختی به معنای فکر کردن بدون مقاومت و انتقال توجه از یک موضوع به موضوع دیگر است. افرادی که در این بخش درصد بالایی دریافت می‌کنند به‌راحتی می‌توانند خود را با موقعیت‌های ناآشنا و غیر‌منتظره سازگار کنند و در موقعیت‌های سخت، به راه‌حل‌های جایگزین فکر می‌کنند. این افراد در تصمیم‌گیری‌های خود به عواقب تصمیمات نیز فکر می‌کنند؛ موقعیت‌های پر‌چالش را می‌پذیرند و می‌توانند چارچوب فکری خود را بازسازی کنند. 

همچنین بخوانید: «سبک انگیزشی غالب شما چیست؟»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …