تست دیسک؛ راهی برای یافتن شغل ایده آل

امروزه به دلیل استرس و مشغله‌های فکری زیاد، روابط افراد پیچیدگی‌های زیادی پیدا کرده است. بسیاری از افراد به دلیل عدم شناخت تیپ‌های شخصیتی دیگران نمی‌توانند به خوبی با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. در این مواقع تست disc با رفتارشناسی به افراد کمک می‌کند تا با تیپ‌های شخصیتی دیگران آشنا شوند و ارتباط موثری با آن‌ها داشته باشند. در ادامه مقاله به معرفی تست دیسک می‌پردازیم که یکی از مهم‌ترین تست‌ها در شخصیت‌شناسی است.

تست دیسک با آنالیز رفتار افراد، اطلاعات خوبی درباره شخصیت آن‌ها می‌دهد تا افراد بتوانند روابط خوبی با یکدیگر برقرار کنند؛ نقاط ضعف و قوت رفتارهای خود را شناسایی کنند و آن‌ها را بهبود دهند.

تست دیسک 

تست دیسک با آنالیز رفتار افراد، اطلاعات خوبی درباره شخصیت آن‌ها می‌دهد تا افراد بتوانند روابط خوبی با یکدیگر برقرار کنند؛ نقاط ضعف و قوت رفتارهای خود را شناسایی کنند و آن‌ها را بهبود دهند. افرادی که می‌خواهند به خودشناسی برسند یا یک تیم قدرتمند برای کار خود ایجاد کنند می‌توانند تست دیسک را انجام دهند.

آموزش و یادگیری تست دیسک راحت است؛ به همین علت این تست را در شرکت‌های مختلف آموزش می‌دهند تا علاوه بر بهبود ارتباط بین کارکنان، ارتباط بین کارکنان و مشتریان نیز بهبود پیدا کند. این تست در مصاحبه، مذاکره و فروش کمک زیادی به افراد می‌کند. اگر می‌خواهید ابزاری داشته  باشید که به‌وسیله آن بتوانید شخصیت افراد را شناسایی کنید تست دیسک بهترین ابزار برای شما است.

تست دیسک

ویژگی‌های تست دیسک

افراد به‌سیله تست دیسک می‌توانند تیپ رفتاری خود را شناسایی کنند. ویژگی اصلی آزمون دیسک این است که برای هر فرد حدود ۲۰ صفت رفتاری ارائه می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که این خصوصیت تنها در تست دیسک در دسترس است و در نمونه‌های نامعتبر وجود ندارد.

یکی دیگر از ویژگی‌های تست disc گزارش خصوصیات رفتاری هر فرد در سه موقعیت خاص است که پس از انجام تست، به صورت سه نمودار و همزمان با یکدیگر ارائه می‌شود. این نمودارها شامل رفتار شخصی، رفتار عمومی و رفتارهای کاری افراد می‌شوند.

همچنین بخوانید: «با تست هالند شغل مناسب خود را پیدا کنید»

روش پاسخ دادن به تست دیسک

تست دیسک یکی از تست‌های روانشناسی خاص است و طوری طراحی شده است که فرد برای پاسخ به هر سوال، باید هر چهار گزینه را به خوبی مطالعه کند؛ سپس گزینه‌ای که بیشترین شباهت را به او دارد را با علامت like و گزینه‌ای که کمترین شباهت را به او دارد با علامت dislike مشخص کند تا در انتها تیپ رفتاری او مشخص شود.

disc از چهار حرف d و i و s و c تشکیل شده است که هر کدام نشان‌دهنده یک تیپ شخصیتی هستند و در هر فرد یکی از این تیپ‌ها غالب است.

ویژگی‌های تیپ شخصیتی دیسک

تئوری شخصیت‌شناسی به‌وسیله مارستون، یکی از روانشناسان آمریکایی مطرح شد. او شخصیت افراد را در چهار گروه شخصیتی دیسک (disc) بررسی کرد. disc از چهار حرف d و i و s و c تشکیل شده است که هر کدام نشان‌دهنده یک تیپ شخصیتی هستند و در هر فرد یکی از این تیپ‌ها غالب است. ویژگی هر کدام از این تیپ‌ها عبارت‌اند از:

۱- ویژگی غالب D (مخفف کلمه Dominance) یا برتری‌طلبی

ویژگی بارز این افراد وظیفه‌محور بودن آن‌ها است. این افراد معمولا می‌خواهند کارها و وظایف خود را در زمان مشخص انجام دهند؛ در انجام کارهای خود بر شادی و نشاط تمرکز بیشتری دارند و از نظر رفتاری و شخصیتی افرادی با اراده، نیرومند، تعیین‌کننده، اهل رقابت و مصمم هستند. اگر با افرادی که این تیپ شخصیتی را دارند برخورد دارید، باید از صحبت کلی و تکرار پرهیز کنید و به جای مشکلات بر راه‌حل‌ها تمرکز کنید. مشاغل ایده‌آل برای این افراد کارآفرینی، مدیریت پروژه یا ساخت‌وساز، افسر نظامی، مدیر تولید صنعتی، مامور آتش‌نشانی، گزارشگری، مربی ورزش و… است.

۲- ویژگی غالب I (مخفف کلمه Influence) یا نفوذ

ویژگی غالب این گروه از افراد از نظر روانشناسی، برون‌گرایی است. این گروه از افراد بیشتر به تفریح، تعامل و معاشرت تمایل دارند و مدام درگیر این هستند که دیگران درباره آن‌ها چه فکری می‌کنند.

در حالت کلی می‌توان گفت این افراد پرحرف، سرزنده، جذاب، مشتاق، قابل اعتماد، الهام‌بخش و خوش‌بین هستند. این افراد همکاری و ابراز شور و شوق را در اولویت قرار می‌دهند و همیشه از نادیده گرفته شدن و عدم پذیرش هراس دارند. بهتر است هنگام برخورد با این گروه شخصیتی به آن‌ها فرصت دهید تا صحبت کنند و سوالات خود را بپرسند. این افراد در مشاغلی مانند بازیگری، مددکاری اجتماعی، گویندگی، مدیریت آژانس املاک، گزارشگری، خبرنگاری، بدلکاری و تدریس موفق‌تر خواهند بود.

۳- ویژگی غالب S (مخفف کلمه Steadiness) یا ثبات

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این افراد ثابت قدمی آن‌ها است. آن‌ها از کمک کردن به دیگران و پشتیبانی از آن‌ها لذت می‌برند و شخصیتی ملایم، راحت، آرام و دلپذیر، صبور، قابل پیش‌بینی و سازگار دارند. این افراد در مشاغلی مانند پرستاری، مترجمی، موسیقی، تغذیه، مشاوره، طراحی داخلی، روانشناسی، مهمان‌داری، آرایشگری و خدمات زیبایی موفق‌تر خواهند بود.

تست دیسک

۴- ویژگی غالب C (مخفف کلمه Conscientiousness) یا وجدان کاری

این گروه از افراد از نظر روانشناسی، وظیفه‌محور و سازگار هستند و بر درستی و دقت تمرکز می‌کنند. بینش اصلی این افراد در برقراری ارتباط با دیگران اعتماد است. خصوصیات اصلی آن‌ها دقت، سازگاری، پایداری، هدفمندی، واقع‌گرایی و تمرکز بر قابلیت‌های خود برای کسب دانش در راستای رشد شخصی است. مشاغل مناسب برای این گروه از افراد حسابداری و فعالیت‌های مالی، آرایشگری، ممیزی و ارزیابی، وکالت و قضاوت، شنوایی‌سنجی، ستاره‌شناسی، نقشه‌کشی، ویراستاری و مهندس شیمی است.

آزمون دیسک اعتبار‌پذیری بالایی دارد و هر سال به‌وسیله متخصصان آمارگیری سنجیده می‌شود و از همه استانداردهای روانشناسی نیز پیروی می‌کند.

نقش تست دیسک در استخدام

تست دیسک نیز مانند تست‌های دیگر نقاط قوت و محدودیت‌هایی دارد. طبق نتایج برخی تحقیقات درباره تفاوت‌های رفتار کاری و طبیعی، تست دیسک یک شاخص خوب برای سنجش میزان رضایت شغلی در افراد است. رفتارهای طبیعی رفتارهایی هستند که افراد براساس ذات خود نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. رفتار سازشی نیز رفتارهایی هستند که افراد در شرایط نامساعد و براساس موقعیت از خود نشان می‌دهند.

میزان مناسب بودن یا نبودن یک فرد در شرکت، با تفسیر شدت تضاد در رفتار طبیعی و سازشی مشخص می‌شود. طبق نتایج تست اگر اختلاف این نمودارها کمتر باشد، نگرانی برای استخدام نیز کمتر می‌شود. 

تست دیسک یکی از آزمون‌های کاربر‌پسند است که در مدت زمان ۵ تا ۷ دقیقه می‌توان آن را انجام داد. آزمون دیسک اعتبار‌پذیری بالایی دارد و هر سال به‌وسیله متخصصان آمارگیری سنجیده می‌شود و از همه استانداردهای روانشناسی نیز پیروی می‌کند. تست‌های روانشناسی دیگر معمولا عواملی مانند تجربه، علاقه، هوش عاطفی و… را می‌سنجند؛ اما در تست دیسک فقط به رفتار و انگیزه افراد توجه می‌شود. بنابراین اگر مدیران شرکت هنگام استخدام از تست دیسک به همراه ابزارهای دیگر شخصیت‌شناسی استفاده کنند، نتایج بهتری می‌گیرند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله به معرفی تست دیسک و نقش آن در پیدا کردن شغل ایده آل برای افراد پرداختیم. تست دیسک با آنالیز رفتار افراد اطلاعات خوبی درباره رفتار آن‌ها می‌دهد تا بتوانند روابط خوبی با یکدیگر برقرار کنند؛ نقاط ضعف و قوت رفتارهای خود را شناسایی کنند و آن‌ها را بهبود دهند.

افرادی که می‌خواهند به خودشناسی برسند یا یک تیم قدرتمند برای کار خود ایجاد کنند می‌توانند تست دیسک را انجام دهند. آموزش و یادگیری تست دیسک راحت است؛ به همین علت این تست را در شرکت‌های مختلف آموزش می‌دهند تا علاوه بر بهبود ارتباط بین کارکنان، ارتباط بین کارکنان و مشتریان نیز بهبود پیدا کند. این تست در مصاحبه، مذاکره و فروش کمک زیادی به افراد می‌کند.

همچنین بخوانید: «نقش تست شغل ایده آل در موفقیت افراد»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …