نقش تست شغل ایده آل در موفقیت افراد

هر چه افراد بیشتر خود را بشناسند، بهتر می‌توانند از توانایی‌های خود استفاده کنند و از زندگی رضایت بیشتری داشته باشند. انواع تست شغل ایده آل در این زمینه به افراد کمک می‌کند تا به راحتی شغل ایده آل خود را پیدا کنند. 

یکی از این آزمون‌ها، تست خودشناسی مایرز-بریگز یا تست mbti است. این تست نکات جالبی درباره شخصیت افراد ارائه می‌کند و ایده اصلی آن طبق تحلیل یونگ است. یونگ اعتقاد دارد دریافت انسان از جهان اطراف از چهار روش حس، شهود، احساس و تفکر انجام می‌شود. بعدها ۲ جنبه دیگر قضاوت و دریافت نیز به آن اضافه شد که به همراه جنبه‌های درون‌گرایی و برون‌گرایی، ۱۶ تیپ شخصیتی را می‌سازند. نکته مثبت این تست، دسته‌بندی آن است که در هر کدام نقاط ضعف و قوت افراد نشان داده می‌شود  و هیچ نوع ارزش‌گذاری درباره فرد انجام نمی‌شود.

تست mbtiمی‌تواند تست شغل ایده آل شما باشد و پس از انجام آن می‌توانید شغلی را که در آن موفقیت بیشتری کسب می‌کنید تشخیص دهید.

تست mbti

یادگیری و فهم تست شخصیت‌شناسی mbti برای افراد بسیار آسان است. تست mbtiمی‌تواند تست شغل ایده آل شما باشد و پس از انجام آن می‌توانید شغلی را که در آن موفقیت بیشتری کسب می‌کنید تشخیص دهید.

علاوه بر این موارد این تست به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را در کار پیدا کنید؛ محیط کاری مناسب خود را تشخیص دهید؛ اطلاعات زیادی درباره محیط کار ایده آل خود به دست آورید؛ کارهای پرچالش را تشخیص دهید؛ بفهمید برای موفقیت در کارهای خود چه کارهای را انجام دهید؛ بفهمید با چه تیپ‌های شخصیتی در تست mbti هم‌فکر هستید و سازگاری دارید و با چه تیپ‌های شخصیتی اختلاف نظر شدید دارید و اصلا نمی‌توانید آن‌ها را درک کنید. این اطلاعات به شما کمک می‌کند که به خودشناسی برسید؛ اطرافیان خود را نیز بهتر درک کنید و دلایل عدم سازگاری خود با آن‌ها را پیدا کنید.

همچنین بخوانید: «با تست هالند شغل مناسب خود را پیدا کنید»

تست شغل ایده آل

موارد مورد سنجش تست شغل ایده آل (تست mbti)

 تست mbti در هشت بخش مختلف شخصیت افراد را می‌سنجد و نتیجه آن را به صورت چهار بعد که افراد در آن بیشترین امتیاز را کسب می‌کنند نشان می‌دهد. این چهار بعد عبارت‌اند از:

۱- برون‌گرایی یا درون‌گرایی: این بعد مشخص می‌کند فرد چگونه انرژی می‌گیرد و انرژی او از راه ارتباط با دیگران یا خلوت و تنهایی به دست می‌آید.

۲- حسی یا شهودی: این بعد مشخص می‌کند افراد چگونه اطلاعات خود را از محیط به دست می‌‌آورند. اطلاعات معمولا یا از راه شهود یا حواس پنج‌گانه و تجربه به دست می‌‌آیند. 

۳- احساسی و منطقی: این بعد مشخص می‌کند افراد در موقعیت‌های مختلف چگونه تصمیم‌گیری می‌کنند. تصمیم‌گیری‌ها می تواند احساسی یا منطقی باشد.

۴- منعطف و قضاوتی: این بعد، سرعت تصمیم‌گیری و قضاوت‌های افراد را می‌سنجد و مشخص می‌کند که آن‌ها چگونه اقدام می‌کنند.

در حال حاضر رویکرد استفاده تست mbti در استخدام کاهش پیدا کرده است و از آن بیشتر در حوزه تیم‌سازی و نگهداری نیروها استفاده می‌شود.

کاربرد تست شخصیت‌ شناسی mbti در تست شغل  ایده آل

تست mbti در مواردی مانند مشاوره ازدواج، مشاوره شغلی و منابع انسانی بسیار کاربرد دارد. در حال حاضر رویکرد استفاده این تست در استخدام کاهش پیدا کرده است و از آن بیشتر در حوزه تیم‌سازی و نگهداری نیروها استفاده می‌شود. این تست یکی از بهترین تست‌های شخصیت‌شناسی است که افراد می‌توانند از آن برای خودشناسی نیز استفاده کنند.

تاریخچه تست mbti 

در جنگ جهانی دوم افراد می‌خواستند سرعت و بهره‌وری نیروهای کار خود را افزایش دهند. به همین علت ایده طبقه‌بندی افراد طبق روانشناسی شخصیت شکل گرفت. مایزر که در آن زمان روانشناس بود، عقیده داشت اگر افراد خود و دیگران را به خوبی بشناسند، بسیاری از تبعیض‌ها در استخدام از بین می‌رود. افراد نیز در شغل‌هایی که به‌وسیله خودشناسی به دست آورده‌اند موفق‌تر خواهند بود. او با استفاده از نظریات روانشناسی پروفسور یونگ، مدل شخصیت‌شناسی mbti را به‌وجود آورد. 

تست شغل ایده آل

علائم نامتناسب بودن شغل و شخصیت

چهار نشانه که به افراد نشان می‌دهد شغلی نامتناسب با شخصیت خود انتخاب کرده‌اند عبارت‌اند از:

۱- بی حوصلگی

بی‌حوصلگی یکی از مهم‌ترین نشانه‌های عدم همخوانی شغل و شخصیت افراد است. ممکن است احساس کنید کار دیگر برای شما جالب و لذت‌بخش نیست و با درگیر کردن بیش از اندازه خود به کار، هر روز نسبت به آن سردتر شوید. اگر این احساس را به شغل خود دارید می‌توانید در تست آنلاین شغل مناسب من، شرکت کنید.

تست شغل ایده آل به شما کمک می‌کند تا شغلی را پیدا کنید که از فعالیت در آن حوزه راضی باشید.

۲- نارضایتی

زمانی که افراد در شغل نامتناسب با شخصیت خود فعالیت می‌کنند به مرور زمان احساس نارضایتی و عدم موفقیت می‌کنند. این افراد به مرور زمان می‌خواهند در شغل جدیدی فعالیت کنند که احساس شادی و نشاط آن‌ها را بیشتر کند. تست شغل ایده آل شما در این مواقع کمک می‌کند تا شغلی را پیدا کنید که از فعالیت در آن حوزه راضی باشید.

۳- نبود فرصت رشد

 همه انسان‌ها علاقه دارند تا در شغل خود رشد و پیشرفت داشته باشند. برای مثال زمانی که یک کارمند احساس کند که هیچ پیشرفت شغلی ندارد، هنگام کار احساس اسارت می‌کند. اگر افراد در شغل‌هایی متناسب با شخصیت خود فعالیت کنند، هیچ‌گاه احساس نارضایتی از شغل خود نخواهند داشت.

۴- رویاپردازی

 زمانی که افراد هنگام کار به این فکر می‌کنند که می‌توانستند موقعیت‌های شغلی بهتری داشته باشند، یعنی شغل آن‌ها با شخصیتی که دارند همخوانی ندارد. طبق پژوهش‌ها اگر افراد در شغل‌هایی که به آن‌ها علاقه دارند و با شخصیت آن‌ها هماهنگ است فعالیت کنند، به راحتی به اهداف خود و رضایت شغلی می‌رسند. 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به بررسی نقش تست شغل ایده آل در موفقیت شغلی افراد پرداختیم. اگر با خود فکر می‌کنید که شغل مناسب من چیست؟ تست خودشناسی mbti به شما کمک می‌کند تا خود را بهتر بشناسید و شغلی متناسب با خصوصیات خود پیدا کنید. هر چه افراد بیشتر خود را بشناسند، بهتر می‌توانند از توانایی‌های خود استفاده کنند و از زندگی رضایت بیشتری داشته باشند. انواع تست شغل ایده آل به افراد کمک می‌کند تا بهتر خود را بشناسند و شغل ایده آل خود را پیدا کنند. 

علاوه بر این موارد تست mbti به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را در کار پیدا کنید؛ محیط کاری مناسب خود را تشخیص دهید؛ اطلاعات زیادی درباره محیط کار ایده آل خود به دست آورید؛ کارهای پرچالش را تشخیص دهید؛ بفهمید برای موفقیت در کارهای خود چه کارهای را انجام دهید؛ بفهمید با چه تیپ‌های شخصیتی در تست mbti هم‌فکر هستید و سازگاری دارید و با چه تیپ‌های شخصیتی اختلاف نظر شدید دارید و اصلا نمی‌توانید آن‌ها را درک کنید. 

همچنین بخوانید: «شغل مناسب من چیست؟(تست آنلاین شغل مناسب من)»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …