تفاوت استعداد و مهارت چیست؟

تفاوت استعداد و مهارت یکی از موضوعاتی است که به شما کمک می‌کند تا تعریف هر‌کدام را به درستی بدانید. برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که استعداد تفاوتی با مهارت ندارد، در صورتی که نباید آن‌ها را با یکدیگر اشتباه گرفت. به یادگیری یک مهارت با صرف زمان و انرژی کم استعداد می‌گویند. برای مثال دو فرد را در نظر بگیرید که می‌خواهند مهارت گیتار زدن را یاد بگیرند، اما یکی از آن‌ها خیلی سریع‌تر از دیگری آن را یاد می‌گیرد. در حالی که هر دو آن‌ها در شرایط یکسان محیطی و آموزشی قرار دارند؛ این به معنای استعداد آن فرد در نواختن گیتار است. در ادامه مقاله به بررسی کامل تفاوت استعداد و مهارت می‌پردازیم.

استعداد و استعدادیابی

همان‌طور که گفته شد استعداد به معنای یادگیری یک مهارت با صرف انرژی و زمان کمتر است. اگر استعداد خود را کشف کنید خیلی سریع‌تر می‌توانید به اهداف خود برسید و از زندگی خود رضایت داشته باشید. برخی از افراد تصور می‌کنند که فقط تعداد محدودی از انسان‌ها استعداد دارند؛ در صورتی که اشتباه می‌کنند. همه افراد استعداد دارند حتی ممکن است چند استعداد داشته باشد اما آن‌ها را کشف نکرده باشند.

همچنین بخوانید: «چگونه در 5 قدم مهم استعداد درونی و استعداد ذاتی خود را پیدا کنیم؟»

مهارت

مهارت یک توانایی در انجام کاری است که با تمرین مستمر به دست می‌آید. معنی لغوی واژه مهارت، چیرگی و استادی است؛‌ یعنی فردی در انجام کاری آن‌قدر مهارت دارد که به مرحله استادی رسیده است. 

به این نکته توجه کنید که مهارت به معنای داشتن علم و دانش نیست؛ بلکه مهارت علاوه بر داشتن علم به توانایی عملی کردن آن نیز نیاز دارد. یکی از ویژگی‌های مهارت این است که هر چه قدر افراد تکرار و تمرین بیشتری داشته باشند، تسلط آن‌ها نیز بر آن مهارت بیشتر می‌شود. به این نکته توجه داشته باشید که تکرار و تمرین زمانی موثر است که افراد از آن‌ها تجربه کسب کنند.

مهم‌ترین تفاوت استعداد و مهارت این است که استعداد ذاتی است اما مهارت اکتسابی است.

تفاوت استعداد و مهارت

همه انسان‌ها هوش، مهارت و استعداد دارند. بسیاری از افراد نیز تصور می‌کنند که این سه مورد تفاوتی با یکدیگر ندارند. در صورتی که مهم‌ترین تفاوت استعداد و مهارت این است که استعداد ذاتی است اما مهارت اکتسابی است.

 افراد می‌توانند با تکرار و تمرین بیشتر مهارت خود را در انجام کارها بیشتر کنند. مهارت هیچ‌گاه به طور ذاتی در وجود انسان قرار نمی‌گیرد اما استعداد چیزی است که از ابتدا در وجود انسان قرار دارد و هر فرد می‌تواند با شناسایی استعداد خود، آن را پرورش دهد. برخلاف استعداد، ممکن است که یک فرد هیچ مهارتی نداشته باشد.

تفاوت استعداد و مهارت 

نقش استعداد و مهارت در موفقیت

بسیاری از افرادی که در دنیا موفق شناخته می‌شوند هیچ‌گاه دلیل موفقیت خود را استعداد نمی‌دانند. برای مثال افرادی مانند جف بزوس و آنتونی رابینز برای رسیدن به اهداف خود تلاش‌های سخت و مستمری داشته‌اند.

در حقیقت اگر افراد در انجام کاری استعداد داشته باشند، اما مهارت‌های لازم برای عملی کردن آن را نداشته باشند قطعا شکست خواهند خورد. وجود استعداد باعث افزایش سرعت در یادگیری یک مهارت می‌شود و کارها را آسان‌تر می‌کند؛ در حقیقت وجود استعداد به همراه مهارت باعث موفقیت و رسیدن به اهداف می‌شود.

افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند لزوما افراد موفقی در آینده نخواهند بود.

تفاوت استعداد و هوش

در گذشته افراد تصور می‌کردند هر فردی که آی‌کیو بالاتری دارد، می‌تواند در آینده نسبت به سایر افراد موفق‌تر شود. آن‌ها برای اینکه بدانند فردی با استعداد است یا خیر از تست آی‌کیو استفاده می‌کردند؛ در حالی که آی‌کیو بالا، تنها ۳ درصد در موفقیت افراد تاثیر دارد. بنابراین افرادی که ضریب هوشی بالایی دارند لزوما افراد موفقی در آینده نخواهند بود. ۲ فرد ممکن است بهره هوشی یکسان اما استعدادهای متفاوتی داشته باشند. یکی از شباهت‌هایی که استعداد و هوش با یکدیگر دارند این است که هر دو آن‌ها ذاتی هستند.

 

استعداد و تلاش

برخی از افراد تصور می‌کنند فقط وجود استعداد باعث موفقیت آن‌ها در زندگی می‌شود و چون نمی‌دانند در چه کاری استعداد دارند از زندگی ناامید می‌شوند. استعداد و سخت‌کوشی در جایگاه خود اهمیت زیادی دارند؛ اما افراد زمانی به موفقیت می‌رسند که با استفاده از استعداد خود تلاش زیادی در راستای رسیدن به هدف داشته باشند.

تفاوت استعداد و مهارت

کشف استعداد و مهارت در همه مراحل زندگی مهم است و به افراد در زمینه شغلی و تحصیلی کمک می‌کند.

تست استعدادیابی

استعدادیابی فرآیندی است که به افراد کمک می‌کند تا توانایی‌های بالقوه و ذاتی خود را پیدا کنند و از آن‌ها برای رسیدن به هدف استفاده کنند. جانسون اوکانر اولین شخصی بود که به افرادی که در شرکت جنرال الکتریک کار می‌کردند این امکان را داد که در فضاهایی که تصور می‌کنند موثر هستند فعالیت کنند؛ زیرا افراد در کارهایی فعالیت می‌کردند که در آن استعداد نداشتند به همین علت بازدهی کمتری در کار داشتند.

تست‌های استعدادیابی زیادی مانند تست هالند، وکسلر، ریون، اوکانر و دیسک وجود دارند که می‌تواند به افراد کمک کنند تا در شغلی که استعداد دارند فعالیت کنند. کشف استعداد اهمیت زیادی دارد؛ استعداد مانند یک مسیر رودخانه است که آب در آن جریان دارد؛ اما اگر بخواهیم با کسب مهارت‌های جدید مسیر حرکت آن را تغییر دهیم کار را برای خود دشوارتر کرده‌ایم.

به این نکته توجه داشته باشید که اگر در زمینه‌ای استعداد ندارید، تکرار و تمرین بیشتر باعث موفقیت شما در آن حوزه نمی‌شود و تنها باعث هدر رفتن زمان و هزینه شما خواهد شد. کشف استعداد و مهارت در همه مراحل زندگی مهم است و به افراد در زمینه شغلی و تحصیلی کمک می‌کند.

نتیجه‌گیری

در این مقاله تفاوت بین استعداد و مهارت را بیان کردیم. تفاوت استعداد و مهارت یکی از موضوعاتی است که می‌تواند به شما کمک کند تا تعریف هر‌کدام را به درستی بدانید. برخی از افراد تصور می‌کنند که استعداد تفاوتی با مهارت ندارد، اما اشتباه می‌کنند. به یادگیری یک مهارت با صرف زمان و انرژی کم استعداد می‌گویند.

مهم‌ترین تفاوتی که استعداد و مهارت با یکدیگر دارند این است که استعداد ذاتی است اما مهارت اکتسابی است. افراد می‌توانند با تکرار و تمرین بیشتر مهارت خود را در انجام کارها بیشتر کنند؛ اما استعداد چیزی است که از ابتدا در وجود انسان قرار دارد و هر فرد می‌تواند با شناسایی استعداد خود آن را پرورش دهد. استعدادیابی فرآیندی است که به افراد کمک می‌کند تا توانایی‌های بالقوه و ذاتی خود را پیدا کنند و از آن‌ها برای رسیدن به هدف استفاده کنند.

همچنین بخوانید: «۴ تست برای استعدادیابی بزرگسالان»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …