چرا باید در آزمون های استعدادیابی شرکت کنیم؟

همه افراد با انجام دادن آزمون های استعدادیابی در مسیر بهتری برای رسیدن به اهداف خود قرار می‌گیرند. 

پیشرفت فرد در یک حوزه، نشان‌دهنده استعداد او است و شناسایی و هدایت صحیح این استعداد، باعث موفقیت او در آینده می‌شود.  همچنین می‌توان گفت فردی که از نظر هوشی و فیزیولوژیکی نسبت به هم‌سن و سالان خود بهتر است و مهارت‌های ویژه‌ای دارد، با‌استعداد است.

موارد زیادی در موفقیت افراد نقش دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، کشف و پرورش استعداد است. تا چند سال اخیر مردم بر این باور بودند که بهره هوشی بیشتری تاثیر را بر موفقیت افراد دارد؛ اما به مرور زمان مشخص شد که میزان بهره هوشی حدود سه درصد در موفقیت افراد تاثیرگذار است؛ بنابراین فردی که صرفا بهره هوشی بالایی دارد نمی‌تواند در طول زندگی به موفقیت برسد.

کشف استعدادهای درونی باعث می‌شود که فرد در مسیر درست رسیدن به هدف‌های خود قرار بگیرد.

انواع آزمون های استعدادیابی و تست هوش به صورت نسبی می‌تواند بهره هوشی و میزان استعداد افراد را اندازه‌گیری کنند. کشف استعدادهای درونی باعث می‌شود که فرد در مسیر درست رسیدن به هدف‌های خود قرار بگیرد. 

اگر افراد در کودکی استعدادهای خود را کشف کنند، راحت‌تر در این مسیر قرار می‌گیرند؛ پس شرکت در آزمون های استعدادیابی و کشف استعدادها در سنین کودکی اهمیت زیادی دارد و والدین  بهتر است زمانی که فرزندان آن‌ها کوچک هستند به دنبال کشف استعدادهای آنان باشند.

ارتباط استعدادیابی و هوش

شناخت استعدادها در کنار بهره هوشی به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را تا حد زیادی افزایش دهید. اگر افراد از کودکی در آزمون های استعدادیابی شرکت کنند و استعداد خود را کشف کنند، در مسیر درستی برای رسیدن به موفقیت قرار می‌گیرند؛ اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنند، در مدرسه نسبت به هم‌سن و سالان خود بهتر درس می‌خوانند و نتیجه بهتری می‌گیرند.

همان‌طور که گفته شد انجام تست‌های استعدادیابی در زمان کودکی بهتر و مهم‌تر است؛ اما این آزمون‌ها صرفا برای کودکان طراحی نشده‌اند. بزرگسالان نیز برای رسیدن به اهداف و فعالیت در شغل مورد‌علاقه خود می‌توانند در انواع آزمون های استعدادیابی شرکت کنند.

همچنین بخوانید: «تفاوت استعداد و مهارت چیست؟»

آزمون های استعدادیابی

شرکت افراد در آزمون های استعدادیابی

شناخت و پرورش استعدادهای درونی مخصوص گروه خاصی از افراد نیست. نمی‌توان به فردی که استعداد خود را هنوز کشف نکرده است، بی‌استعداد گفت؛ زیرا او توانایی کشف و پرورش استعدادهای خود را نداشته است. هر فرد یک یا چند استعداد مختلف دارد که با شناسایی و تقویت آن‌ها می‌تواند به اهداف خود در زندگی برسد. 

آزمون های استعدادیابی به شما کمک می‌کنند تا فرصت‌های بزرگ و مهم زندگی خود را از دست ندهید. 

اگر افراد مسئله استعدادیابی را جدی نگیرند و هیچ کاری برای شناخت توانایی‌های خود انجام ندهند، به راحتی فرصت‌های بزرگ و مهمی را که در زندگی دارند را از دست می‌دهند و به اشتباه فکر می‌کنند که در هیچ کاری استعداد ‌ندارند. آزمون های استعدادیابی به افراد کمک می‌کند تا از این مشکلات جلوگیری کنند و با کشف و تقویت استعدادهای خود، به موفقیت برسند. 

آزمون های استعدادیابی مختلفی وجود دارند که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. تست هالند یکی از بهترین تست‌ها برای پیدا کردن شغل مناسب شما است. با انجام این تست که ۶ تیپ شخصیتی دارد، می‌توانید تیپ شخصیتی خود را بشناسید و به دنبال شغل‌هایی بروید که با استعداد شما هماهنگی دارد.

مزایای شرکت در آزمون های استعدادیابی

همان‌طور که گفته شد زمانی که افراد استعدادهای خود را به درستی کشف می‌کنند و در مشاغل مورد‌علاقه خود فعالیت می‌کنند، عملکرد بهتری دارند و با سرعت بیشتری به موفقیت می‌رسند؛ در نتیجه در حوزه فعالیت خود ماهر و توانمند خواهند شد. برخی دیگر از مزایای شرکت در آزمون های استعدادیابی عبارت‌اند از:

۱- نقاط قوت خود را پیدا می‌کنید

استعدادیابی به افراد کمک می‌کند تا نقاط قوت خود را پیدا کنند و بیشتر زمان خود را به انجام کارهایی اختصاص دهند که برای رسیدن به موفقیت به آن‌ها کمک می‌کند. این موضوع، انگیزه افراد برای تلاش کردن را نیز افزایش می‌دهد. 

۲- کارهایی را انجام می‌دهید که از آن‌ها لذت می‌برید

معمولا افراد از انجام دادن کارهایی که در آن استعداد دارند، لذت می‌برند و به آن‌ها علاقه دارند. به همین دلیل، یکی از بهترین راه‌های کشف استعداد، فکر کردن به کارهایی است که از انجام آن‌ها لذت می‌برید. 

۳- خلاق می‌شوید

اگر استعداد خود را کشف کنید و در کاری فعالیت کنید که به آن علاقه دارید، به مرور زمان خلاقیت بیشتری نیز پیدا می‌کنید. 

۴- ناامید نمی‌شوید

افراد با کشف استعدادهای خود می‌دانند که می‌توانند به اهداف خود برسند؛ بنابراین شکست‌هایی که در مسیر آن‌ها وجود دارد باعث نمی‌شود که امید خود را از دست بدهند.

آزمون های استعدادیابی

۵- اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنید

همان‌طور که گفته شد، زمانی که استعداد خود را کشف می‌کنید، در مسیر درستی قرار می‌گیرید و زود به موفقیت می‌رسید. رسیدن به موفقیت نیز، اعتماد‌به‌نفس و میزان رضایت شما از زندگی را افزایش می‌دهد. 

۶- نقاط ضعف خود را کشف می‌کنید

با شرکت در آزمون های استعدادیابی علاوه بر اینکه نقاط قوت خود را کشف می‌کنید و آن‌ها را تقویت می‌کنید، می‌توانید نقاط ضعف خود را نیز شناسایی کنید و زمان زیادی برای آن‌ها صرف نکنید. 

عدم شناخت استعدادها و سردرگم بودن، زمان شما برای رسیدن به موفقیت را طولانی می‌کند.

۷- در زمان خود صرفه‌جویی می‌کنید

عدم شناخت استعدادها و سردرگم بودن، زمان شما برای رسیدن به موفقیت را طولانی می‌کند. یکی از مزایای استعدادیابی این است که می‌توانید مسیر درستی برای خود انتخاب کنید و با توانایی‌هایی که دارید نسبت به افراد هم‌سن و سال خود زودتر به موفقیت برسید. 

۸- مورد تحسین قرار می‌گیرید

کشف استعدادها به شما کمک می‌کند تا از توانایی‌های خود به خوبی استفاده کنید و دیگران نیز شما را به خاطر این توانایی‌ها تحسین کنند. برای مثال گاهی‌اوقات ممکن است کاری را انجام دهید و افراد دیگر شما را تحسین کنند و به شما بگویند کاش من هم می‌توانستم این کار را به خوبی تو انجام دهم. این مسئله باعث افزایش اعتمادبه‌نفس شما نیز می‌شود.

همچنین بخوانید: «راهکاری ساده برای اولویت بندی استعدادها»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …