راهکاری ساده برای اولویت بندی استعدادها

همه آدم‌ها به کارها و فعالیت‌های مختلفی علاقه دارند و ممکن است در چند مورد از آن‌ها استعداد خوبی هم داشته باشند. شاید فکر کنید که در کاری استعداد ندارید؛ اما باید بدانید که وقتی به کاری علاقه زیادی دارید به معنای آن است که در آن استعداد دارید و می‌توانید در آن زمینه با تلاش و پشتکار به موفقیت‌های بزرگی برسید. همه افراد در زمینه‌ای استعداد دارند و برای پیدا کردن استعدادهای خود باید کارهای مختلفی را تجربه کنند تا استعداد و علاقه خود را کشف کنند. 

معمولا یک فرد می‌تواند به چند کار مختلف علاقه‌مند باشد و در آن‌ها استعداد داشته باشد. برای بسیاری از افرادی که استعدادها و فعالیت‌های مورد‌علاقه خود را پیدا کرده‌اند، اولویت بندی استعدادها و مدیریت آن‌ها کار ساده‌ای نیست. در این مطلب روشی ساده برای اولویت بندی استعدادها و مدیریت آن‌ها بررسی می‌کنیم.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مطلب عبارت‌اند از:

  • راهکاری برای اولویت بندی استعدادها 
  • ماتریس اولویت بندی کارها

راهکاری برای اولویت بندی استعدادها

برای افرادی که استعدادهای خود را در چند زمینه متفاوت پیدا کرده‌اند، اولویت بندی و مدیریت آن‌ها کار ساده‌ای نیست. در این بخش راهکار ساده‌ای برای اولویت بندی استعدادها معرفی می‌کنیم که از مراحل زیر تشکیل شده است: 

تست استعدادیابی جانسون اوکانر، تست هالند، تست هوارد گاردنر و… از جمله تست‌های استعدادیابی هستند.

۱- استعدادهای خود را به خوبی بشناسید

قطعا برای اولیت‌بندی استعدادها، ابتدا باید خوب آن‌ها را شناسایی کنید. بسیاری از افراد نمی‌دانند استعداد خود را چگونه کشف کنند؛ زیرا این موضوع در هیچ مرحله‌ای از تحصیل به افراد آموزش داده نمی‌شود و خود آن‌ها باید با مطالعه کتاب‌های مختلف و تجربه کارهای مختلف به علاقه ذاتی و استعداد خود برسند. 

برای شناسایی استعدادها روش‌های متفاوتی مانند تست استعدادیابی جانسون اوکانر، تست هالند، تست استعدادیابی هوارد گاردنر و… وجود دارد که برای آشنایی با هر یک از این روش‌ها می‌توانید مقالات دیگر سایت را مطالعه کنید. به طور کلی برای شناسایی استعدادهای خود باید فعالیت‌هایی را بررسی کنید که به آن‌ها علاقه دارید یا در گذشته موفقیت‌هایی در آن‌ها کسب کرده‌اید. تست‌های استعدادیابی نیز نتایج دقیقی به شما ارائه می‌دهند. 

همچنین بخوانید: «۴ تست برای استعدادیابی بزرگسالان»

اولویت بندی استعدادها

۲- استعداد اصلی خود را مشخص کنید

در بین چند استعدادی که در وجود هر فرد وجود دارد، یکی از آن‌ها استعداد بنیادی و اصلی آن فرد است و میزان آن در وجود فرد بیشتر از دیگر استعدادها است. نشانه‌های این استعداد را می‌توان در دوران کودکی فرد جست‌وجو کرد. برای مثال بسیاری از نوازندگان بزرگ از دوران کودکی علاقه خود را پیدا کرده‌اند و راه خود را آغاز کرده‌اند. کودکانی که در انجام یک کار خاص، عملکرد و سرعت بهتری نسبت به سایر کودکان دارند به احتمال زیاد در آن زمینه استعداد دارند. 

نتایج و نمودارهای تست‌های استعدادیابی نیز نشان می‌دهند که کدام استعداد در وجود شما قوی‌تر است. خودتان هم می‌توانید با استفاده از تجربیات خود و بررسی میزان علاقه خود، استعداد اصلی را در وجودتان پیدا کنید. 

اگر رسالت خود را در زندگی پیدا کنید، به رضایت کامل از زندگی خواهید رسید و ارزش‌های زیادی برای جامعه خلق خواهید کرد. 

۳- رسالت زندگی خود را پیدا کنید

هر فردی در زندگی یک رسالتی دارد که اگر آن را پیدا کند، تمام دوران زندگی او لذت‌بخش می‌شود؛ اما اگر آن را پیدا نکند به احتمال زیاد نمی‌تواند در زندگی احساس خوشبختی کند و تا آخر عمر یک خلا را در زندگی خود احساس می‌کند. 

رسالت هر فرد در زندگی آن هدف نهایی است که فرد باید در طول زندگی برای رسیدن به‌ آن تلاش کند و اهداف و فعالیت‌های خود را بر اساس آن تنظیم کند. هدف برای یک مدت زمان کوتاه در زندگی تعریف می‌شود و هر فرد بعد از رسیدن به یک هدف، هدف دیگری را برای خود مشخص می‌کند. برای مثال یک معلم رسالت خود را در زندگی، پرورش کودکان و کمک به آن‌ها می‌داند و برای رسیدن به این رسالت، اهداف کوتاه‌مدتی را برای خود در نظر می‌گیرد که یکی از آن‌ها ارتقا تحصیلات آکادمیک خود است؛ زیرا با این کار می‌تواند علم و دانش خود را افزایش دهد و رسالت خود را در زندگی بهتر انجام دهد. 

برای اولویت بندی استعدادها و مدیریت آن‌ها باید ابتدا رسالت خود را در زندگی پیدا کنید تا بر اساس آن، اهداف خود را تنظیم کنید و از استعدادهای خود در جهت رسیدن به این اهداف استفاده کنید. یک راه ساده برای پیدا کردن رسالت این است که فکر کنید بعد از مرگ خود می‌خواهید دیگران درباره شما چه چیزی بگویند و چگونه از شما یاد کنند؟

اولویت بندی استعدادها

۴- شغل خود را انتخاب کنید

بعد از انجام مراحل قبل، با توجه به استعداد اصلی، شغل و کار اصلی خود را در زندگی انتخاب کنید. برای انتخاب شغل باید معیارهای مختلفی را در نظر بگیرید که مهم‌ترین آن‌ها، علاقه شما به آن شغل است. سپس نیاز جامعه به آن شغل و درآمدی را که در آینده برای شما فراهم می‌کند بررسی کنید. 

قطعا شغلی که انتخاب می‌کنید باید شما را از نظر مالی تامین کند و در زندگی برای شما رفاه ایجاد کند. با توجه به پیشرفت سریع دنیا، به این نکته توجه کنید که جامعه تا چند سال آینده به شغل شما نیاز خواهد داشت و تغییرات تکنولوژی، چه تاثیراتی بر شغل شما خواهد داشت. 

۵- شغل خود را با استعداد اصلی و رسالت خود همسو کنید

در مرحله قبل گفتیم که برای انتخاب شغل خود باید به استعداد اصلی خود توجه کنید. بعد از اینکه شغل خود را نیز انتخاب کردید، همواره استعداد اصلی خود را محور کارتان قرار دهید تا کار برای شما لذت‌بخش‌تر شود و با سرعت بیشتری به موفقیت برسید.

همچنین باید شغل خود را با رسالتی که در زندگی دارید همسو کنید. اگر شغلتان در راستای رسالت شما نباشد، از زندگی لذت نمی‌برید و فقط کار می‌کنید که پول در بیاورید و بنده پول می‌شوید. برای مثال اگر رسالت شما در زندگی کمک به محیط زیست است، نباید شغلی را انتخاب کنید که با این رسالت در تضاد باشد و به محیط زیست آسیب وارد کند. 

۶- از استعدادهای فرعی خود استفاده کنید

برای موفقیت بیشتر باید در زندگی و شغل خود از استعدادهای فردی نیز استفاده کنید. برخی از افراد از استعدادهای خود تنها برای سرگرمی و در اوقات فراغت استفاده می‌کنند؛ اما اگر از استعدادها در شغل خود استفاده کنند زندگی یکپارچه و با معنایی خواهند داشت. 

هماهنگ کردن زندگی، شغل و همه استعدادها با یکدیگر کار سختی است؛ اما اگر اتفاق بیفتد، یک زندگی لذت‌بخش را برای شما ایجاد می‌کند و می‌توانید در کار خود، ارزش‌آفرین باشید و کمک‌های زیادی به مردم و جامعه کنید. افراد موفق در دنیا که سال‌ها بعد از مرگ‌ به نیکی از آن‌ها یاد می‌شود، توانسته‌اند در زندگی خود به این درجه برسند؛ پس شما هم می‌توانید مانند آن‌ها باشید و با اجرای این مراحل، به سعادت دنیوی و اخروی برسید. 

اولویت بندی استعدادها

ماتریس اولویت بندی کارها

زمانی که استعدادهای خود را پیدا می‌کنید، برنامه‌ریزی‌های مختلفی انجام می‌دهید و برای رسیدن به اهداف خود کارهای زیادی را در نظر می‌گیرید. همچنین ممکن است ایده‌های زیادی در ذهن داشته باشید، اما ندانید از کجا باید شروع کنید و چگونه کارهای خود را اولویت بندی و مدیریت کنید تا بتوانید همه آن‌ها را انجام دهید. همین موضوع باعث به هدر رفتن وقت شما می‌شود؛ حتی ممکن است که باعث به هدر رفتن فرصت‌های مهم شود و نتوانید به نتیجه دلخواه خود در زندگی برسید. 

در این بخش ماتریس اولویت بندی کارها را بررسی می‌کنیم که یک راه ساده برای اولویت بندی کارها است و به شما کمک می‌کند که از فرصت‌ها و استعدادهای خود به خوبی استفاده کنید و زمان ارزشمند و انرژی خود را مدیریت کنید. 

برای استفاده از این ماتریس ابتدا باید کارهای مورد‌علاقه خود و کارهایی را که مجبور به انجام آن‌ها هستید مشخص کنید؛ سپس به هر یک از آن‌ها ۲ بار از صفر تا ۱۰ امتیاز دهید. امتیازات خود را بر اساس میزان اهمیت آن کار (۱۰ به معنای اهمیت زیاد و صفر به معنای اهمیت کم) و میزان تلاشی که نیاز دارد (صفر به معنای تلاش بسیار کم و ۱۰ به معنای تلاش بسیار زیاد) مشخص کنید. سپس با مقایسه امتیازات، آن‌ها را در گروه‌های زیر دسته‌بندی کنید: 

۱- اهمیت زیاد و تلاش کم

فعالیت‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرند اهمیت زیادی دارند، اما تلاش زیادی لازم ندارند. این فعالیت‌های می‌توانند در مدت زمان کوتاهی موفقیت‌های بزرگی برای شما به ارمغان بیاورند؛ پس این کارها اولویت بالایی دارند و تا می‌توانید آن‌ها را در برنامه خود قرار دهید. 

۲- اهمیت زیاد و تلاش زیاد

فعالیت‌های این دسته علاوه بر اهمیت زیاد، تلاش زیادی نیز لازم دارند و به همین دلیل ممکن است وقت زیادی را از شما بگیرند و مجبور باشید برای انجام آن‌ها، کارهای دسته قبل را متوقف کنید. این کارها اولویت دوم را در بین کارهای شما دارند و نتیجه‌های بزرگ و مهمی را به همراه دارند. 

۳- اهمیت کم و تلاش کم 

برای انجام دادن کارهایی که در این دسته قرار می‌گیرند لازم نیست خود را به زحمت بیندازید؛ زیرا اهمیت کمی دارند و با یک تلاش کوچک عملی می‌شوند. این فعالیت‌ها قطعا نتایج بزرگ و مهمی ندارند و تنها وقت شما را پر می‌کنند. هر زمان که کار مهم‌تری برایتان پیش آمد می‌توانید آن‌ها را متوقف کنید یا به شخص دیگری بسپارید. 

۴- اهمیت کم و تلاش زیاد 

انجام کارهایی که اهمیت زیادی ندارند اما زمان و انرژی زیادی از شما می‌گیرند، هیچ فایده و نتیجه‌ای ندارد و تا جایی که می‌توانید آن‌ها را از برنامه خود حذف کنید. از زمانی که برای انجام این کارها صرف می‌کنید، می‌توانید برای انجام کارهای دسته اول استفاده کنید و به موفقیت‌های بیشتری برسید. 

بعد از اینکه کارها را در دسته‌های مختلف قرار دادید، آن‌ها را به ترتیب در یک کاغذ بنویسید. می‌توانید کارهایی را که اهمیت زیادی ندارند حذف کنید یا آن‌ها را به شخص دیگری واگذار کنید و روی فعالیت او نظارت کنید. از این ماتریس برای مدیریت کارهای شخصی و حرفه‌ای خود در تمام زمینه‌ها می‌توانید استفاده کنید. 

با استفاده از ماتریس اولویت بندی کارها در زمینه‌های مختلف، می‌توانید از فرصت‌ها و زمان محدود خود به درستی استفاده کنید.

نتیجه‌گیری

همه آدم‌ها به کارها و فعالیت‌های مختلفی علاقه دارند و ممکن است در چند مورد از آن‌ها استعداد خوبی هم داشته باشند. برای افرادی که استعدادهای خود را در زمینه‌های مختلف پیدا کرده‌اند، اولویت بندی استعدادها و مدیریت آن‌ها کار ساده‌ای نیست؛ به همین دلیل در این مطلب راهکاری ساده برای مدیریت استعدادها بررسی کردیم. 

اگر هنوز استعداد خود را پیدا نکرده‌اید می‌توانید از تست‌هایی مانند تست استعدادیابی جانسون اوکانر، تست هالند و تست هوارد گاردنر استفاده کنید. بعد از شناسایی احساسات خود، رسالت خود در زندگی و استعداد اصلی خود را پیدا کنید تا بتوانید تمام فعالیت‌های خود را در زندگی با آن‌ها همسو کنید. با این کار می‌توانید در زندگی خود به رضایت و شادی برسید و برای جامعه خود ارزش‌های زیادی خلق کنید. 

در پایان نیز ماتریس اولویت بندی کارها را بررسی کردیم که با استفاده از آن می‌توانید تمام کارها و فعالیت‌های خود را در زمینه‌های مختلف اولویت بندی کنید و از فرصت‌ها و زمان محدود خود به درستی استفاده کنید.

همچنین بخوانید: «تست ریون؛ آزمونی برای سنجش هوش سیال افراد»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …