سبک انگیزشی غالب شما چیست؟

افراد با شخصیت‌های متفاوت، سبک انگیزشی متفاوتی نیز دارند.

همان‌طور که هر فرد شخصیت متفاوتی دارد، سبک انگیزشی متفاوتی نیز دارد؛ یعنی انگیزه افراد با دریافت پاداش‌های متفاوتی افزایش می‌یابد. شناخت سبک انگیزشی مهم است. مدیران یک کسب‌وکار با شناخت سبک انگیزشی کارکنان خود، می‌توانند به بهترین شکل از زحمات آن‌ها قدردانی کنند و باعث افزایش بهره‌وری آن‌ها شوند. 

برای مثال برخی از افراد از اینکه در یک جلسه بزرگ و در حضور دیگر کارمندان از آن‌ها قدردانی شود، بسیار خوش‌حال می‌شوند و انگیزه زیادی می‌گیرند؛ اما ممکن است این روش تشویق باعث خجالت برخی از افراد شود و ترجیح دهند که به صورت خصوصی توسط مدیر خود تشویق شوند. 

دیوید مک‌کللند، روانشناس آمریکایی، نظریه بهبود انگیزش را مطرح کرد و شهرت زیادی به دست آورد. مک‌کللند در نظریه خود می‌گوید که افراد مختلف، از چیزهای متفاوتی انگیزه می‌گیرند. به گفته او، سه نیاز اساسی در ذات هر فرد وجود دارد که هر فرد به میزان متفاوتی آن‌ها را در وجود خود حس می‌کند و از آن‌ها انگیزه می‌گیرد. این سه نیاز عبارت‌اند از: قدرت، موفقیت و رابطه. 

اگر مدیر یک کسب‌وکار هستید می‌توانید با شناخت سبک انگیزشی کارکنان خود، بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید. 

اگر مدیر یک کسب‌وکار هستید می‌توانید با شناخت سبک انگیزشی کارکنان خود، انگیزه‌دهنده غالب آن‌ها را پیدا کنید و بهره‌وری آن‌ها را افزایش دهید. از این طریق برای هر شغل، فرد مناسبی را در نظر بگیرید و بهترین حالت ممکن برای شیوه انگیزش افراد تیم، پاداش دادن به آن‌ها، شیوه‌ تعیین اهداف و ارائه بازخورد را انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید، یک تست «سبک انگیزشی غالب» یا DMSI از کارکنان خود بگیرید. 

همچنین بخوانید: «با انواع شخصیت در محیط کار چگونه برخورد کنیم؟»

سبک‌های انگیزشی 

به عقیده دیوید مک‌کللند، هر سه سبک انگیزشی در وجود همه ما وجود دارد؛ اما یکی از آن‌ها بر بقیه غالب است. انگیزه‌دهنده غالب برای هر فرد، به فرهنگ و تجربیات زندگی او بستگی دارد. تست DMSI می‌تواند سبک انگیزشی غالب شما را مشخص کند و به شما بگوید که در کدام یک از دسته‌های پیشرفت‌گرا، قدرت‌گرا و رابطه‌گرا قرار دارید. در ادامه، هر یک از این دسته‌ها را بررسی می‌کنیم:

سبک انگیزشی

۱- سبک انگیزشی پیشرفت‌گرا

افرادی که در این دسته قرار می‌گیرند، نیاز به پیشرفت دارند و برای رسیدن به اهداف خود، تلاش زیاد و طولانی می‌کنند و بر کارها و وظایف خود تمرکز زیادی دارند تا بتوانند به موفقیت برسند و برنده شوند. این افراد دوست دارند که دستاوردهای بزرگ و سختی را کسب کنند و به استانداردهای بالای عملکردی برسند.

افراد پیشرفت‌گرا برای رسیدن به موفقیت ریسک‌های حساب‌شده می‌کنند و مسئولیت نتایج کارهای خود را برعهده می‌گیرند. این افراد ترجیح می‌دهند به جای اینکه یک کار تکراری را انجام دهند، شغلی با وظایف غیر تکراری داشته باشند و دوست دارند استانداردهای عملکردی مخصوص به خود را داشته باشند. نکته مثبت این افراد این است که از دریافت بازخورد نسبت به عملکرد خود استقبال می‌کنند؛ زیرا می‌توانند میزان پیشرفت خود را با این روش اندازه‌گیری کنند. 

این افراد، اهدافی را برای خود انتخاب می‌کنند که قابل‌دسترس و پرچالش باشد. همچنین آینده‌گرا و تکلیف‌مدار هستند. افراد پیشرفت‌گرا ترجیح می‌دهند به تنهایی کار کنند یا با افراد شبیه به خود همکار باشند تا احتمال موفقیت آن‌ها افزایش پیدا کند. اگر این افراد مدیر شوند، می‌توانند بدون ایجاد تغییرات گسترده باعث رشد سازمان شوند. 

این نیاز در وجود افراد، به دلیل یک عامل انگیزش داخلی و یک عامل انگیزش خارجی مانند فشار دیگران به وجود می‌ِآید. برای مثال والدینی که کودکان خود را مستقل تربیت می‌کنند، باعث تقویت این سبک انگیزشی در کودکان خود می‌شوند. 

افراد پیشرفت‌گرا به دنبال چالش هستند و کارهایی را انتخاب می‌کنند که استقلال بالایی در آن داشته باشند.

افراد پیشرفت‌گرا به دنبال چالش هستند و کارهایی را انتخاب می‌کنند که استقلال بالایی در آن داشته باشند. بسیاری از کارآفرینان، سبک انگیزشی پیشرفت‌گرا دارند و همواره به دنبال راه‌های بهتری برای انجام دادن کارها هستند. «پول» برای این افراد از این جهت اهمیت دارد که یک نتیجه ملموس و یک نشانه از موفقیت آن‌ها است؛ اما نمی‌توان عملکرد این افراد را با پول افزایش داد. آن‌ها به شغلی پر‌چالش نیاز دارند تا احساس موفقیت کنند. 

این افراد باید بین کار و زندگی خود تعادل برقرار کنند و روحیه همکاری را در خود تقویت کنند. همچنین باید روش‌های مدیریت استرس و مدیریت زمان را یاد بگیرند تا فشار کمتری به خود وارد کنند. 

اگر مدیر یک سازمان هستید و یکی از اعضای تیم شما، سبک انگیزشی پیشرفت‌گرا دارد، باید بازخوردهای درست و به‌موقع به او بدهید تا کار خود را به خوبی انجام دهد. انگیزه این فرد را نمی‌توانید با تشویق‌های مادی افزایش دهید؛ اما نباید موفقیت‌های او را نادیده بگیرید و او را دلسرد کنید. این فرد نوآوری زیادی دارد و به دنبال روش‌های جدید برای حل مسائل است؛ به همین دلیل می‌تواند سازمان را به اهداف خود برساند. 

بهتر است این فرد را در جایگاه‌هایی قرار دهید که:

۱- کار یکنواخت و تکراری نباشد و جای پیشرفت وجود داشته باشد.

۲- توانمندی‌های فرد خیلی کمتر از الزامات شغل نباشد تا انگیزه درونی او برای پیشرفت، کم نشود. 

۳- بتواند استانداردهای کاری خود را تعریف کند و عملکرد او مورد توجه قرار گیرد. 

۲- سبک انگیزشی قدرت‌گرا

این افراد نیاز به قدرت دارند و می‌خواهند که دیگران را برای رسیدن به اهداف شخصی یا سازمانی کنترل کنند. آن‌ها به دنبال این هستند که موافقت و اطاعت دیگران را بگیرند و به‌دنبال تحسین و تایید از طرف آن‌ها نیستند. این افراد نسبت به سبک‌های دیگر، مجادله بیشتری می‌کنند و در بحث‌ها قاطع‌تر هستند. این افراد زمانی حال خوبی ندارند که روی موقعیت خود کنترل نداشته باشند و احساس بی‌قدرتی کنند. 

انگیزه غالب افراد رابطه‌گرا، ایجاد رابطه صمیمی و همکاری با دیگران است.

۳- سبک انگیزشی رابطه‌گرا

انگیزه غالب این افراد، ایجاد رابطه صمیمی و همکاری با دیگران است. این افراد دوست دارند در گروه‌های مختلف عضو شوند و هویت گروهی داشته باشند؛ یعنی از اینکه به یک گروه یا تفکر متعلق باشند، لذت زیادی می‌برند. افراد با سبک انگیزشی رابطه‌گرا ترجیح می‌دهند به جای رقابت با افراد، با آن‌ها همکاری کنند و کارهای پر‌ریسک را دوست ندارند. آن‌ها معمولا با چیزی که بقیه گروه بخواهند انجام دهند، موافقت می‌کنند. 

سبک انگیزشی

موارد استفاده از تست سبک انگیزشی غالب در سازمان‌ها

۱- همه سازمان‌ها می‌توانند قبل از استخدام نیروی جدید، این تست را از متقاضی شغل بگیرند تا مطمئن شوند که شغل مورد‌نظر برای فرد مناسب است و با ویژگی‌های او مطابق است یا خیر. با این کار می‌توانید افراد بهتر و کارآمدتری را استخدام کنید و کارکنان نیز از کار کردن در شرکت شما خوش‌حال باشند. هزینه استخدام افراد نامناسب در هر سازمان، سالانه رقم بسیار زیادی است؛ اما با انجام این تست می‌توانید تا حد زیادی از این هزینه‌ها جلوگیری کنید. 

۲- علاوه بر فرآیند استخدام، در فرآیند توسعه سازمان نیز می‌توانید از این تست کمک بگیرید. در این زمان نیز می‌توانید افراد تیم خود را بررسی کنید و مشخص کنید که هر فرد باید در چه جایگاهی قرار بگیرد و چه مسئولیت‌هایی را برعهده بگیرد. 

۳- این تست به شما کمک می‌کند تا سبک رهبری خود را انتخاب کنید و بدانید که بهتر است با هر فرد چگونه رفتار کنید. با توجه به سبک انگیزشی اعضای تیم خود می‌توانید متوجه شوید که چه کارهایی را به هر یک از آن‌ها محول کنید. 

همچنین بخوانید: «روانشناسی کارکنان چیست؟ چه کاربردی دارد؟»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …