چگونه شخصیت خود را پرورش دهیم؟

 شخصیت افراد تعیین می‌کند که دیگران جذب آن‌ها شوند یا از آن‌ها دور شوند.

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که شخصیت آن‌ها در طول زندگی ثابت است؛ در صورتی که با استفاده از برخی راهکارها می‌توانند شخصیت خود را پرورش دهند و قوی‌تر شوند. در سال ۱۸۹۰ ویلیام جیمز، روانشناس معروف هاروارد در یکی از کتاب‌های خود گفته است: «زمانی که انسان به اوایل بزرگسالی می‌رسد، شخصیت او مانند یک قالب گچ مستحکم می‌شود.» این دیدگاه تا یک قرن میان مردم رواج داشت؛ اما امروزه افراد معتقدند شخصیت انسان متغیر است و می‌توان برخی ویژگی‌های آن را کنترل کرد.

تعریف شخصیت

شخصیت الگویی از نوع تفکر، احساس و رفتار شخص است که باعث می‌شود افراد با یکدیگر متفاوت باشند. زمانی که می‌گوییم فردی شخصیت خوبی دارد یعنی دوست‌داشتنی و جذاب است و بودن در کنار او لذت‌بخش است.

همه افراد به طور ذاتی می‌خواهند برای دیگران جذاب باشند؛ برای این کار داشتن شخصیت خوب از داشتن زیبایی‌های ظاهری مهم‌تر است. به عبارت دیگر حدود ۸۵ درصد موفقیت و شادی افراد به دلیل برقرار ارتباط خوب با دیگران شکل می‌گیرد. در‌حقیقت شخصیت افراد تعیین می‌کند که دیگران جذب آن‌ها شوند یا از آن‌ها دور شوند.

راه‌های پرورش شخصیت

همه افراد می‌توانند با انجام برخی کارها شخصیت خود را ارتقا دهند. برخی از این راهکارها عبارت‌اند از:

۱- شنونده خوبی باشید

زمانی که مشتاقانه به صحبت‌های مخاطب خود گوش می‌کنید، به او نشان می‌دهید که برای او ارزش قائل هستید. بهتر است زمانی که مخاطب شما صحبت می‌کند به چشمان او نگاه کنید و به تک تک کلماتی که می‌گوید توجه کنید.

اگر بیشتر مطالعه کنید و به یادگیری علاقه‌مند باشید می‌توانید شخصیت قدرتمندی داشته باشید.

۲- مطالعه کنید

اگر بیشتر مطالعه کنید و به یادگیری علاقه‌مند باشید می‌توانید شخصیت قدرتمندی داشته باشید؛ زیرا با این کار دانش شما بیشتر می‌شود و زمانی که می‌خواهید با دیگران ارتباط برقرار کنید به راحتی می‌توانید بحثی برای گفت‌وگو پیدا کنید. دیگران نیز اشتیاق بیشتری برای صحبت کردن با شما خواهند داشت. شریک شدن دانسته‌های خود با دیگران نیز باعث می‌شود ارتباط بهتری با آن‌ها داشته باشید.

۳- نظرات خود را بیان کنید

صحبت کردن با فردی که در هیچ زمینه‌ای نظر نمی‌دهد خسته‌کننده است. اگر نتوانید نظر خود را به راحتی بیان کنید، مکالمه شما با افراد دیگر ادامه پیدا نمی‌کند. اعتمادبه‌نفس داشته باشید و نظرات متفاوتی که با دیگران دارید را بیان کنید؛ زیرا این کار جذابیت شما را افزایش می‌دهد. توجه داشته باشید که با غرور صحبت نکنید.

همچنین بخوانید: «چگونه احساس ارزشمندی را در خود تقویت کنیم؟»

۴- روابط خود را گسترش دهید

سعی کنید با افراد جدیدی که با شما متفاوت هستند آشنا شوید؛ این کار به شما کمک می‌کند با فرهنگ‌ها و عقاید متفاوت آشنا شوید و افق شخصیتی خود را گسترش دهید.

۵- خود را همان‌طور که هستید نشان دهید

یکی از خصوصیاتی که به جذابیت شما اضافه می‌کند این است که خودتان باشید. افرادی که همیشه سعی می‌کنند چیزی که نیستند به نظر برسند، از نظر دیگران خسته‌کننده هستند. هر فردی خصوصیت منحصربه‌فرد خود را دارد که او را جذاب می‌کند. تلاش برای تقلید از دیگران باعث می‌شود در کار خود شکست بخورید.

۶- به دنبال جلب توجه نباشید

اگر می‌خواهید شخصیت خود را پرورش دهید باید شادی و آرامش را از درون خود کشف کنید. شما برای تایید شدن توسط دیگران، به جلب توجه نیازی ندارید. افرادی که شخصیت قوی دارند هیچ‌گاه زمان خود را برای شکایت از دنیا، غیبت کردن و جلب توجه صرف نمی‌کنند؛ بلکه همیشه سعی می‌کنند با اعمال و رفتارشان خود را اثبات کنند. توجه داشته باشید که توجه دیگران ماندگار نیست؛ آن چیزی که به یاد می‌ماند شخصیت شما است.

شخصیت

۷- مثبت‌اندیش باشید

هیچ فردی نمی‌خواهد با کسی ارتباط برقرار کند که همیشه در حال شکایت و منفی‌نگری است. سعی کنید هر جایی که می‌روید با خود انرژی‌های مثبت ببرید و همیشه لبخند به لب داشته باشید.

افرادی که شخصیت خود را پرورش داده‌اند منتظر فرصت‌های خوب نمی‌مانند؛ بلکه خودشان فرصت‌ها را خلق می‌کنند.

۸- فرصت‌های خود را خلق کنید

افرادی که شخصیت خود را به خوبی پرورش داده‌اند منتظر آمدن فرصت‌های خوب و موفقیت نمی‌مانند؛ بلکه خودشان فرصت‌ها را خلق می‌کنند. آن‌ها همیشه در حال یادگیری و رشد هستند. برای رسیدن به موفقیت هیچ‌گاه از تغییرات نترسید و اجازه ندهید که ترس‌‌ها، شما را کنترل کنند؛ بلکه اجازه دهید شور و شوق شما برای پیشرفت از ترس‌های شما بزرگتر باشد.

۹- پایبند اصول اخلاقی باشید

اگر همیشه در کارهای خود صداقت داشته باشید و به حرف‌هایی که می‌زنید عمل کنید، دیگران نیز شما را تحسین و به شما اعتماد می‌کنند. ممکن است اعتبار شما با یک رفتار اشتباه از بین برود.

۱۰- آرامش خود را حفظ کنید

اگر بتوانید در هر شرایطی آرامش خود را حفظ کنید، تمرکز شما بیشتر می‌شود و می‌توانید به بهترین حالت تصمیم‌گیری کنید. زمانی که افکار و احساسات خود را با آرامش و صمیمیت نشان می‌دهید، دیگران نیز شما را تحسین می‌کنند. 

۱۱- مسئولیت‌پذیر باشید

اگر می‌خواهید شخصیت خود را پرورش دهید باید مسئولیت همه کارهایی که انجام می‌دهید را بپذیرید و به خاطر اشتباهات خود، دیگران را مقصر ندانید. شما تنها کسی هستید که می‌توانید سرنوشت خود را تغییر دهید.

۱۲- شجاع باشید

انسان‌ها به صورت طبیعی در موقعیت‌های استرس‌آور احساس ترس می‌کنند. برخی افراد به سرعت ترس‌های خود را نشان می‌دهند اما برخی دیگر با مهارت، ترس‌های خود را مهار می‌کنند و با شجاعت با مسائل مختلف برخورد می‌کنند. اگر می‌خواهید شخصیت خود را پرورش دهید با موانع و چالش‌های زندگی خود روبه‌رو شوید و با شجاعت با آن‌‌ها مقابله کنید.

شخصیت

۱۳- با دیگران همدلی کنید

همدلی با دیگران یکی از باارزش‌ترین صفات شخصیتی هر انسان است. افرادی که شخصیت خود را به خوبی پرورش داده‌اند می‌توانند رفتار خوبی با دیگران داشته باشند و با آن‌ها همدلی کنند. سعی کنید به اطرافیان خود عشق بورزید و بدون اینکه انتظاری از آن‌ها داشته باشید همدلی کنید.

برای اینکه شخصیت خود را پرورش دهید باید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید و به خودتان احترام بگذارید.

۱۴- اعتمادبه‌نفس داشته باشید

افرادی که اعتمادبه‌نفس دارند برای دیگران جذاب هستند. اگر شما به توانایی‌های خود ایمان داشته باشید، به دیگران نیز القا می‌کنید تا به توانایی‌های شما اعتماد کنند. برای اینکه شخصیت خود را پرورش دهید باید اعتمادبه‌نفس خود را تقویت کنید و به خودتان احترام بگذارید؛ برای مثال به جای اینکه به خاطر شکست‌ها خود را سرزنش کنید، به موفقیت‌های خود توجه کنید.

همچنین بخوانید: «تست هارتمن: شخصیت شما چه رنگی است؟»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …