آموزش درنا اوریگامی (افزایش خلاقیت):ویدئو+12 عکس آموزشی

آموزش درنا اوریگامی (افزایش خلاقیت)

بسیاری از ما در کودکی خود با تا زدن کاغذهای سفید و رنگی به ساخت اشیاء و اسباب‌بازی‌های کودکانه می‌پرداختیم اما شاید هرگز آن را به چشم یک حرفه و فعالیت نمی‌دیدم. با این‌حال این هنر که امروزه به نام اوریگامی شناخته می‌شود، درواقع مهارت و ذوق ساخت اشیاء از طریق تا کردن کاغذ است که در جای‌جای جهان علاقه‌مندان بسیاری دارد. بسیاری از افراد آن را به دید یک شغل حرفه‌ای می‌نگرند، برخی نیز صرفاً برای تفریح و سرگرمی و عده‌ای برای روایت داستان زندگی خود با زبان کاغذ از آن بهره می‌برند. همچنین مسابقات و انجمن‌های بسیاری در سراسر جهان برای آن تشکیل می‌شود.

ساخت اوریگامی پرنده ساده که زادگاه اصلی آن به کشورهای خاور دور ازجمله چین و ژاپن برمی‌گردد یکی از بهترین راه‌های افزایش خلاقیت است. در ساخت اوریگامی، خوب دیدن، تمرکز ذهن و به‌کارگیری ظرافت دستان از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه با استفاده از اوریگامی سه‌بعدی هزاران شیء و مدل قابل ساختن است اما شاید مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نماد آن پرنده‌ی درنا باشد. شاید از خود بپرسید درنا نماد چیست و چرا به‌عنوان سمبل این هنر پذیرفته شده است؟

این نماد بعد از فاجعه هسته‌ای ناکازاکی و هیروشیما در کشور ژاپن از اهمیت بسیاری برخوردار شد و پس از آن تمام دنیا درنا اوریگامی را به‌عنوان نماد صلح جهانی پذیرفتند. داستان این درنا به دختربچه یازده‌ساله ی ژاپنی برمی‌گردد که به علت قرار گرفتن در معرض تشعشعات اتمی به سرطان خون مبتلا شده بود. او بر اساس باورهای کهن ژاپنی معتقد بود که اگر هزار درنای کاغذی بسازد آرزویش برآورده خواهد شد. وی کمی بعد از دنیا رفت ولی پیام صلح او با استفاده از یک اوریگامی پرنده ساده به تمام دنیا رسید.

حال که دریافتید درنا نماد چیست و از میزان محبوبیت اوریگامی سه‌بعدی در دنیا مطلع شده اید، با دستورالعملی ساده از آموزش درنا اوریگامی، با ما همراه شوید و قدرت خلاقیت و ذوق هنری خود را محک بزنید. در این مقاله قصد داریم نحوه ساخت اوریگامی پرنده ساده را به‌صورت گام‌به‌گام آموزش دهیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

برای ساختن یک اوریگامی سه‌بعدی پیش از هر چیز نیاز به یک کاغذ مربعی صاف و بدون تا دارید. بهتر است برای شروع از کاغذهای سفیدرنگ و ساده استفاده کنید و با کسب کمی مهارت می‌توانید درناهای زیبایی را با استفاده از کاغذ های رنگی و مقواهای نازک درست کنید.

در مرحله اول کاغذ خود را از یک قطر آن به سمت داخل تا بزنید تا دو ضلع مربع کاملاً بر هم منطبق شوند. سپس تا را باز کنید و این بار از قطر مخالف و به سمت بیرون یک تای دیگر بزنید. دقت کنید که تاها باید برخلاف هم (یکی روبه‌داخل و دیگری رو به خارج) باشند. در مرحله بعد کاغذ را از وسط اضلاع به سمت داخل تا می‌زنیم. درواقع یکی از خطوط تا عمودی و دیگری افقی خواهد بود و جهت تا نیز به سمت داخل است.

سپس کاغذ را نود درجه بچرخانید؛ زاویه آن به سمت شما باشد. حال باید با یک حرکت هم‌زمان زوایای سمت چپ و راست مربع خود را به زاویه پایینی نزدیک کنیم. در این حالت بر اساس خطوط تا باید زاویه بالایی کاملاً بر روی زاویه پایینی منطبق شود و درنهایت یک مربع کوچک حاصل کار شما خواهد بود.

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

اگرچه با استفاده از اوریگامی سه‌بعدی هزاران شیء و مدل قابل ساختن است اما شاید مهم‌ترین و شناخته‌شده‌ترین نماد آن پرنده‌ی درنا باشد.

شکل به‌دست‌آمده در واقع پایه درنا نام دارد. درصورتی‌که به ساخت اوریگامی‌های بیشتر علاقه‌مند بودید با نگاهی به مراحل آن خواهید دید که بسیاری از الگوهای ساخت اوریگامی سه‌بعدی دیگر حیوانات، از پایه درنا ساخته می‌شوند. در وسط این شکل یک خط تای عمودی وجود دارد و لازم است تا اضلاع پایینی این خط را به‌گونه‌ای تا بزنیم که بر خط عمود منطبق شوند. لازم است این کار را برای سمت دیگر کاغذ نیز انجام دهیم و درنهایت شکل ظاهری کاغذ ما شبیه به ساختار بادبادک خواهد شد(تصویر سمت راست پایین از شکل 4).

قدم کوچک بعدی این است که مثلت کوچک بالای بادبادک خود را به سمت داخل تا بزنید. این کار برای ایجاد خط تایی است که در مراحل بعدی مورداستفاده قرار خواهد گرفت(تصویر سمت راست از شکل 5).

 آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

سپس مثلث را به حالت قبل برمی‌گردانیم و دو گوشه پایینی شکل را به‌طرف چپ و راست باز می‌کنیم. حال از زاویه پایینی کاغذ را بلند کرده تا فضای خالی در میان ساختار کلی ایجاد شود. این زاویه را به بالاترین نقطه ممکن رسانده تا طرح یک لوزی با خطی در وسط آن ایجاد شود. همین کار را برای طرف پشتی نیز انجام دهید تا شکل از هر دو طرف ساختار یکسان و قرینه‌ای پیدا کند. نکته‌ی حائز اهمیت در این بخش آن است که اگر زاویه پایینی لوزی به‌دست‌آمده را نگاه کنید فضای خالی در میان آن وجود دارد، ولی زاویه بالایی کاغذ یکپارچه است و فضای خالی دیده نمی‌شود(شکل 6).

در مرحله بعد لازم است تا اضلاع پایینی شکل لوزی خود را به سمت داخل تا بزنید تا بر خط عمودی وسط لوزی منطبق شوند. این کار را یک‌بار برای ضلع پایینی سمت راست و یک‌بار برای ضلع پایینی سمت چپ انجام دهید. سپس شکل را برگردانید و همین کار را برای پشت شکل خود اجرا کنید(شکل 7).

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

حال مطابق شکل زیر قسمت‌های پایینی را که از هم جدا هستند به‌طور جداگانه به بیرون (چپ و راست) تا می‌زنیم تا خط تا ایجاد شود.

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

سپس شکل را از محور عمودی 90 درجه بچرخانید و بر اساس خطوط تای ایجادشده آن را به داخل تا بزنید، به‌طوری‌که خط‌چین مشخص‌شده در شکل، که پیش‌ازاین درون ساختار بود، اکنون باید رو به بیرون باشد. حال لازم است تا یک تای معکوس (reverse fold) از پایین به بالا بزنید تا ساختار شما شکلی شبیه به تصویر وسطی در ردیف پایین پیدا کند. سپس همین کار را برای قسمت دیگر انجام دهید تا درنهایت ساختار کلی بدن درنا در شکل 9(سمت راست در ردیف پایین) ایجاد شود.

در قدم بعد می‌خواهیم سر درنای خود را درست کنیم؛ پس لازم است تا از قسمت انتهایی یکی از دو سمت چپ یا راست که نوک آن به بیرون قرار دارد یک تای معکوس بزنیم تا شکل کلی سر ایجاد شود. این فرایند در شکل 10 مشخص شده است.

اگر به ساختار کلی اوریگامی دقت کنید متوجه می‌شوید که در این مرحله درنای شما خود را نشان داده است اما یک جای کار می‌لنگد و آن بال پرنده‌ی ماست. برای ایجاد بال‌ها تنها کافی است قسمت‌های بالایی را به سمت پایین خم کنید تا با ساختار بدن درنا زاویه قائمه ایجاد کند. کافی است باکمی ظریف‌کاری پرنده‌ی خود را به شکل دلخواه درآورید (شکل 11).

آموزش درنا اوریگامی

آموزش درنا اوریگامی

حال که آموزش درنا اوریگامی را فراگرفته‌اید کافی است یک تکه کاغذ برداشته و این اوریگامی پرنده ساده را در رنگ‌های مختلف بسازید.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …