چگونه در 5 قدم مهم استعداد درونی و استعداد ذاتی خود را پیدا کنیم؟

چگونه در 5 قدم استعداد درونی(استعداد ذاتی) خود را پیدا کنیم؟

کشف استعدادهای نهفته انسان می‌تواند مسیر زندگی هرکسی را تغییر دهد، این استعداد درونی به‌مانند یک معجزه برای هر فرد عمل می‌کند و علاوه بر بهبود زندگی، می‌تواند رضایت درونی فرد را افزایش دهد. سؤالانی نظیر آیا استعداد متولد می‌شود؟، استعداد ساخته می‌شود؟، استعداد ما چیست؟، چگونه استعداد درونی و ذاتی خود را پیدا کنیم؟، متداول ترین سؤالانی هستند که در زمینه استعداد پرسیده می شوند. اگر به فرهنگ لغت سری بزنیم متوجه می‌شویم که در توضیح استعداد “عبارت موهبت طبیعی”، بیان شده است. البته ازلحاظ علمی نیز ثابت شده که همه افراد با استعداد مشخصی متولد می‌شوند، حال ممکن است این استعداد هنری، ورزشی، یا از دیگر انواع آن باشد.

در حقیقت استعداد مانند دانه‌ای در ما کاشته شده است و هر کس باید ابتدا این استعداد درونی را پیدا کند و سپس آن را رشد و توسعه دهد تا بهترین نتیجه را از آن کسب کند. همه افراد در شناسایی استعداد درونی نمی‌توانند به‌درستی عمل کنند، چه‌بسا که این استعدادها ملموس و آشکار بوده و آن‌ها از تشخیص آن عاجز هستند. با دانستن چند مورد ساده هرکسی می‌تواند استعداد ذاتی خود را پیدا کند و مشخص کند که استعداد او در کدام زمینه بهتر عمل می‌کند. در این مقاله قصد داریم 5 قدم کمک‌کننده در شناسایی استعداد ذاتی را به شما معرفی کنیم و توضیح مختصری از آن ارائه دهیم. موضوعاتی که در این مقاله به آن اشاره می‌شود عبارت است از :

  • شناسایی موفقیت‌های کوچک و انجام تست استعداد
  • کشف استعداد با کارهای پیش‌پاافتاده و لذت‌بخش
  • امتحان کردن کارهای سخت و دنبال کردن علایق نامعقول
  • راجع به استعدادهای خود از دوستان و اطرافیان بپرسید
  • برگشت به کودکی و فراموش کردن زمان

گام اول :

شناسایی موفقیت‌های کوچک و انجام تست استعداد

گاهی استعدادهای نهفته انسان در چیزهای کوچک خودنمایی می‌کند و این افراد هستند که باید هوشیار باشند و به‌موقع به آن توجه کنند. سعی کنید موفقیت‌های کوچک را به یاد آورید و لیستی از آن‌ها تهیه کنید. در بسیاری از موارد، نکات نهفته در موفقیت‌های کوچک، نقطه اتصالی به استعدادهای ذاتی هستند و نباید نادیده گرفته شوند. شناسایی موفقیت‌های کوچک گامی مؤثر در یافتن استعدادهای نهفته انسان است. دومین گام برای پیدا کردن استعداد درونی، انجام تست استعداد است. شناسایی علایق و استعداد توسط آزمون‌های استعدادیابی یکی از بهترین راه‌های کشف استعداد است. آزمون‌های مختلفی همچون آزمون دیسک و آزمون مایرز بریگز می‌توانند در این امر کمک‌کننده باشند. در نظر داشته باشید که هیچ آزمونی به‌صورت 100 درصد صحیح نیست و بیشتر به‌عنوان یک ابزار کمکی استفاده می شود، تا فرد نسبت به درونیات و استعدادهای خود بینش بهتری داشته باشد. به کمک این آزمون‌ها می‌توان نقاط قوت و استعدادهای ذاتی را راحت‌تر کشف و شناسایی کرد.

گام دوم :

کشف استعداد با کارهای پیش‌پاافتاده و لذت‌بخش

کشف استعداد با کارهای پیش‌پاافتاده و لذت‌بخش

کشف استعداد با کارهای پیش‌پاافتاده و لذت‌بخش

برخی از افراد یکسری از کارها را بسیار ساده و پیش‌پاافتاده می‌دانند اما کسانی دیگر همان کار را با سختی انجام می‌دهند. اگر شما جزء کسانی هستید که برخی از کارها برای شما بسیار آسان است ولی از نگاه افراد دیگر آن کار بسیار مشکل است یعنی شما در آن کار استعداد دارید و باید به‌نوعی این استعداد درونی خود را پرورش دهید. همچنین ممکن است برخی از کارها برای شما لذت‌بخش باشد و با انجام آن احساس رضایت کنید این کار ممکن است به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم با یکی از استعدادهای ذاتی شما در ارتباط باشد. با فکر کردن به این نوع کارها می‌توانید انواع استعداد شغلی را در خود بررسی کنید و بهترین انتخاب را در آینده شغلی خود داشته باشید. پیدا کردن کارهایی که آن را به‌آسانی انجام می‌دهید و یا از انجام آن لذت می‌برید گام سوم و چهارم در کشف استعداد ذاتی است.

گام سوم :

امتحان کردن کارهای سخت و دنبال کردن علایق نامعقول

سعی کنید کارهایی که ازنظر خودتان سخت است را امتحان کنید. اگر فکر می‌کنید سخنرانی برای یک جمع دشوار است حتماً آن را امتحان کنید، اگر فکر می‌کنید نوشتن کار سختی است، سعی کنید یک داستان کوتاه بنویسید. بسیاری از استعدادها به‌واسطه ترس ذهنی از عدم توانایی در انجام آن، نادیده گرفته می‌شوند و به شکوفایی نمی‌رسند. ممکن است در ابتدا فکر کنید که هرگز آن کار را نمی‌توانید انجام دهید ولی با یک‌بار امتحان متوجه استعداد خود در آن کار می‌شوید. در نظر داشته باشید که امتحان کردن کارهای سخت پنجمین گام در کشف استعدادهای نهفته انسان است. دنبال کردن علایق نامعقول نیز می‌تواند جزء گام‌های کشف استعداد ذاتی باشد. وقتی علایق نامعقول را برای همیشه کنار بگذارید ممکن است در یکسری از کارهای تکراری گیر کنید و بخش‌های نهفته استعداد خود را هیچ‌وقت پیدا نکنید. بهتر است هر از چند گاهی از خود همیشگی وجودتان خارج شوید تا راحت‌تر بتوانید استعدادها را پیدا کنید.

بسیاری از استعدادها به‌واسطه ترس ذهنی از عدم توانایی در انجام آن، نادیده گرفته می‌شوند و به شکوفایی نمی‌رسند. ممکن است در ابتدا فکر کنید که هرگز آن کار را نمی‌توانید انجام دهید ولی با یک‌بار امتحان متوجه استعداد خود در آن کار می‌شوید.

گام چهارم :

راجع به استعدادهای خود از دوستان و اطرافیان بپرسید

با کسانی که از نزدیک با شما آشنا هستند صحبت کنید و از آن‌ها بخواهید که در مورد نقاط ضعف و قوت شما به‌صورت صادقانه صحبت کنند. البته به‌صورت تنها با هر یک از افراد صحبت کنید تا نظر افراد بر روی یکدیگر تأثیرگذار نباشد. از آن‌ها بخواهید در مورد توانایی و مهارت‌های شما صحبت کنند و بگویند کدام توانایی در شما بیشتر است و کدام یک کمتر. وقتی با چند نفر صحبت کردید آنگاه نتایج صحبت با آن‌ها را در کنار هم بچینید و با کمک از آن‌ها به دنبال استعدادهای درونی خود باشید. به‌طور مثال استعداد هنری در برخی از افراد، دقیقاً بر اساس گفته‌های دوستان و نزدیکان آشکار شده است.

گام پنجم :

برگشت به کودکی و فراموش کردن زمان

همیشه نیم‌نگاهی به دوران کودکی خود داشته باشید و ببینید در کودکی چه روحیه‌ای داشتید و چه نوع کارهایی شما را هیجان‌زده می‌کرد. بسیاری از استعدادها در دوران کودکی خود را نشان می‌دهند اما به دلیل عدم توجه همواره پنهان می‌مانند. در کنار فکر کردن به دوران کودکی و یادداشت کارهایی که در آن دوره به آن علاقه داشتید، کارهایی که در حال حاضر نیز به شما احساس رضایت می‌دهد را یادداشت کنید. استفاده و بررسی هر دو این کارها در کنار هم، می‌تواند راهنمای مناسبی برای کشف استعداد درونی باشد. همیشه برای کشف استعداد خود به کارهایی دقت کنید که در آن زمان را فراموش می‌کنید. این بدین معناست که آن کار برای شما به‌قدری جذاب است که دیگر زمان برایتان معنایی ندارد. این نوع کارها می‌توانند در کشف استعداد درونی کمک‌کننده باشند.

استعداد ما چیست؟ این سؤالی است که اگر به‌صورت صحیح به آن پاسخ داده شود می‌تواند زندگی هرکسی را بهبود بخشد. انواع استعداد مختلف در وجود هرکسی نهفته است و با کشف استعداد ذاتی می‌توان بهترین مسیر را برای هر کس مشخص کرد. با دانستن چند مورد ساده می‌توان استعداد هنری، انواع استعداد شغلی و استعدادهای دیگر را در هر فرد آشکار کرد.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

2 دیدگاه دربارهٔ «چگونه در 5 قدم مهم استعداد درونی و استعداد ذاتی خود را پیدا کنیم؟»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …