2 روش فوق العاده برای انتخاب رشته تحصیلی+تیپ شخصیتی شما

انتخاب رشته تحصیلی براساس تیپ شخصیتی شما (کنکور، دبیرستان)

هر فرد در طول زندگی با انتخاب های زیادی روبه رو است که به‌نوعی تعیین‌کننده مسیر زندگی او هستند. انتخاب رشته تحصیلی در دبیرستان و انتخاب رشته در کنکور از اولین انتخاب‌های سرنوشت سازی است که افراد را به چالش می‌کشند. اگر این انتخاب‌ها بر اساس شیوه‌های علمی و خصوصیات ذاتی هر فرد باشد می‌تواند نتایج بهتری را در ادامه زندگی برای فرد به دنبال داشته باشد.

متأسفانه مشاوره‌های تحصیلی حاضر در مدارس به‌جای گرفتن تست علاقه‌ مندی به انتخاب رشته تحصیلی، اغلب بر اساس نمرات و معدل فرد برای انتخاب رشته راهنمایی می‌دهند و توجهی به علاقه، استعداد و تیپ شخصیتی او ندارند. درصورتی‌که افراد زمان انتخاب رشته تحصیلی، باید استعدادهای ذاتی و فردی خود را در اولویت قرار داده و سپس به معدل و یا رتبه کنکور توجه ‌کنند. انتخاب رشته تحصیلی اگر فقط براساس نمرات درسی و بازار کار باشد، می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را در آینده شغلی برای فرد به همراه داشته باشد.
مطالعات نشان داده است که با استفاده از آزمون‌های نسبتاً ساده مثل جان هالند یا تست MBTI می‌توان عملکرد دقیق افراد را در مسیر تحصیلی و انتخاب رشته پیش‌بینی کرد. این نمونه از تست انتخاب رشته دانشگاه می‌تواند بر پایه خصوصیات شخصیتی و روحی هر فرد انجام پذیرد و به دور از نمرات درسی و یا علاقه‌مندی‌های کاذب طراحی شود. این تست همچنین می‌تواند به‌عنوان یک تست آنلاین انتخاب رشته نهم نیز مورد استفاده قرار گیرد.

در این مقاله قصد داریم در مورد انواع تست‌های صحیح و اصولی مانند تست رغبت شغلی جان هالند و تست MBTI صحبت کنیم که می‌توانند به‌عنوان انتخاب رشته تحصیلی موردعلاقه دانشگاه مورد استفاده قرار گیرند. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

  • تست رغبت شغلی جان هالند
  • تست آنلاین 16 تیپ شخصیتی یا MBTI

2 روش عالی برای انتخاب رشته تحصیلی (کنکور، دبیرستان)

1. تست رغبت شغلی جان هالند

تست رغبت شغلی جان هالند

تست رغبت شغلی جان هالند

داشتن شغل مناسب می‌تواند تا حدودی به تحصیلات فرد مرتبط باشد. اگر قبل از انتخاب رشته، تست علاقه‌ مندی به رشته تحصیلی با توجه به رغبت شغلی فرد انجام شود، قطعاً انتخاب رشته بهتری برای فرد صورت می‌گیرد. تست رغبت شغلی جان هالند یکی از تست‌هایی است که می‌تواند به‌عنوان تست انتخاب رشته دانشگاه مورد استفاده قرار گیرد. در این تست انواع مشاغل به 6 گروه تقسیم‌شده‌اند:

  1. مشاغل رهبری و مدیریت: افراد این دسته تمایل به رهبری و هدایت یک گروه یا یک تیم دارند و هنگام تصمیم‌گیری بسیار قاطع عمل می‌کنند.
  2. مشاغل هنری: افراد این دسته، خلاقیت و قدرت رؤیاپردازی بالایی دارند، به دنبال رعایت قوانین نیستند و دوست دارند که آزادانه عمل کنند.
  3. مشاغل اجتماعی: افراد این دسته تمایل زیادی به آموزش، خدمت‌رسانی و در کل کمک به سایر افراد دارند.
  4. مشاغل عمل‌گرا: افراد این دسته علاقه زیادی دارند تا نتیجه کار خود را به‌صورت عینی مشاهده کنند و برای انجام کار خود از ابزار و وسایل فیزیکی بهره ببرند.
  5. مشاغل جست‌وجوگر: افراد در این دسته، از یکنواختی و کار‌های تکراری فراری هستند و به دنبال مشاغلی هستند که شامل تفکر و تحلیل است و همچنین تنوع بالایی دارد.
  6. مشاغل واقع‌گرا و قراردادی: افراد این دسته برخلاف افراد دسته جست‌وجوگر به دنبال انجام کار‌های روتین هستند و دوست دارند تا از قوانین پیروی کنند.

این تست که می‌تواند به‌عنوان تست انتخاب رشته مورد علاقه دانشگاه نیز استفاده شود از 60 سؤال تشکیل‌شده است. با تحلیل نتایج حاصل از این تست به فرد اعلام می‌شود که در چه زمینه‌های شغلی‌ علاقه، استعداد و توانایی دارد. اگر می‌خواهید از این تست به‌عنوان تست انتخاب رشته یا تست علاقه ‌مندی به رشته تحصیلی و یا دانشگاه خود استفاده کنید بهتر است بدون هیچ‌گونه استرس و فشار عصبی این تست را تکمیل کرده و در تمام مراحل انجام تست با خود صادق باشید. از این آزمون می‌توان به‌عنوان تست انلاین انتخاب رشته نهم نیز استفاده کرد زیرا تا حدود زیادی علاقه اصلی فرد را مشخص می‌کند.

بهترین راه تست علاقه ‌مندی به رشته تحصیلی این است که تحت نظر فرد متخصص انجام شود و قبل از انجام تست راهنمایی‌های لازم ارائه شود تا هیچ‌گونه ابهام و ایهامی برای فرد باقی نماند.

2. تست آنلاین 16 تیپ شخصیتی یا MBTI (انتخاب رشته تحصیلی)

تست آنلاین 16 تیپ شخصیتی یا MBTI

تست آنلاین 16 تیپ شخصیتی یا MBTI

این تست اولین بار توسط یک مادر و دختر به نام‌های کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز طراحی شد و تا به امروز بارها مورد ویرایش قرار گرفته و اصلاح‌شده است. تست MBTI، 16 تیپ شخصیتی افراد را پوشش می‌دهد و هر فرد را درون یکی از این گروه‌ها دسته‌بندی می‌کند. این تست از 4 تیپ شخصیتی پایه تشکیل‌شده است: درون‌گرا یا برونگرا، حسی یا شهودی، احساس یا فکری، منعطف یا منظم. نتایج حاصل از این تست نه‌تنها در انتخاب مسیر شغلی فرد تأثیرگذار است بلکه به فرد کمک می‌کند تا بسیاری از دیگر ویژگی‌های شخصیتی خود را بشناسد.
با توجه به اینکه با تست MBTI می‌توان با تیپ شخصیتی و خصوصیات اخلاقی فرد آشنا شد لذا می‌توان از آن به‌عنوان تست انتخاب رشته دانشگاه نیز استفاده کرد. با نتایج به‌دست‌آمده از این تست و نمرات درسی، فرد می‌تواند بهترین رشته را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کند. اگرچه این تست در بسیاری از مواقع جهت برنامه‌ریزی برای آینده مسیر شغلی افراد و یا در شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف جهت مدیریت ‌هرچه بهتر منابع انسانی استفاده می‌شود اما می‌تواند به‌عنوان تست علاقه مندی رشته تحصیلی نیز مورد استفاده قرار گیرد.

درمجموع می‌توان گفت که انجام تست رشته مورد علاقه به فرد کمک می‌کند تا بهترین تصمیم را با توجه به خصوصیات فردی خود برای آینده اتخاذ کند. البته بهتر است قبل از اینکه فرد به دوران دانشگاهی خود برسد، در مقاطع تحصیلی پایین‌تر، از تست‌های آنلاین مختلف مانند تست انلاین انتخاب رشته نهم برای مشخص شدن استعدادها کمک بگیرد. تست‌های مختلف مانند تست علاقه ‌مندی به رشته تحصیلی باعث می‌شود تا از هدر رفتن هزینه و زمان جلوگیری شود. دسترسی و آشنایی با تست‌ها به‌صورت آنلاین می‌تواند تأثیر زیادی در جلوگیری از به هدر رفتن استعداد‌های افراد داشته باشد.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …