تست خودشناسی آنلاین و واقعی + 5 تست شگفت انگیز

تست خودشناسی آنلاین و واقعی + 5 تست شگفت انگیز

امروزه بسیاری از افراد برای شناخت تیپ شخصیتی خود و انتخاب در مسیرهای اصلی زندگی مثل انتخاب رشته، شغل و انتخاب همسر از تست روانشناسی استفاده می‌کنند. به کمک یک تست خودشناسی روانشناسی با شخصیت اصلی خود آشنا شده و متوجه اثر متقابل آن بر زندگی، حرفه و شخصیتتان خواهید شد. به کمک یک تست خودشناسی معتبر یاد می‌گیرید که چه چیزی را باید دنبال کنید، از چه چیزی اجتناب کنید و چگونه رفتاری متفاوت با دیگران داشته باشید.

تعداد زیادی تست‌ خودشناسی آنلاین و واقعی و رایگان در اینترنت موجود است که می‌توانید از آن‌ها برای شناختن و آشنایی با نقاط ضعف و قدرت خود استفاده کنید. این اطلاعات قطعاً برای انتخاب شغل، رشته و پیشرفت در زندگی شخصی ضروری هستند. تست خودشناسی تصویری، تست آنلاین ماه تولد، تست خودشناسی شغلی و تست آنلاین غرور نمونه‌هایی از تست روانشناسی هستند که برخی از آن‌ها مانند تست شخصیت شناسی شغلی معتبر بوده اما در مورد معتبر بودن برخی دیگر از این تست‌ها مانند تست آنلاین ماه تولد به این دلیل که هیچ زمینه علمی در مورد آن وجود ندارد، نمی‌توان چیزی گفت. در این مقاله قصد داریم در مورد نمونه‌هایی از تست خودشناسی روانشناسی و تست خودشناسی آنلاین و واقعی صحبت کرده و جزئیات آن ها را مورد بررسی قرار دهیم. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • تست آنلاین MTBI
 • تست خودشناسی تصویری
 • تست آنلاین غرور و خودشیفتگی
 • تست آنلاین ماه تولد
 • تست آنلاین NEO

تست اول :

تست خودشناسی آنلاین MTBI

تست خودشناسی آنلاین MTBI

تست خودشناسی آنلاین MTBI

این تست پرکاربردترین تست‌ خودشناسی معتبر آنلاین است. قدمت این تست خودشناسی شغلی به 70 سال پیش برمی‌گردد و توسط یک مادر و دختر به نام‌های کاترین کوک بریگز و ایزابل بریگز مایرز طراحی شد و در طول زمان چندین مرتبه ویرایش شده و به صورتی که امروزه از آن استفاده می‌شود درآمده است. این تست روانشناسی با توجه به 4 فاکتور اصلی شخصیتی یعنی درون‌گرا (I) یا برونگرا (E)، شهودی (N) یا حسی (S)، فکری (T) یا احساسی (F)، منظم (J) یا منعطف (P) طراحی‌شده است. این تست تیپ شخصیتی افراد را در 16 گروه اصلی قرار می‌دهد و مشاغل مناسب با تیپ شخصیتی آن‌ها را معرفی می‌کند. بااینکه این تست نوعی تست خودشناسی واقعی و بسیار پرکاربرد است اما با کاستی هایی مانند ثابت نبودن نتیجه، توضیح ناقص درباره مسیر شغلی افراد و قرار دادن افراد در 16 گروه مختلف که پیچیدگی‌های روان‌شناختی انسان‌ها را در نظر نگرفته است، روبه رو خواهد بود.

تست دوم :

تست خودشناسی تصویری

تست خودشناسی تصویری

تست خودشناسی تصویری

انواع بسیار زیادی تست خودشناسی تصویری آنلاین در اینترنت وجود دارد که برخی از آن‌ها تست خودشناسی واقعی نبوده و نتایج آن‌ها غیر معتبر است. این نوع تست روانشناسی به 2 دسته مجزا تقسیم می‌شوند. در دسته اول تصویری به فرد نشان داده می‌شود و از او می‌خواهند تا بگوید که چه چیزی را در تصویر می‌بیند و در دسته دوم تعدادی شکل به فرد نشان داده می‌شود و از وی می‌خواهند تا از بین آن‌ها یکی را انتخاب کند. برخی از نمونه‌های تست‌ خودشناسی تصویری معتبر عبارت‌اند از: آزمون لکه و جوهر(آزمون رورشاخ)، تست تصویر پیرزن، تست هوش و تست اولویت‌ها و ارزش‌ها.

آزمون لکه و جوهر که نمونه‌ای از تست خودشناسی تصویری است علاوه بر این‌که برای شناخت ویژگی‌های فردی به کار می‌رود، در شناخت اختلالات روحی روانی نیز کاربرد بسیار زیادی دارد.

تست سوم :

تست خودشناسی آنلاین غرور و خودشیفتگی

در بین تست‌های روانشناسی، انجام تست آنلاین غرور از اهمیت بالایی برخوردار است که میزان خودشیفتگی افراد و رضایتمندی آن‌ها از رفتار خودشان را نشان می‌دهد. یکی از تست‌های معروف خودشیفتگی و غرور تست Ego Meter است. در این تست افراد در 9 دسته مختلف قرار می‌گیرند. نوع دیگری از تست‌ آنلاین غرور، تستی است که با 6 نشانه زیر همراه است:

 • “من” موضوع صحبت هستم: خود را داناتر و جذاب‌تر از بقیه می‌دانند و گمان می‌کنند با عدم حضورشان موضوعی برای صحبت وجود ندارد.
 • یک‌طرفه صحبت کردن: این افراد تمایل دارند در مورد مسائل مربوط به خودشان صحبت کنند و اغلب مسیر صحبت را به سمت موضوعاتی می‌برند که خودشان دوست دارند.
 • عدم تبعیت از قانون: این افراد اغلب قوانین را زیر پا گذاشته و خود را از آن مبرا می‌دانند.
 • حق‌به‌جانب: این افراد اغلب اشتباه خود را قبول نداشته و عذرخواهی نمی کنند.
 • عدم انتقادپذیری: این افراد از اینکه موردانتقاد واقع شوند بسیار عصبانی شده و واکنش تندی در مقابل بازخورد منفی دیگران، از خود نشان می‌دهند.
 • زود از کوره در رفتن: این افراد اگر خیلی زود عصبی شوند دلیل آن را رفتار اشتباه دیگران می‌دانند.

تست چهارم :

تست خودشناسی آنلاین ماه تولد

تست خودشناسی آنلاین ماه تولد

تست خودشناسی آنلاین ماه تولد

اگرچه تست‌های مربوط به ماه ‌تولد از گذشته بسیار دور تا به امروز وجود داشته‌اند اما میزان صحت و اعتبار آن به‌طور علمی اثبات نشده است. بااین‌حال تست‌ آنلاین ماه تولد از محبوبیت زیادی بین افراد برخوردار است و به‌سادگی قابل انجام است.

جهت شناسایی خود از طریق تست‌ آنلاین ماه تولد ابتدا باید سال، ماه و روز تولد را با یکدیگر جمع کنید. سپس مجموع ارقام عدد به‌دست‌آمده را مجدداً جمع کنید و این روند را تا زمانی که به یک عدد تک‌رقمی برسید باید ادامه دهید. به‌عنوان نمونه فرض کنید فردی متولد 16 تیرماه 1374 است، مجموع 3 عدد اول برابر با 1394 است و مجموع اعداد تشکیل‌دهنده آن برابر با 17 و مجموع 1 و 7 نیز 9 است. حال باید به تفسیر عدد 9 پرداخت. هر عدد دارای مفهوم جداگانه‌ای است و اسم خاص خود را دارد. عدد 1 خالق و متکبر، عدد 2 پیام‌آور صلح، عدد 3 قلب تپنده زندگی، عدد 4 محافظه‌کار، عدد 5 ناهماهنگ با جماعت، عدد 6 رمانتیک و احساساتی، عدد 7 عاقل و خردمند، عدد 8 آدم کله‌گنده، عدد 9 اجراکننده و بازیگر.

تست پنجم :

تست آنلاین NEO

تست نئو یکی از معروف‌ترین و پرکاربردترین تست‌های خودشناسی در دنیا است و به دلیل دقت بسیار بالایی که دارد یک تست خودشناسی معتبر شناخته می‌شود. این تست روانشناسی کاربرد‌های بسیار متعددی در زمینه‌های فردی، سازمانی و تحلیل رفتار گروهی دارد. همچنین این تست در بسیاری از موارد به‌عنوان یک تست خودشناسی شغلی مورداستفاده افراد و سازمان‌ها قرار می‌گیرد. این مدل بر اساس 5 عامل بزرگ شخصیت: نوروتیک (N)، برونگرا (E)، موافق (A)، مشتاق (O) و وظیفه‌شناس (C) طراحی‌شده است. برخلاف تست MTBI که افراد را در 16 گروه تقسیم‌بندی می‌کند، افراد در این تست در گروه‌بندی خاصی قرار نمی‌گیرند و نتیجه حاصل از تست آن‌ها به‌صورت یک طیف نمایش داده می‌شود. این تست شامل 240 سؤال مجزا است که باید به‌صورت کاملاً مخالف، مخالف، بی‌تفاوت، موافق و کاملاً موافق به آن‌ها پاسخ داد. معیار نمره دهی به سؤالات در این آزمون متفاوت است.

انجام انواع تست روانشناسی و خودشناسی کمک قابل‌توجهی به افراد برای شناخت ویژگی‌ها و توانایی‌های فردی می‌کند. افراد با توجه به این اطلاعات ‌می‌توانند در تصمیم‌گیری‌های مهمی مانند ازدواج، انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب مسیر شغلی بسیار بهتر عمل کنند. نکته قابل‌توجه در مورد تست خودشناسی روانشناسی این است که حتی معتبرترین تست‌های خودشناسی و روانشناسی نیز تنها به‌منظور شناخت صفات و توانایی‌های فردی به کار می‌روند و به‌هیچ‌وجه مناسب شناخت مشکلات و اختلالات روانی نیستند.

 

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …