بهترین خلاقیت‌های جهان+ 3 ایده خلاقانه و پولساز

بهترین خلاقیت‌های جهان+ 3 ایده خلاقانه و پولساز

خلاقیت و ایده‌های خلاقانه در زمینه‌های مختلف راهگشا و کمک‌کننده هستند. همان‌گونه که خلاقیت در کار باعث پیشرفت می‌شود، خلاقیت در موضوعات شهری و اجتماعی نیز باعث پیشرفت جامعه شده و سبب بالا رفتن فرهنگ افراد می‌شود. کشورهای ژاپن و آلمان می‌توانند نمونه خوبی برای این موضوع باشند. ایده‌های خلاقانه شهری زیادی در آلمان دیده شده که نمونه بارز آن در طراحی خلاقانه مبلمان شهری مشاهده می‌شود. ژاپن نیز در بحث خدمات اجتماعی یکسری از خلاقیت‌ها و ایده‌ها را اجرایی کرده تا مردم بتوانند راحت‌تر از آن خدمات استفاده کنند. البته تمام ایده‌ها و خلاقیت‌ها در همین موضوعات خلاصه نمی‌شود و در موضوعاتی همچون ورزشی، کشاورزی و الکترونیکی نیز ایده‌های متفاوت وجود دارد. در این مقاله قصد داریم تا به معرفی ایده‌های خلاقانه شهری و همچنین برخی از بهترین خلاقیت‌های جهان بپردازیم. همچنین به‌طور ویژه ایده‌های خلاقانه در ژاپن را توضیح ‌دهیم. مواردی که در این مقاله به آن پرداخته شده است شامل موارد زیر است.

  • ایده‌های خلاقانه شهری در آلمان و انگلیس
  • ایده‌های خلاقانه در ژاپن
  • ایده‌های خلاقانه برای فضای سبز در شهرها

ایده‌های خلاقانه شهری در آلمان و انگلیس

ایده‌های خلاقانه شهری در آلمان و انگلیس

ایده‌های خلاقانه شهری در آلمان و انگلیس

آلمان در طراحی و اجرای المان‌های شهری دارای ایده‌های متفاوت بوده و از کوچک‌ترین چیزها برای خلاقیت در مبلمان شهری استفاده کرده است. علاوه بر طراحی و اجرای زیبای عناصر شهری مانند نیمکت، سطل زباله، فضای سبز و درختان، از آن‌ها به‌صورت کاربردی در تبلیغات و برندینگ نیز استفاده کرده است. به‌طور مثال طرح درب قوطی کنسرو به‌عنوان درپوش فاضلاب شهری و نصب صندلی‌هایی با طرح گل لاله در پارک‌ها جزئی از ایده‌های خلاقانه شهری است. طراحی مبلمان شهری به همراه فضای سبز به‌صورت یک طرح خلاقانه یا نیمکت‌های دونفره شبیه به الاکلنگ از دیگر ایده‌هایی است که در شهرهای آلمان مشاهده می‌شود. استفاده از رنگ‌آمیزی جزء خلاقیت‌هایی است که می‌تواند در زیبایی شهری مؤثر باشد، رنگ کردن نیمکت‌ها با طرح‌های پارچه‌ای، رنگ کردن زیر پل‌ها به‌صورت طرح لگو و موارد دیگر ازجمله این موارد هستند.

یکی از ایده‌های جالب برای اختراع، ایجاد صفحه‌هایی در مسیر پیاده‌روی است که انرژی الکتریکی تولید می کند. یک شرکت بریتانیایی یک مسیر پیاده‌روی 10 مترمربعی تولید کره است که افراد با راه رفتن بروی آن انرژی الکتریکی تولید می‌کنند. این صفحه قابلیت اتصال به گوشی افراد را دارد تا میزان گام افراد را بشمارد. ایده دیگری که در دل این ایده گنجانده شده است این است که افراد به ازای گام‌هایی که در این مسیر برمی‌دارند مقداری پول دیجیتال دریافت می‌کنند. این ایده جزء ایده‌های خلاقانه الکترونیکی است که هم برای جامعه، هم برای فرد، هم برای محیط‌زیست و هم برای دولت‌ فواید بسیاری دارد.

ایده‌های خلاقانه و حیرت انگیز در ژاپن

ایده‌های خلاقانه در ژاپن

ایده‌های خلاقانه در ژاپن

ژاپن جزء کشورهایی است که در موضوع ایده‌های خلاقانه در جهان پیشرو است. علاوه بر ایده‌های خلاقانه الکترونیکی، ایده‌های خلاقانه در بحث خدمات اجتماعی نیز در این کشور بسیار گسترده بوده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از ایده‌های خلاقانه در قسمت خدمات، آویزان بودن نازل پمپ گاز از سقف است. این کار به‌منظور راحتی در سوخت‌گیری بوده تا نازل در آسان‌ترین حالت ممکن به ماشین متصل گردد. پارکینگ‌های کوچک البته با ظرفیتی دو برابر ظرفیت عادی، از دیگر ایده‌های خلاقانه در ژاپن است. ژاپنی‌ها با به‌کارگیری سازه‌های دوطبقه مکانیکی ظرفیت پارکینگ ماشین‌ها را تا دو برابر افزایش داده‌اند. هتل‌های کپسولی یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه جالب‌توجه است. این هتل درواقع یک اتاقک کپسولی شکل است که فرد می‌تواند ساعت‌های طولانی در آن به استراحت بپردازد. این کپسول‌ها یک‌نفره بوده و سکوت و آرامش زیادی دارد.

قطار به همراه اسپای پا از دیگر ایده‌های خلاقانه شهری در ژاپن است. یکی از شیوه‌های از بین بردن خستگی بدن اسپای پا است. در ژاپن قطارهایی وجود دارند که در آن حمام آب گرم تعبیه شده است تا مسافران بتوانند در مسیر بین محل کار تا خانه از این حمام‌ها جهت اسپای پا استفاده کنند تا از میزان خستگی و استرس روزانه آن‌ها کاسته شود. توالت‌های چندمنظوره در ژاپن یکی از ایده‌های خلاقانه الکترونیکی مکانیکی است که برای رفاه بیشتر جامعه اختراع شده است. این توالت‌ها در کنار کاربرد اصلی خود به ناتوان‌ها کمک می‌کند تا خود را تمیز کنند. باید در نظر داشت که همه ایده‌ها و خلاقیت‌ها نباید به‌صورت دیداری باشند یا کاربردی آشکار داشته باشند.

ایده‌های خلاقانه پولساز برای ایجاد فضای سبز در شهرها

ایده‌های خلاقانه پولساز برای ایجاد فضای سبز در شهرها

ایده‌های خلاقانه پولساز برای ایجاد فضای سبز در شهرها

یکی از ایده‌های پول‌ساز کشاورزی در شهر نیویورک صورت گرفته است. شهر نیویورک شهری با برج‌های بلند و محیطی کاملاً مدرن و شهری است. ایده کشاورزی در پشت‌بام‌ها اولین بار در این شهر مطرح شد و علاوه بر زیبایی شهری موجب شد تا افراد از این راه کسب درآمد کنند. ایده کشاورزی در پشت‌بام سبب شده تا ساختمان‌های بتونی زیباتر شوند و مزرعه‌هایی زیبا در دل شهر ایجاد شود، همچنین محصولات تولیدشده به رستوران‌های محلی فروخته می‌شود. این ایده یکی از ایده‌های پول‌ساز کشاورزی بوده و درعین‌حال به افزایش فضای سبز شهری کمک می‌کند. لندن شهری با رودخانه‌های پر آب و شبکه‌ای از کانال‌های آبی زیاد است. این موضوع سبب شد تا مهندسین شهری برای ایجاد فضای سبز شهر با مشکل مواجه شوند. به همین منظور آن‌ها از یک ایده خلاقانه استفاده کردند و فضای سبز شناور را طراحی کردند. این ایده علاوه بر تأمین فضای سبز شهری، زیبایی شهر را دوچندان کره است.

کشاورزی در پشت‌بام یکی از ایده‌های پول‌ساز کشاورزی است که به افزایش فضای سبز شهری کمک می‌کند.

یکی دیگر از ایده‌های خلاقانه شهری در شهر پاریس اجرا شد و در سال 2015 قانونی به تصویب رسید که همه افراد اجازه کاشتن گیاه در فضای شهری را داشته باشند. این کار علاوه بر فرهنگ‌سازی حفظ محیط‌زیست توانسته به زیبایی شهری و افزایش فضای سبز کمک شایانی کند. یکی از بهترین ایده‌های پول‌ساز کشاورزی که در برخی از کشورهای جهان همچون آمریکا انجام می‌شود، جذب گردشگر در محیط کشاورزی است. از این ایده با عنوان گردشگری مزرعه نیز یاد می‌شود. در این ایده خلاقانه علاوه بر کشت و تولید محصولات کشاورزی، با اندکی تغییر و زیباسازی مزرعه می‌توان گردشگر را به محیط کشاورزی کشاند. حدود 30 درصد از درآمد کشاورزان آمریکایی از طریق فروش مستقیم محصولات به گردشگران حاصل می شود. گردشگری مزرعه یکی از بهترین ایده‌های خلاقه در بخش کشاورزی است که در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار می گیرد.

درمجموع می‌توان گفت که تنها اختراع دستگاه‌های جدید در زمره ایده‌های خلاقانه قرار نمی گیرد. بلکه هر ایده خلاقانه در هر موضوعی می‌تواند راهگشا باشد و علاوه بر برطرف کردن مشکل در آن حوزه می‌تواند منبع درآمدی را برای ایده دهنده فراهم کند. شاید ایده‌های خلاقانه ورزشی و ایده‌های خلاقانه نظامی ازنظر برخی از افراد بیشتر مورد توجه قرار گیرند اما ایده‌های خلاقانه شهری می‌تواند به جامعه بشری کمک بیشتری کند.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …