لیوان چینی چیست؟ 4 فایده لیوان چینی

لیوان چینی چیست؟ 4 فایده لیوان چینی

امروزه بازی لیوان چینی (sport stacking) که بانام‌های چیدن لیوان (cup stacking) یا چیدن سرعتی (speed stacking) شناخته می‌شود تبدیل به یکی از بازی‌های محبوب شده است. این بازی معمولاً به کمک 12 لیوان انجام می‌شود و بازیکنی که در زمان کمتری دور خود را به پایان برساند، برنده خواهد بود. البته باید گفت که لیوان چینی به‌عنوان یک ورزش شناخته‌ شده است و فدراسیون لیوان چینی جهانی بدین منظور شکل گرفته است. انجام این ورزش فواید بسیار زیادی بر روی بدن به‌خصوص کارکرد مغز دارد، همچنین آموزش لیوان چینی در مدارس کمک زیادی به افزایش تمرکز و علاقه دانش آموزان می‌کند. با برگزاری کلاس‌های لیوان چینی در ایران، رشته ورزشی لیوان چینی رفته‌رفته به محبوبیت بیشتری خواهد رسید. بازی لیوان چینی در ایران هنوز امکان پیشرفت و ترقی بیشتری دارد و ازآنجایی‌که یک بازی و ورزش کم‌هزینه است می‌تواند در بین عموم مردم محبوبیت پیدا کند.

در این مقاله قصد داریم به بررسی رشته ورزشی لیوان چینی، آموزش لیوان چینی، برگزاری کلاس‌های لیوان چینی و همچنین آموزش لیوان چینی 6‌تایی بپردازیم. سرفصل‌های این مقاله شامل موارد زیر است:

 • لیوان چینی چیست؟
 • فواید برگزاری کلاس لیوان چینی
 • آموزش لیوان چینی 6‌تایی

لیوان چینی چیست؟

رشته ورزشی لیوان چینی در جنوب ایالت کالیفرنیا در دهه 1980 شکل گرفت و در سال 1990 در برنامه تلویزیونی جانی کارسون به شهرت رسید. رشته ورزشی لیوان چینی برای اولین بار توسط باب فاکس معلم کلاس اول ابتدایی مدرسه‌ کلرادو، به‌صورت یک بازی برای کودکان طراحی شد. این بازی معمولاً با 12، 10 یا 6 لیوان انجام می‌شود، ولی رایج‌ترین شکل آن بازی با 12 لیوان است. خطا‌های این بازی شامل خطای شروع، خطای روند و خطای پایان است. در تورنمنت جهانی 2015 اولین رکورد مسابقات لیوان چینی توسط ویلیام اورل با زمان 5 ثانیه به ثبت رسید. در تلاش بعدی او در سال 2017 موفق شد زمان رکورد لیوان چینی را که متعلق به خودش بود ارتقا ببخشد و به زمان 4.813 ثانیه برسد.

فدراسیون لیوان چینی جهانی یا ISSF واقع در کشور آلمان است که مسئولیت برنامه‌ریزی و برگزاری تورنمنت‌های جهانی را بر عهده دارد. تمامی اطلاعات مربوط به تورنمنت‌های قبلی و تورنمنت‌های پیش رو در این سایت موجود است. این فدراسیون در سال 2006 در آلمان تأسیس شد و از آن زمان تاکنون با برگزاری تورنمنت‌های گوناگون تلاش کرده است تا رشته ورزشی لیوان چینی را به شهرت بیشتری برساند و آموزش لیوان چینی را در بسیاری از نقاط دنیا رواج دهد. بازی لیوان چینی در ایران از سال 1390 زیر نظر فدراسیون ورزش‌های همگانی شکل گرفته است. بازی لیوان چینی در ایران در سه گروه سنی نونهالان (زیر 9 سال)، نوجوانان (9 تا 12 سال) و آزاد (بالای 12 سال) برگزار می‌شود.

بازی لیوان چینی در ایران در سه گروه سنی نونهالان، نوجوانان و آزاد برگزار می‌شود و افراد می‌توانند بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های سنی از انجام این ورزش لذت ببرند.

فواید برگزاری کلاس لیوان چینی

آموزش لیوان چینی هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌سالان فواید بسیار زیادی دارد، همچنین کلاس لیوان چینی اخیراً در لیست برنامه‌های آموزشی کلاس‌های تربیت‌بدنی قرارگرفته است. 4 مورد از مهم‌ترین فواید رشته ورزشی لیوان چینی عبارت‌اند‌ از:

 1. هماهنگی بین نیمکره راست و نیمکره چپ مغز: با افزایش ارتباط و همکاری بین 2 نیمکره، مغز قادر خواهد بود تا از توانایی خود به مقدار بیشتری استفاده کند. به همین دلیل ظرفیت آن برای انجام بسیاری از کار‌ها افزایش خواهد یافت. لازم به ذکر است ورزش لیوان چینی برای افراد در سنین بالا نیز فوایدی مانند پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون دارد.
 2. افزایش هماهنگی بین دست و چشم: ورزش لیوان چینی فاصله زمانی بین دیدن و انجام عکس‌العمل توسط دست را کاهش می‌دهد که در انجام فعالیت‌های روزانه و کسب مهارت‌های مختلف بسیار مفید خواهد بود.
 3. افزایش توانایی استفاده از هر دو دست: اکثر افراد تنها از یکدست برای انجام کار‌های خود استفاده می‌کنند، اما ازآنجایی‌که در رشته ورزشی لیوان چینی فرد حتماً باید از هر دو دست خود استفاده کند، درنتیجه توانایی فرد برای استفاده از هر دو سمت بدن افزایش می‌یابد.
 4. افزایش اعتمادبه‌نفس: مطالعات معتبر و جدید ثابت کرده است افرادی که توانایی استفاده از هر دو نیمکره مغز خود را دارند افرادی مصمم‌تر بوده و مشکلات را بهتر حل‌وفصل می‌کنند که این مسئله اعتماد به نفس آن ها را افزایش خواهد داد.
  علاوه بر فواید ذکرشده، برگزاری کلاس لیوان چینی برای دانش‌آموزان فواید زیاد دیگری به همراه دارد، این فواید شامل بهبود اختلال ریاضی، بهبود اختلال دیکته نویسی، بهبود اختلال خواندن و ایجاد روحیه کار گروهی می شود.

آموزش لیوان چینی 6‌تایی

آموزش لیوان چینی 6‌تایی

آموزش لیوان چینی 6‌تایی

می‌توان گفت که آموزش لیوان چینی 6‌تایی مهم‌ترین قدم در یادگیری این ورزش است. به علت کم بودن لیوان‌ها می‌توان لیوان چینی 6‌تایی را به‌سرعت یاد گرفت و با ماهرشدن در این بازی به تعداد لیوان‌ها اضافه کرد. آموزش قدم‌به‌قدم لیوان چینی 6‌تایی به شرح زیر است:

 1. در این مرحله 6 لیوان را به 2 دسته لیوان سه‌تایی تقسیم ‌کنید.
 2. 3 لیوان را با یک دست بلند کنید، توجه کنید که انگشت کوچک دست حکم نگه‌دارنده لیوان‌ها را دارد و زمانی که بخواهید لیوان‌ها را روی میز بچینید باید از این انگشت استفاده کنید. این روش را چند بار تکرار کنید تا کنترل لیوان‌ها برایتان راحت‌تر شود. سپس همه لیوان‌ها را مجدداً روی‌هم بچینید.
 3.  6 لیوان باید بر روی یکدیگر باشند. با دست راست 3 لیوان را و با دست چپ 2 لیوان بردارید.
 4. با دست راست که 3 لیوان را دارد شروع کنید و از همان سمت 1 لیوان در کنار لیوانی که برنداشته بودید قرار دهید و سپس 1 لیوان از دست چپ در سمت چپ لیوانی که بر روی میز است قرار دهید.
 5. دوباره 1 لیوان از دست راست را بر روی 3 لیوانی که روی میز قرار دارد بگذارید و لیوان بعدی در دست چپ را هم در کنار آن بگذارید و لیوان آخر دست راست را هم بر روی ‌آن‌ها قرار دهید. توجه کنید که 6 لیوان روی‌هم باید حالت یک مثلث را پیدا کنند.
 6. با دست راست لیوان بالایی و با دست چپ لیوان پایین آن در سمت چپ را نگه‌دارید و هم‌زمان بردارید و روی لیوان‌های زیری آن‌ها قرار دهید تا دوباره به حالت 3 لیوان در دست راست و 2 لیوان در دست چپ درآید. در آخر همه لیوان‌ها را روی‌هم بگذارید.

رشته ورزشی لیوان چینی دارای فواید متعدد بسیاری است و بازی لیوان چینی در ایران می‌تواند رشد چشمگیری داشته باشد. این ورزش کم‌هزینه را می‌توان به‌صورت فردی یا گروهی انجام داد. برای انجام این ورزش تنها کافی است تا لیوان‌های مخصوص این بازی خریداری شود. با برگزاری کلاس‌های لیوان چینی در برنامه‌های آموزشی تربیت‌بدنی می‌توان امید داشت که در آینده نه‌چندان دور شاهد حضور بازیکنان ملی در تورنمنت‌های بین‌المللی و کسب مقام توسط آن‌ها باشیم. فراموش نشود که آموزش لیوان چینی به کودکان و نوجوانان می‌تواند در بهبود عملکرد مغز آن‌ها مؤثر باشد.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …