خلاصه کتاب ایده عالی مستدام در ۶ دقیقه(ویدئو+ پادکست)

خلاصه کتاب ایده عالی مستدام در ۶ دقیقه(ویدئو+ پادکست)

خلاصه کتاب ایده عالی مستدام چیست ؟ کسب‌ و کارها در هر موقعیت و با هر ایده‌ای که دارند در تلاش‌اند تا ایده‌های خود را بسیار اثرگذار مطرح کنند، اما چرا بعضی از ایده‌ها موفق می‌شوند درحالی‌که باقی ایده‌ها در نطفه می‌میرند؟ برادران هث بر اساس ده‌ها سال مطالعه در دنیای کسب‌ و کار در کتابی با نام made to stick به این سؤال پاسخ می‌دهند. این اثر از برادران هث که یک کتاب خلاقیت محور و جامع است در سال 2014 جزء پرفروش‌ترین کتاب‌ها در وال‌استریت ژورنال و نیویورک‌تایمز معرفی شد و به 30 زبان زنده دنیا ترجمه شده است. ترجمه فارسی این کتاب با عنوان ایده عالی مستدام توسط سید رامین هاشمی و مجتبی اسدی انجام شده است.

در کتاب made to stick برای ایجاد یک ایده‌ی قابل‌درک، به‌یادماندنی و با تأثیر طولانی‌مدت، یک راه عملی و سیستماتیک توسط برادران هث ارائه شده است. در این مقاله قصد داریم خلاصه‌ کتاب ایده عالی مستدام را موردبررسی قرار داده و ۶ اصل ایجاد و تعیین هویت ایده‌ها را بررسی ‌کنیم. سرفصل های عنوان شده در این مقاله عبارت‌اند از:

کتاب ایده عالی : کسب و کار

کتاب ایده عالی : کسب و کار

  • تعریف ایده مستدام
  • اصول ایده پردازی
  • رفع موانع در راه استراتژی

تعریف ایده مستدام

ایده مستدام ایده‌ای است که قابل‌فهم و به‌یادماندنی باشد و بتواند دیدگاه‌ها یا رویکردهای افراد را تغییر دهد. تمام ایده‌ها لزوماً مستدام نیستند، اما ممکن است بتوانید به‌طور سیستماتیک ایده‌های مستدام را ایجاد کرده و یا یاد بگیرید که ایده‌های بالقوه را کشف کنید. این چیزی است که افراد مختلفی در نقد کتاب ایده عالی مستدام به آن اشاره کرده‌اند.

آنچه که در نقد کتاب ایده عالی مستدام می‌توان گفت این است که برخلاف اینکه این کتاب با عنوان روش‌هایی برای ساختن و ماندگار کردن ایده‌ها معرفی شد اما فقط در مورد نحوه ماندگاری و یا غنی کردن ایده‌ها توضیح می‌دهد و روش‌هایی برای ایده پردازی و خلق راهکارهای خلاقانه مطرح نمی‌کند.

اصول ایده پردازی

اصول ایده پردازی

اصول ایده پردازی

برادران هث پس از مطالعات و تحقیق فراوان ۶ اصل را با نام اختصاری SUCCES معرفی کرده‌اند که می‌توانید از آن‌ها برای ایجاد یا بررسی یک ایده‌ی مستدام استفاده کنید. مهم‌ترین نکات خلاصه کتاب ایده عالی مستدام این ۶ اصل هستند که در ترجمه کتاب made to stick هم به همین ترتیب به آن‌ها اشاره شده است.

1- سادگی: پیدا کردن هسته‌ی ایده

سادگی: پیدا کردن هسته‌ی ایده

سادگی: پیدا کردن هسته‌ی ایده

در این کتاب خلاقیت گفته می‌شود که تعریف سادگی این نیست که فقط از کلمات کم‌تر یا عبارات کوتاه‌تری استفاده کنید. سادگی یعنی پیدا کردن هسته‌ی حیاتی ایده‌ ها و به اشتراک‌گذاری آن به شکل یک ایده‌ی جمع‌وجور. برای این که ایده جمع‌وجور باشد، باید مفاهیم زیادی را در یک پیغام به‌صورت فشرده قرار داد و مهم‌ترین مفاهیم آن را در چند کلمه بیان کرد. بنابراین بسیار مهم است که خود شما ابتدا هسته و مرکزیت ایده را درک کنید تا بتوانید آن را به‌خوبی به مخاطب بفهمانید.

2- غیرمنتظره بودن: گرفتن ‌توجه و حفظ آن

طبق گفته‌ی برادران هث این اصل ۲ بخش دارد. جلب‌توجه از طریق حس غافلگیری و حفظ توجه از طریق حس علاقه. درحالی‌که در ابتدای کار جلب‌توجه مخاطب بسیار اهمیت دارد اما اگر فکر کردید که بعد از جلب‌توجه دیگر کاری ندارید، سخت در اشتباهید. حفظ و مراقبت از این توجه درست به‌اندازه‌ی جلب‌توجه اهمیت دارد و این کار شاید حتی از جلب‌توجه هم دشوارتر باشد، بنابراین باید با روش‌های مختلف برای اجرای صحیح هر ۲ بخش آشنا باشید تا بتوانید ایده‌ی خود را به‌خوبی ارائه کنید. در کتاب به تکنیک‌های مؤثری اشاره می‌شود که می‌توانید برای ایجاد غافلگیری و حفظ علاقه‌ی افراد پس از گذر از مرحله‌ی غافلگیری از آن‌ها استفاده کنید.

3- ملموس بودن: شفاف‌سازی ایده‌ها

کتاب ایده عالی : شفاف‌سازی ایده‌ها

کتاب ایده عالی : شفاف‌سازی ایده‌ها

در بخش سوم کتاب ایده عالی مستدام روی ملموس و قابل‌فهم بودن ایده‌ها تأکید می‌شود. این روزها به دلیل اینکه افراد متخصص دارای دانش و اطلاعات بیش‌تری هستند، معمولاً افکار و ایده‌های مبهم‌تری هم دارند که برای عموم واضح نیستند و درنتیجه نمی‌توانند تأثیرگذار باشند. برای اینکه به مردم کمک کنیم تا ایده‌های ما را درک کنند و به خاطر بسپارند، باید ایده‌های خود را واضح و ملموس کنیم. هر چه ایده‌ی شما برای افراد بیش‌تری قابل‌فهم باشد، احتمال موفقیت و ماندگاری آن هم بیش‌تر می‌شود.

برادران هث پس از مطالعات و تحقیق فراوان برای ایجاد یا بررسی یک ایده‌ی مستدام، ۶ اصل ارائه داده‌اند که با نام اختصاری SUCCES معرفی شده است.

4- معتبر بودن: ایده‌های خود را باورپذیر کنید

ایده‌های خود را باورپذیر کنید

ایده‌های خود را باورپذیر کنید

معتبر بودن ایده و این موضوع که ایده‌تان برای افراد بیش‌تری قابل‌پذیرش باشد، چهارمین اصل کتاب برادران هث است. مردم معمولاً تحت تأثیر خانواده، تجارب شخصی، اعتقادات یا مقامات، ایده‌ها را باور می‌کنند. هرچند، ما می‌توانیم با استفاده از منابع مختلف داخلی و خارجی به ایده‌ی خود اعتبار ببخشیم. برادران هث این موضوع را خیلی دقیق توضیح می‌دهند که چگونه از جزئیات، آمار و حقایق قانع‌کننده و موضوعات مشابه دیگر استفاده کنیم تا ایده‌ی خود را باورپذیر کنیم.

5- برانگیختن احساسات: کاری کنید که مردم اهمیت بدهند

کاری کنید که مردم اهمیت بدهند

کاری کنید که مردم اهمیت بدهند

مردم در صورتی وارد عمل می‌شوند که به چیزی اهمیت بدهند. در این فصل از این کتاب خلاقیت محور، تکنیک‌های مختلفی آموزش داده می‌شود تا بتوانید کاری کنید که مردم به ایده هایتان اهمیت بدهند. تکنیک‌هایی مانند تمرکز کردن روی افراد، استفاده از انجمن‌ها، استفاده از علایق شخصی افراد و موارد مشابه دیگر.

6- داستان‌ها: انگیزه دادن به افراد برای وارد عمل شدن

این اصل از کتاب ایده عالی مستدام شامل ۲ بخش است: شبیه‌سازی و انگیزه دادن. اگر می‌خواهید ایده‌ی شما تأثیرگذار باشد باید بتوانید برای آن داستانی ایجاد کنید که هم برای مخاطب دلپذیر باشد و هم به او انگیزه دهد که روبه‌جلو و در راستای این ایده قدم بردارد. بنابراین لازم نیست که برای تأثیرگذاری ایده حتماً آن را درگیر تجربه‌ی عمل کرد، بلکه با داستانی خوب هم می‌توانید ایده‌ی خود را گسترش دهید. بنابراین سعی کنید ایده‌ی خود را به‌صورت یک داستان جذاب یا با کمک آن ارائه کنید تا به این صورت به تأثیرگذاری بیش‌تر آن کمک کنید.

رفع موانع در راه استراتژی

رفع موانع در راه استراتژی

رفع موانع در راه استراتژی

استراتژی برای هر سازمانی یک مسئله‌ی حیاتی است اما بیش‌تر استراتژی‌ها مبهم هستند و قادر نیستند کارها را به‌خوبی پیش ببرند. برادران هث در کتاب خود توضیح می‌دهند که چگونه باید استراتژی را پیش برد. آن‌ها سه مانع کلیدی بر سر راه استراتژی‌ها را معرفی می‌کنند که می‌توانید با استفاده از ۶ اصل فوق بر آن‌ها غلبه کنید. در ادامه بررسی خلاصه کتاب ایده عالی مستدام این سه مانع را موردبررسی قرار می‌دهیم.

مانع ۱: نفرین دانش

به‌جای استفاده از لغات انتزاعی و دشوار برای ارائه‌ی استراتژی، از داستان‌های شفاف و ملموس استفاده کنید تا برتری رقابتی سازمان خود را مورد استفاده قرار دهید.

مانع ۲: ناتوانی در تصمیم‌گیری

ناتوانی در تصمیم‌گیری

ناتوانی در تصمیم‌گیری

زمانی که ابهام زیادی وجود داشته باشد یا گزینه‌های زیادی در دسترس باشد، مردم دچار ناتوانی در تصمیم‌گیری می‌شوند. هسته را پیدا کنید و آن را به اولویت‌های تصمیم‌های روزانه تبدیل کنید.

مانع ۳: نبود زبان مشترک

برای اینکه استراتژی شما توسط همه قبول شده و همه بتوانند آن را بفهمند، سعی کنید آن را بر طبق رویکرد و روش صحبت سازمان خود ایجاد کنید.

به‌طور خلاصه اگر به دنبال یک کتاب خلاقیت محور هستید، به شما پیشنهاد می‌کنیم که ترجمه کتاب made to stick که توسط برادران هث نوشته شده است را مطالعه کنید. در این کتاب راهکارهای زیادی برای ایجاد و تشخیص بهترین ایده‌ها ارائه شده است. در نقد کتاب ایده عالی مستدام می‌توان گفت که به‌خوبی پیام خود را به‌صورت خلاصه و شفاف به مخاطب منتقل می‌کند. خوشبختانه نسخه صوتی این کتاب نیز در اینترنت موجود است بنابراین افرادی که تمایل دارند به نسخه صوتی آن گوش دهند می‌توانند عبارت دانلود کتاب صوتی ایده عالی مستدام را در گوگل سرچ کرده تا به نسخه‌ی صوتی آن دسترسی یابند.

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …