تست استرانگ؛ هدایت‌کننده افراد به سوی موفقیت شغلی و تحصیلی

آزمون رغبت‌سنج استرانگ یک آزمون معتبر در زمینه مشاوره شغلی است که به افراد کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری‌های درستی درباره مسیر شغلی و تحصیلی خود داشته باشند. پیدا کردن شغل مناسب یکی از مسئله‌هایی است که ذهن بسیاری از افراد را درگیر کرده است؛ زیرا همه ما زمانی که در یک شغل شروع به فعالیت می‌کنیم، بیشتر زمان خود را صرف شغل خود کرده و بیشتر روزهای زندگی خود را در محل کار سپری می‌کنیم. بنابراین پیدا کردن یک شغل که متناسب با ما باشد و با ویژگی‌های شخصیتی، توانایی‌ها و ترجیحات ما مطابقت داشته باشد اهمیت زیادی دارد. اگر شغل مناسب خود را پیدا کنیم، به کار خود علاقه پیدا می‌کنیم و پیشرفت می‌کنیم.

گاهی‌اوقات افراد از توانایی‌ها و ترجیحات خود آگاه هستند و حوزه کاری مناسب خود را نیز می‌دانند، اما ممکن است از شرایط خود آگاهی نداشته باشند یا در انتخاب حیطه کاری مناسب با شرایط خود مشکل داشته باشند. در این مواقع افراد می‌توانند بر‌اساس راهنمایی‌ها و مشاوره‌های مناسب، تصمیم‌گیری درستی داشته باشند. یکی از بهترین ابزارهایی که افراد را برای انتخاب شغل مناسب راهنمایی می‌کند، تست‌های رغبت‌سنجی است. یکی از بهترین پرسش‌نامه‌ها در این زمینه تست استرانگ است. اگر در انتخاب شغل مناسب خود دچار مشکل هستید یا می‌خواهید تغییر مثبتی در وضعیت شغلی خود ایجاد کنید نتایج آزمون استرانگ به شما در این زمینه کمک می‌کند.

به این نکته توجه داشته باشید که تست استرانگ یک تست رغبت‌سنج است؛ به این معنا که زمینه‌های مختلف علاقه‌مندی شما را می‌سنجد. این تست وسیله‌ای برای سنجش میزان مهارت‌ها، توانایی‌ها و استعدادها نیست؛ بلکه نتایج این آزمون به شما کمک می‌کنند تا فعالیت‌های کاری، برنامه آموزشی و فعالیت‌های تفریحی خود را براساس علاقه‌مندی‌های خود انتخاب کنید و در شغل‌هایی فعالیت کنید که در آن رضایت بیشتری دارید.

پس از انجام آزمون نتایج آن را مرور کنید و به اینکه چرا این نمره‌ها را کسب کردید فکر کنید. بهتر است مواردی مانند تجربه‌های کاری قبلی، رغبت‌های دوستان و خانواده، فعالیت‌هایی که در اوقات فراغت خود انجام می‌دهید و موضوعات درسی مورد‌علاقه خود را در نظر بگیرید.

مجموعه مقیاس‌های تست استرانگ

تست استرانگ علاقه‌مندی افراد را در ۶ موضوع کلی مورد بررسی قرار می‌دهد، سپس نمرات مربوط به رغبت‌های شغلی هر فرد را به صورت نمودار نمایش می‌دهد. سه موضوع کلی که فرد نمره بالاتری در آن کسب می‌کند، نشان‌دهنده تصویر کلی از فعالیت‌های موردعلاقه، سرگرمی‌ها، مهارت‌ها و نقاط قوت او است. پس از نمایش نمودار، فرد می‌تواند توصیف این سه موضوع کلی را مطالعه کند.

حروف ابتدایی این سه موضوع به عنوان کد فرد در آزمون درنظر گرفته می‌شود و یک تصویر کلی از شخصیت‌ها و علاقه‌مندی‌های شغلی او را نشان می‌دهد. فرد می‌تواند هنگام مشاوره با یک متخصص این کد سه حرفی را به او بگوید و او را تا حد زیادی از علاقه‌مندی‌ها و شخصیت شغلی خود آگاه کند تا کمک‌های تخصصی‌تری از او دریافت کند.

پس از انجام تست، به رغبت‌های شغلی خود که نمره‌های بالا و پایینی دریافت کرده‌اید نیز دقت کنید و ارتباط آن‌ها را با فعالیت‌های کاری، آموزشی و تفریحی پیدا کنید.

تست استرانگ

 

۱- موضوع‌های کلی مشاغل

سه حوزه‌ای که در آن بیشترین نمره را کسب کردید نشان‌دهنده اولویت شما است؛ به این معنی که اگر در این موضوعات فعالیت داشته باشید احتمال موفقیت شما بیشتر خواهد شد. موضوع‌های کلی مشاغل ۶ تیپ شخصیتی هالند را منعکس می‌کنند که عبارت‌اند از:‌ 

۱- متهور

افرادی که تیپ شخصیتی آن‌ها متهور است، در فعالیت‌هایی مانند فروش و رهبری توانایی دارند و از موقعیت‌های رهبری، قدرت، مقام و کار کردن با سایر افراد و رهبری آن‌ها برای رسیدن به اهداف لذت می‌برند. این افراد به ریسک کردن تمایل دارند و در فعالیت‌های رقابتی شرکت می‌کنند. آن‌ها از فعالیت در حوزه‌های فروش، مدیریت افراد و پروژه‌ها، سخنرانی و گفت‌وگو، تشویق و ترغیب دیگران لذت می‌برند و در آن‌ها موفق‌ هستند. 

این افراد علاوه بر این موارد مهارت‌های کلامی بالایی نیز دارند؛ به همین علت سخنران‌های خوبی می‌شوند و می توانند دیگران را به خوبی تشویق کنند.

از نظر ویژگی‌های شخصیتی این افراد ماجراجو، ریسک‌پذیر، بلند‌پرواز، رقابت‌جو، جسور هستند و به پول، قدرت و دارایی‌های مادی علاقه‌مند هستند. اعتمادبه‌نفس بالا و معاشرتی بودن نیز از صفات بارز این دسته افراد است.

محیط‌های کاری مانند موسسه‌های بزرگ، اداره‌های اجرایی و بنگاه‌های معاملاتی، شرکت‌های صنعتی و تولیدی، سازمان‌های دولتی و سیاسی، سازمان‌های افزایش سرمایه و… برای این افراد مناسب هستند.

فعالیت‌های حرفه‌ای برای اوقات فراغت و سرگرمی این افراد مناسب هستند، زیرا این فعالیت‌ها برای این افراد سرگرم‌کننده هستند. برای مثال این افراد ترجیح می دهند در کلوپ‌ها و سازمان‌ها عضو باشند؛ در فعالیت‌های سیاسی اقتصادی شرکت کنند؛ در اجلاس‌ها و کنگره‌ها حضور داشته باشند و با افرادی که با آن‌ها هم فکر هستند و علایق مشترکی دارند تعامل و گفت‌وگو داشته باشند.

افرادی که موضوع مورد‌علاقه آن‌ها قراردادی است؛ به فعالیت‌هایی علاقه دارند که به سازماندهی و دقت زیاد نیاز دارند.

۲- قراردادی

افرادی که موضوع مورد‌علاقه آن‌ها قراردادی است؛ به فعالیت‌هایی علاقه دارند که به سازماندهی و دقت زیاد نیاز دارند. انجام فعالیت‌هایی مانند محاسبه و مدیریت مالی که شامل مدیریت اطلاعات می‌شوند برای این افراد لذت‌بخش است.

این افراد در شغل‌هایی مانند بایگانی پرونده‌ها و مدارک، سازماندهی روش‌های اداری، نوشتن گزارش‌های کاری، تهیه جدول‌ها و نمودارها و وارد کردن داده‌های مربوط به نامه‌ها و گزارش‌ها به کامپیوتر و… موفق هستند و رضایت شغلی دارند. آن‌ها از نظر نقاط قوت کاری می‌توانند به خوبی سیستم‌ها و اطلاعات را مدیریت کرده و با صبوری جزئیات اطلاعات را کشف کنند. 

این دسته افراد از نظر ویژگی‌های شخصیتی افرادی با پشتکار، دقیق، منظم، مرتب و وظیفه‌شناس هستند و اکثر‌اوقات به جای خیال‌پردازی کارهای مورد‌نظر خود را عملی می‌کنند؛ به همین علت به آن‌ها عملگرا نیز می‌گویند. افراد با سبک قراردادی در انجام وظایف خود مسلط و خودکفا هستند؛ اما در مواردی که به دارایی‌های مالی و پولی مربوط هستند با احتیاط عمل می‌کنند.

محیط کاری مناسب برای فعالیت‌های شغلی و حرفه‌ای این افراد می‌تواند محیط‌هایی مانند اداره‌های مالی و تجاری، شرکت‌های حسابداری، سازمان‌های نظارت و کنترل کیفی و سازمان‌های مالی مانند بانک‌ها، شرکت‌های اعتباری و… باشد.

این افراد برای اوقات فراغت و سرگرمی از انجام فعالیت‌هایی مانند جمع‌آوری و تهیه کلکسیون وسایلی مانند سکه، تمبر، ساختن وسایلی مانند هواپیما، خانه‌های عروسکی، قطارهای الکتریکی و همچنین بازی‌هایی با قوانین مشخص مانند بازی‌های استراتژیکی لذت می‌برند.

تست استرانگ

۳- هنری

افرادی که سبک هنری دارند، بیشتر علاقه دارند در کارهایی مانند آهنگسازی، موسیقی، بازیگری، نویسندگی، طراح، معمار داخلی و… فعالیت کنند. این افراد معمولا جذب فعالیت‌هایی می‌شوند که با انجام آن بتوانند هنر خود را به نمایش بگذارند. 

این افراد معمولا تمایل دارند تا برای مجلات و طرح‌های هنری کار کنند؛‌ به عنوان گوینده در رادیو و تلویزیون فعالیت کنند؛ به نقاشی، مجسمه‌سازی، نقشه‌کشی و عکاسی بپردازند؛ شعر، نمایش‌نامه و داستان بنویسند یا به عنوان یک موزیسین حرفه‌ای در عرصه موسیقی فعالیت داشته باشند.

این افراد از نظر ویژگی‌های شخصیتی نسبتا پیچیده و عاطفی هستند و اطرافیان، آن‌ها را افرادی پراحساس که احساسات خود را به شدت بروز می‌دهند می‌شناسند. این افراد نسبت به طبیعت و حیوانات برخوردها و رفتارهای عاطفی‌تر و احساسی‌تری دارند و در قضاوت‌ها و تصمیم‌گیری‌ها به دریافت‌های شهودی خود اعتماد بیشتری دارند. آن‌ها معمولا آرمان‌گرا و خیال‌پرداز هستند و در کارهای خود دچار بی‌نظمی می‌شوند.

محیط کاری مناسب برای این افراد معمولا مکان‌هایی است که در آن به فعالیت‌های هنری می‌پردازند. مکان‌هایی مانند استودیوهای هنری به خصوص زمانی که متعلق به این افراد باشند، انستیتوهایی‌ که مهارت‌های هنری را آموزش می‌دهند مانند دانشگاه‌ها، و مدارس موسیقی، موزه‌ها، سالن‌های تئاتر و کنسرت، گالری‌ها و… برای فعالیت‌های شغلی این افراد مناسب هستند. این مکان‌ها به دلیل اینکه قابل انعطاف و سازمان‌یافته هستند، باعث می‌شوند که فرد به خوبی خلاقیت خود را بروز دهد. فعالیت در شرکت‌های تبلیغاتی، بخش روابط عمومی و طراحی داخلی نیز می‌تواند محیط خوبی برای کار کردن آن‌ها باشد.

بیشتر فعالیت‌های هنری و حرفه‌ای این افراد می‌تواند به عنوان سرگرمی و اوقات فراغت به شمار رود. این افراد علاقه دارند تا فعالیت‌هایی را مانند مجسمه‌سازی، نقاشی، عکاسی و… در اوقات فراغت خود به عنوان سرگرمی انجام دهند. این افراد از شرکت در کنسرت‌های موسیقی، تئاتر، موزه و گالری لذت می‌برند و احساس خوبی دارند.

افراد با تیپ شخصیتی اجتماعی به جای اینکه با اشیاء، ماشین‌ها، آمار و ارقام کار کنند ترجیح می‌دهند با افراد ارتباط برقرار کنند.

۴- اجتماعی

افرادی که تیپ شخصیتی اجتماعی دارند به فعالیت در شغل‌هایی علاقه دارند که به وسیله آن به مردم کمک کنند و باعث افزایش یادگیری و توسعه فردی شوند. این افراد به جای اینکه با اشیاء، ماشین‌ها، آمار و ارقام کار کنند ترجیح می‌دهند با افراد ارتباط برقرار کنند. به همین علت در شغل‌هایی مانند پرستاری، وزارت، تدریس و مشاوره، فعالیت‌های اجتماعی و مقام‌های دولتی موفق‌تر هستند و از انجام کار خود لذت می‌برند.

ویژگی‌های شخصیتی این افراد آرمان‌گرا، برون‌گرا، همکار، مسئول، صبور، مهربان و موثر، سخاوتمند، همدل و متعهد و… است. این افراد در آموزش به دیگران، بیان منظور خود به وضوح و روشنی، رهبری، بحث و گفت‌وگوی گروهی، برنامه‌ریزی برای فعالیت‌ها، همکاری با دیگران و… توانایی زیادی دارند.

تست استرانگ

۵- جست‌وجوگر

افرادی که تیپ شخصیتی جست‌وجوگر دارند، متفکر و ایده‌پرداز هستند. این افراد دوست دارند به دنبال حقایق باشند و مشکلات را به صورت ذهنی حل کنند. ویژگی‌های شخصیتی این افراد پیگیری زیاد، دقیق، محتاط، اعتمادبه‌نفس بالا، مستقل، هوشیار، درون‌گرا، منطقی و… است. این افراد توانایی زیادی در تفکرات انتزاعی، حل مسائل ریاضی، محاسبات پیچیده، تفسیر فرمول‌ها و… دارند. شغل‌هایی مانند کارآگاه، پزشک، روانشناس و… که به انجام پژوهش‌ها و کاوش در داده‌های مختلف نیاز دارند برای این افراد مناسب هستند. 

۶- واقع‌گرا

این افراد به فعالیت‌های شغلی که شامل مشکلات و راه‌حل‌های عملیاتی و اجرایی باشند علاقه دارند و از کارهایی که به کارهای دفتری و ارتباط زیاد با دیگران نیاز دارند دوری می‌کنند. ویژگی شخصی این افراد مهربان، دوستدار طبیعت، شجاع و متمرکز، خود‌کنترل، ورزشکار، استوار، جاه‌طلب و… است. آن‌ها توانایی زیادی در تعمیر لوازم الکتریکی، حل مشکلات الکترونیکی، ورزش، خواندن نقشه‌، باغداری و… دارند و در مشاغلی مانند ورزشکاری، حفاظت از محیط زیست، ماجراجویی و مهندسی موفق‌تر هستند؛‌ زیرا به فعالیت‌های فیزیکی، ساخت وسایل و… علاقه زیادی دارند.

همچنین بخوانید: «با تست هالند شغل مناسب خود را پیدا کنید»

۲- مقیاس‌های رغبت اصلی

تست استرانگ دارای ۳۰ مقیاس رغبت اصلی است. مقیاس‌های رغبت اصلی در مقایسه با موضوع‌های کلی شغلی به طور خاص‌تری به سنجش رغبت‌های شغلی می‌پردازند و براساس میزان انطباق با موضوع‌های کلی سازمان‌دهی شده‌اند.

مقیاس‌های سبک فردی برای اندازه‌گیری ترجیحات مربوط به سبک‌های زندگی شغلی طراحی شده است.

۳- مقیاس‌های سبک فردی

مقیاس‌های سبک فردی برای اندازه‌گیری ترجیحات مربوط به سبک‌های زندگی شغلی طراحی شده است. مقیاس‌های سبک فردی تست استرانگ تفاوتی با سایر مقیاس‌های آن دارد که تحت عنوان دوقطبی بودن بیان شده‌اند. پنج مقیاس سبک فردی تست استرانگ عبارت‌اند از:

۱- مقیاس سبک کاری (قطب کار افراد در مقابل قطب کار اشیا و قطب کار داده‌ها در مقابل قطب کار ایده‌ها): افرادی که در این مقیاس نمرات بالاتری می‌گیرند، به کارگروهی بیشتر از کارهای فردی علاقه دارند و ترجیح می‌دهند به جای داده‌ها، با عقاید کار کنند.

۲- مقیاس محیط یادگیری (قطب آکادمیک در مقابل قطب عملی): نمره بالا در این مقیاس نشان‌دهنده علاقه‌مندی به فعالیت‌های فرهنگی، هنری، کلامی و آموزشی در افراد است.

۳- مقیاس سبک رهبری (قطب هدایت دیگران مقابل هدایت از سوی سرمشق): نمره بالا در این مقیاس نشان‌دهنده علاقه فرد به رهبری و مدیریت دیگران است.

۴- مقیاس ریسک‌پذیری (قطب شانس در برابر قطب ایمن): افرادی که در این مقیاس نمره بالایی می‌گیرند فعالیت‌های پرخطر را به فعالیت‌های ایمن ترجیح می‌دهند.

۵- مقیاس جهت‌گیری قطب کار به صورت گروهی در برابر قطب کار به صورت انفرادی: افرادی که در این مقیاس نمرات بالاتری کسب می‌کنند به کارهای گروهی بیشتر از کارهای فردی علاقه دارند.

 

نتیجه‌گیری

در این مقاله به تفسیر تست استرانگ پرداختیم. پس از انجام تست با توجه به بالاترین نمره فرد، الگوی رغبت او در مقیاس‌های تست استرانگ تعیین می‌شود.

۱- کد موضوع‌های کلی: سه موضوعی که فرد در آن‌ها نمره بالاتری کسب می‌کند، تیپ شخصیتی او را نشان می‌دهند و افراد را به مسیر شغلی مناسب آن‌ها هدایت می‌کند.

۲- کد مقیاس‌های رغبت اصلی: تست استرانگ دارای ۳۰ مقیاس رغبت اصلی است؛ کسب بالاترین نمره در ۵ مورد، به طور جزئی‌‌تر به سنجش رغبت‌های شغلی می‌پردازد. 

۳- مقیاس‌های سبک فردی: مقیاس‌های سبک فردی برای اندازه‌گیری ترجیحات مربوط به سبک‌های زندگی شغلی طراحی شده است.

همچنین بخوانید: «خودشناسی؛ گامی مهم در رشد و توسعه فردی»

مرور این مطلب در ۳۰ ثانیه

نظر سردبیر
4.2/5
نظر نویسنده
4.2/5

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

من معصومه کلانتری نویسنده،سخنران،مربی و مشاور استعدادیابی هستم؛ مدتهاست که بیشتر زمان خود را صرف تحقیق و پژوهش در حوزه استعدادیابی کرده‌ام.

از من بیشتر بدانید …